• شنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۰ - ۰۸:۲۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 903-5780-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

آدونيس برنده‌ جايزه‌ «گوته» شد

جايزه‌ي معتبر ادبي «گوته» به «آدونيس» شاعر سوري رسيد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «آدونيس» شاعر سرشناس عرب جايزه‌ي «گوته»، معتبرترين جايزه‌ي ادبي كشور آلمان، را از آن خود كرد.

هيات داوران اين جايزه‌ي ادبي در بيانيه‌اي اعلام كرد: هيات داوران «آدونيس» را مهم‌ترين شاعر عرب نسل خود دانست و اين جايزه را براي آثار و فعاليت‌هايش در زمينه‌ي بين‌المللي به وي اعطا مي‌كند.

«آدونيس» در 28 ماه آگوست (6 شهريورماه) مبلغي 50 هزار يورويي (70 هزار و 320 دلاري) را به عنوان جايزه دريافت خواهد كرد. جايزه‌ي «گوته» هر سه سال يك‌بار طي مراسمي در فرانكفورت، موطن «گوته» شاعر سرشناس آلماني، به برنده‌اش اعطا مي‌شود.

به گزارش رويتر، اين شاعر معروف، سران كشورهاي عربي را مورد انتقاد صريح خود قرار داده و گفته است: سران عرب چيزي جز خرابي، عقب‌ماندگي، پسرفت، تلخي و شكنجه چيزي از خود باقي نگذاشته‌اند. آنها قدرت را به دست آوردند اما يك جامعه نساختند. آن‌ها كشورهايشان را به فضايي براي شعار تبديل كردند كه هيچ‌گونه محتواي انساني و فرهنگي در بر ندارد.

«آدونيس» شاعر متولد 1930 در شمال كشور سوريه است. وي به علت فعاليت‌هاي سياسي ماه‌هاي بسياري را در حبس سپري کرد و سرانجام در سال 1965 به بيروت رفت. وي در آن‌جا به عنوان دانشمند، روزنامه‌نگار و منتقد ادبي به فعاليت‌هاي فرهنگي خود ادامه داد. وي از سال 1986 به عنوان نويسنده‌ي آزاد در پاريس در تبعيد زندگي مي‌کند.

جايزه‌ي ادبي «گوته» هر سه سال يك‌بار در روز تولد «يوهان ولف‌گانگ ون گوته» (28 آگوست 1749) به برندگان آن اهدا مي‌شود. از سال 1927 زمان افتتاح اهداي اين جايزه، «هرمان هسه» در سال 1946، «توماس مان» 1949 و «زيگموند فرويد» در سال 1930 مفتخر به دريافت آن شده‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: