• پنجشنبه ۶ مرداد ماه، ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 905-5574-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

روزی به‌نام کارآفرینی

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز:
زمينه براي كارآفريني در جامعه كمتر از 10 درصد است

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اين‌كه اگر زمينه بروز استعداد براي كارآفرين محيا شود مي‌تواند جامعه را به سوي شكوفايي حركت داد، گفت: دولت بايد قوانين را به گونه تنظيم كند تا هزينه‌هاي كارآفريني را به حداقل برساند.

 

سيد مرتضي افقه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان اظهار كرد: كارآفريني ويژگي عمدتا روانشناسانه است كه در برخي از افراد وجود دارد و عموميت ندارد.

 

وي افزود: كارآفريني نيازمند يك سري برنامه‌هاي فرهنگي، تبليغي و مقررات اداري‌ــ‌اجرايي است تا كارآفرينان در مسير خلق كارآفريني‌هايشان با مشكلات زيادي مواجه نشوند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران با تاکید بر این‌که كارآفريني بايد به ارزش تبديل شود و توجه به آن نبايد محدود به يك روز به عنوان روز كارآفريني باشد بیان کرد: كساني كه استعداد كارآفريني دارند نيازمند يك سري شرايط اجتماعي، سياسي در جامعه هستند تا بتوانند استعدادهايشان را شكوفا کنند و از آن بهره بگيرند.

 

افقه با اشاره به اين‌كه زمينه براي ايجاد كارآفريني در جامع كمتر از 10 درصد است گفت: در ايران نه تنها شرايط محيا نيست بلكه شرايط كارآفرين‌کش است؛ يعني در حال از بين بردن استعدادها است.

 

وي با اشاره به اين‌كه كارآفرين‌ها همواره به دنبال فرصت‌هايي هستند كه از آن‌ها استفاده كنند گفت: انگيزه كارآفريني الزاما اقتصادي نيست و بيشتر انگيزه پيروزي و موفقيت دارند اگر چه انگيزه‌ اين افراد همراه با سود اقتصادي است.

 

اين عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اين‌كه كارآفرين الزاما كسي نيست كه به دنبال ايجاد شغل باشد گفت: كارآفرين يك ويژگي شخصيتي در افراد است؛ كارآفرين مخترع، مبتكر و يا مدير نيست بلكه فردي است كه نيازهاي جامعه را تشخيص مي‌دهد و از اختراعات، اصلاحات و سازوكارهاي موجود براي رفع نيازها استفاده مي‌كند. ولی ادبيات موجود در جامعه به شكلي است كه هر شخصي را كه حاضر به سرمايه گذاري مي‌شود را به عنوان كار آفرين معرفي مي‌كنند. در حالی‌که فرصت‌جوي اقتصادي واژه‌ي مناسب‌تري نسبت به کارآفرین است كه فرصت‌هاي اقتصادي را تشخيص مي‌دهد و از آن‌ها استفاده مي‌كند.

 

به گزارش ایسنای خوزستان، با وجود آن‌که امروز (6 مردادماه) به عنوان روز کارآفرینی نام‌گذاری شده است ولی هیچ‌گونه مراسمی برای تقدیر از کارآفرینان خوزستانی توسط اداره‌کل کار و امور اجتماعی برگزار نشده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: