• پنجشنبه ۲۴ آذر ماه، ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 909-19380-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

فعاليت تجاری در سينمای ثبت ملی‌ شده آبادان

مسؤول انجمن دوستداران ميراث فرهنگي آبادان و خرمشهر گفت: اولين سينماي متعلق به بخش خصوصي آبادان «سينما شيرين» نام دارد كه در سال 1310 ساخته شد.

 

اميد نوري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان گفت: سينما شيرين آبادان در تاريخ 17 خرداد سال 85 به شماره 15626 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.

 

او ادامه داد: از سال 86 اداره كل ميراث فرهنگي خوزستان با هدف حفظ و نگه‌داري آثار و ابنيه تاريخي اين سينما را خريداري و در تملك خود درآورد اما متاسفانه با گذشت نزديك به پنج سال از تملك آن تعدادي به طور غيرمجاز در ساختمان اين سينما به فعاليت‌ تجاري مي‌پردازند.

 

نوري بيان كرد: ما از طريق انجمن دوستداران ميراث فرهنگي با اداره كل ميراث فرهنگي استان مكاتباتي داشتيم و خواستار پيگيري تخليه اين سينما شديم.

 

اين دوستدار ميراث فرهنگي، با بيان اين كه سينما شيرين آبادان در جنگ تحميلي آسيب‌هاي زيادي ديد و نيازمند مرمت است، خاطرنشان كرد: سينما شيرين تنها سينماي غيردولتي در آن زمان بود. اين سينما مجهز به دو طبقه سرپوشيده و يك سالن نمايش تابستاني بود كه بعد از جنگ جهاني دوم با افزودن دو طبقه ديگر تبديل به بزرگ‌ترين سينماي ايران شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: