• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 915-12980-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

واخوانی نقش‌ برجسته‌های «كول فرح»

«كول فرح» با وجود شش نقش برجسته از دوره عيلام با موضوع‌هايی چون انجام مراسم آیيني و بار عام به حضور پادشاه كه همراه با قرباني كردن حيوانات و نواختن موسيقي است از جايگاه‌هاي باستاني ارزنده ايذه به شمار مي‌رود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از خوزستان "كول فرح"، در گويش بختياری "تنگه‌ای گشاده"، بر سر راه اصفهان ـ خوزستان در هفت كيلومتري شمال شرقي ايذه قرار گرفته است.

 

افزون بر اهميت تاريخي، انزوا، سكوت آرام‌بخش این تنگه و چشم‌انداز سرسبز برابر تنگه آن را از جاذبه طبيعي و زيستي ارزش‌مندي برخوردار كرده است.

 

ترتیب شماره‌گذاری این نقوش از سمت چپ کول فرح آغاز می‌شود که برای شناسایی است و دلیلی بر تقدم یا تاخر نقوش براساس شماره نیست.

 

نقش برجسته شماره یک در بستری چهارگوش داراي 24 سطر به خط ميخي عيلامي است. اين نقش برجسته كه از مهم‌ترين نقش برجسته‌های عیلامی است نمايانگر برگزاری مراسم آیيني است.

 

نقش برجسته‌هاي شماره 2 و سه بر سنگ‌هاي تک افتاده خلق شده‌اند. نقش برجسته شماره 2 نمایش‌گر برگزاری مراسم آیيني و نقش برجسته سوم  پركارترين نقش برجسته عیلامی و قربانی کردن حیوانات است. در این نقش برجسته صف‌هاي انساني و حیوانات پیشکشی است.

 

نقش برجسته شماره چهار نمایش‌گر "پيشكش بران" در يك مراسم بار عام است.

 

نقش برجسته شماره پنج رو به تنگه نیایش قربانی کردن حیوانات را به نمایش می‌گذارد و نقش برجسته شماره شش بر سنگي تك افتاده در مسافتي اندك از دهانه تنگه نمايانگر مراسمی آیيني است.

 

گفتنی است کول فرح به شماره 2597 در تاریخ 27 بهمن 78 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

کد خبرنگار: 17027


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: