• شنبه ۲۹ مهر ماه، ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 917-29480-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

«ایرانیان در بابل هخامنشی» بر پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها نشست

کتاب «ایرانیان در بابل هخامنشی» نوشته محمد ا. داندامایف با ترجمه محمود جعفری دهقی وارد بازار نشر شد.

به گزارش ایسنای خوزستان اين كتاب يكي از مهم‌ترين پژوهش‌هاي محمد داندامايف متخصص تاريخ ماد و هخامنشي درباره ايرانيان ساكن در بابل در طول فرمانروايي هخامنشيان است. او با دقت بسيار گِلنوشته‌هاي بابلي باقيمانده از بايگاني عظيم موراشو را بررسي كرده است.

فرهنگ بابل باستان در طول دو سده تسلط پارس‌ها گسترش يافت. اخترشناسي رياضي بابل تحت فرمانروايي هخامنشيان پيشرفت ويژه‌اي داشت. توفيقات آن از جمله بزرگ‌ترين پيشرفت‌هاي تأثيرگذار تمدن باستان به شمار مي‌رود. در همان دوران حقوق بابل به شكوفايي رسيد و تحولات چشمگيري نيز در روابط اجتماعي ـ اقتصادي كشور روي داد.

دستگاه اداري پارس در بابل افزون بر دربار شاهي ـ كه پایيز و زمستان را در بابل به سر مي‌برد ـ به ميزان گسترده‌اي از خدمات دبيران محلي در نگارش آرامي و اكدي سود برد. اگرچه نمايندگان دولت در بابل هخامنشي زبان آرامي را به كار مي‌بردند؛ زبان اكدي به عنوان زبان فرقه‌هاي ديني و منابع پزشكي و رياضي و تا حدي اسناد حقوقي باقي ماند.

مطالعة اسناد بابلي از اهميت خاصي برخوردار است زيرا تنها از ميانرودان منابع متنوعي موجود مي‌باشد كه ما را به بازسازي اشكال گوناگون روابط اجتماعي و اقتصادي اين دوره قادر مي‌سازد.

این کتاب را انتشارات ققنوس با قیمت 14 هزار تومان بر پیشخوان کتابفروشی‌ها گذاشته است.

کد خبرنگار: 17027


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: