• سه شنبه ۲۹ بهمن ماه، ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9211-14180-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

كتاب «خیزش‌های عقلانی شدن در طلوع ایران مدرن» منتشر شد

كتاب «خیزش‌های عقلانی شدن در طلوع ایران مدرن» نوشته مجید ادیب‌زاده با موضوع تاريخ چاپ و منتشر شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی و هنری خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ نويسنده اين كتاب‌پژوهي در ابتدا شاخص‌ترين ويژگي جامعه مدرن غربي را از ديدگاه ماكس و بر جامعه‌شناس آلماني چنين بيان مي‌كند كه روند عقلاني ‌شدن فزاينده‌اي است كه از طريق فرايند تاريخي نوسازي و بوركراتيك شدن جامعه رخ داده است.

از نظر ماكس وبر در جامعه مدرن عقلانيت به صورت‌هاي مختلفي ظهور مي‌كند كه شكل غالب آن «عقلانيت ابزاري» و «عقلانيت ارزشي» است. عقلانيت ابزاري نوعي عقلانيت است كه صرفاً در جهت عملي شدن حداكثر اهداف به كار مي‌رود. اين شكل از عقلانيت همان شيوه‌هاي عقلاني و بوركراتيك معطوف به هدف است و با تكيه بر محاسبات منظم رياضياتي و تكنيكي، مناسب‌ترين و كارآمدترين ابزار را براي دستيابي به هدف ارايه مي‌كند.

عقلانيت ابزاري از پيامدهاي صنعتي شدن و بوركراتيك شدن دنياي مدرن است كه با چيرگي علم و تكنيك جديد در عرصه‌هاي گوناگون زندگي و كنش‌هاي بشري به منصه ظهور رسيده است. مهم‌ترين ويژگي عقلانيت ابزاري را مي‌توان در كارآيي، محاسبه‌پذيري، تأكيد بر كميت به جاي كيفيت، جايگزيني تكنولوژي به جاي انسان و قابليت پيش‌بيني‌پذيري دانست.

از ديدگاه ماكس وبر عقلانيت موجود در بوروكراسي مدرن با محاسبه رفتارها و عملكردها، نتايج عمل را قابل پيش‌بيني مي‌كند و آشفتگي‌ها را از بين مي‌برد. نمونه بارز آن عقلانيت نظم كارخانه‌اي جوامع صنعتي است كه حامل به كارگيري روش‌هاي رياضياتي و فني براي محاسبه عملكردها و پيش‌بيني نتايج در بوروكراسي‌هاي صنعتي است كه باعث توليد صنعتي انبوه و حداكثر كارآيي شده است.

مجيد اديب‌زاده پيش از اين كتاب‌هاي «دموكراسي معرفتي» درباره دموكراتيك شدن دانش، «مدرنيته زايا و تفكر عقيم» چالش تاريخي مدرن و باروري علوم انساني در ايران، «امپراتوري اسطوره‌ها»، «تبارشناسي تفكر علمي در ايران» و زبان، گفتمان و سياست خارجي، ديالكتيك بازنمايي از غرب در جهان نمادين ايران را نوشته و روانه بازار نشر كرده است .

«خيزش‌هاي عقلاني شدن در طلوع ايران مدرن » در 216 صفحه و با قيمت 9 هزار تومان از سوی انتشارات ققنوس راهي بازار نشر شده است.

كد خبرنگار: 17006


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: