• سه شنبه ۲۰ بهمن ماه، ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9411-8876-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

بررسی تطبیقی استراتژی ملی ایران و چین؛

عباسی: "سیاست درهای باز" با مبانی دینی و فرهنگی جامعه در تعارض است

رییس اندیشکده یقین با بیان این‌که اکنون جمهوری اسلامی پذیرفته است که به سمت درهای باز حرکت کند، مبنای این سیاست را لیبرالی دانست و گفت: لیبرال آزادی‌گری نیست بلکه اباحه‌گری است و سیاست‌ درهای باز و اقتصاد لیبرال با اسلام در تعارض است.

 

به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر حسن عباسی در همایش "چوئن‌لای تا سیاست درهای باز، بررسی تطبیقی استراتژی ملی ایران و چین" که امروز سه‌شنبه 20 بهمن در تالار شهید مطهری دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، با بیان این‌که الگویی در کشور مبتنی بر الگوی چینی در حال شکل گرفتن است، اظهار کرد: سیاست درهای باز از چهار دهه پیش در چین در حال اجراست و این سیاست، چین را از یک کشور کمونیست به نیمه‌لیبرال تبدیل کرده است.

 

وی افزود: آمریکا در خصوص کشورهای کوبا، شوروی و چین روش‌های متفاوتی اتخاذ کرده است. در مورد کوبا از روش ترور استفاده کرد تا از این طریق بتواند انقلاب کوبا را شکست دهد که البته این روش آن‌ها موفق نشد. در مورد شوروی نیز روش براندازی را در پیش گرفتند که در آخر نیز به فروپاشی شوروی انجامید، اما در مورد چین از سیاست تقابل به سیاست تعامل روی آوردند و آمریکا با این روش چین را از حالت انقلابی به شبه‌لیبرال تبدیل کرد.

 

رییس اندیشکده یقین با بیان این که هر سه این روش در مورد ایران نیز استفاده شد، تصریح کرد: آمریکا از ابتدای انقلاب از روش ترور و براندازی استفاده کرد اما موفق نشد. اکنون می‌خواهد از الگوی چین استفاده کند؛ چین سیاست باز را در فرهنگ و اقتصاد اجرا کرد. اکنون برخی می‌خواهند که الگوی کشور چین را در کشور خودمان نیز پیاده‌سازی کنند‌ و این الگو به‌عبارتی جذب سرمایه‌گذار، جذب تکنولوژی و بومی‌سازی آن و ورود به بازار جهانی است.

 

عباسی ادامه داد: چین در اولین اقدام پس از اجرای سیاست درهای باز از انقلابی‌بودن خود کناره‌گیری کرد و جهت‌گیری به سمت تولید ثروت را در پیش گرفت. سیاست‌های درهای باز در چین رو به داخل است و به معنای دیگر هر چه که در بیرون است را به کشور خود وارد می‌کند.

 

وی با بیان این‌که اکنون پوسته چین کمونیست اما مغز آن لیبرالیست است، عنوان کرد: در ایران نیز که می‌خواهند پوسته جمهوری اسلامی اما مغز آن لیبرالی باشد و یا پوسته جامعه، دینی اما مغز جامعه بتخانه باشد و این با فرهنگ مردم در تعارض است.

 

رییس اندیشکده یقین با اشاره به وضع اقتصاد جهانی، اظهار کرد: اکنون اقتصاد جهانی 5.7 تریلیون دلار بدهی دارد و عملأ اقتصاد جهانی فروپاشیده است؛ همچنین علم اقتصاد غرب نیز سقوط کرده و نمی‌تواند نیازهای جهان را پاسخ دهد اما این موضوع در نگاه جامعه ما انعکاس پیدا نکرده، بلکه این مسأله منعکس شده که شرایط اقتصادی یک کشور ناشی از تحریم‌ها است.

 

عباسی ادامه داد: کشور چین نیز که به سمت سیاست‌های باز حرکت کرد نه‌تنها خود بلکه حتی کشورهای الگوی آن که درهای خود را به سمت آن‌ها باز کرده، دچار شرایط سخت اقتصادی شده‌اند.

 

وی عنوان کرد: اکنون جمهوری اسلامی پذیرفته است که به سمت درهای باز حرکت کند و دیدگاه‌ها و تفکر لیبرالی در کشور وجود دارد اما آیا مبانی دیدگاهی ما با لیبرال سازگار است. لیبرال آزادی‌گری نیست بلکه اباحه‌گری است. سیاست درهای باز و اقتصاد لیبرال با اسلام در تعارض است.

 

این استاد دانشگاه اضافه کرد: پیش از انقلاب نیز سیاست درهای باز وجود داشت و سرمایه‌گذاری‌ها و امکانات بسیاری در اختیار کشور قرار داده بودند؛ تأسیسات اتمی و کارخانجات ماشین‌سازی به ما داده بودند. محدودیتی در دوران پیش از انقلاب نداشتیم اما مردم مبانی و اعتقاداتی داشتند که با این سیاست‌ها در تعارض بود و به همین دلیل جامعه به سمت انقلاب پیش رفت.

 

عباسی با اشاره به خرید اخیر هواپیما از فرانسه توسط دولت، ادامه داد: اکنون نمی‌شود پس از گذشت سال‌های بسیار از انقلاب گفت که هواپیما به ما دادند؛ ما در تحریم نیز موشک بالستیک ساختیم. اگر این هواپیماهای ایرباس که در اختیار ما قرار دادند خوب باشد، دیگر هیچ‌وقت به سمت ساخت هواپیما نخواهیم رفت اما اگر همین هزینه‌ها را که به فرانسه پرداخت شد در اختیار صنایع هواپیمایی کشور قرار می‌دادیم صنایع هواپیمایی ارتقا پیدا می‌کرد و در سال‌های آینده می‌توانستیم هواپیما بسازیم.

 

وی گفت: اندیشه و تفکر چین برای غرب خطرناک نبود اما اندیشه اسلام برای غرب خطرناک است؛ اکنون علم اقتصاد در جهان از هم پاشیده شده است و خلق پول به معنای خلق بدیهی است. چاپ پول بدون پشتوانه یکی از عوامل سقوط است و یکی از مشکلات مهم در آینده بدهی خواهد بود. محققان غربی برای حل مشکل بدهی و اقتصاد خود مدل اقتصاد اسلامی را معرفی می‌کنند، موضوعی که در دانشگاه‌های ما اصلأ به آن توجه نمی‌شود و مورد تدریس قرار نمی‌گیرد.

 

رییس اندیشکده یقین ادامه داد: چین برای سیاست درهای باز نمی‌توانست جایگزینی پیدا کند اما در ایران این ظرفیت وجود دارد و می‌توان جایگزین پیدا کرد؛ اساس بانک‌‌ها در جهان بر پایه ربا تأسیس شد و اکنون نمی‌توان هیچ کاری برای اصلاح سیستم آن انجام داد. در کشور 27 برابر میانگین جهانی شعبه‌های بانکی تأسیس شده است. تنها از میدان آزادی تا انقلاب در تهران 107 شعبه بانک وجود دارد. اغلب مراجع معتقدند که سیستم بانکی ما ربوی است؛ همچنین اساس بورس بر قمار است.

 

وی با انتقاد از استفاده از الگوهای غربی در اقتصاد کشور، عنوان کرد: دموکراسی تملک املاک یکی از الگوهای غربی است که در تمام کشورهایی که در آن اجرا شد موفق نبود با این حال ما هشتمین کشوری بودیم که این الگو را در قالب مسکن مهر اجرا کردیم و با این کار ضربه‌هایی به اقتصاد کشور وارد شد.

 

این استاد دانشگاه بیان کرد: سیاست‌ درهای باز در کشور چین باتوجه به مبانی تفکر و فرهنگ آن، با دیدگاه لیبرال تعارضی نداشت اما در جمهوری اسلامی فرهنگ ملی و دینی با لیبرال و فرهنگ غربی تعارض ذاتی دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: