• دوشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۸۹ - ۱۰:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 8911-20480-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

كاظم پوركاظم:
خرمشهر و شادگان مهد شعر عرب خوزستان به شمار می‌روند
شاعران عرب خوزستان پس از پيروزی انقلاب در سرايش شعر آزاد بوده‌اند

به گفته يك شاعر و محقق عرب؛ شاعران عرب خوزستان بيشتر به سرودن شعر شعبي گرايش دارند.

 

كاظم پوركاظم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان بيان كرد: در سرايش شعر عربي به موضوعات مختلفي پرداخته مي‌شود. خوزستان از شاعران برجسته‌اي در زمينه سرايش شعر شعبي و فصيح برخوردار است و خرمشهر و شادگان مهد شعر عرب خوزستان به شمار مي‌روند.

 

وي افزود: ابوذيه، موال، حوسات، المر، عتابه، چوبيه، حوسه و المبارات از جمله سبك‌هاي شاعري شاعران عرب خوزستان به شمار مي‌رود. البته سبك عتابه در حال حاضر كمتر مورد توجه شاعران عرب قرار مي‌گيرد.

 

او خاطرنشان كرد: در سبك چوبيه چهار مصرع غيرمتشابه سروده مي‌شود كه به مصرع چهارم آن "حل يسرن العماريه" گفته مي‌شود. ميان سبك‌هاي چوبيه و حوسه از نظر تجمع افراد و برگزاري شكل عملي آن تشابهي وجود دارد. در اين 2 سبك شاعر شعر خود را مي‌خواند و مردم در انتها با پايكوبي مصرع آخر شعر را تكرار می‌كنند.

 

پوركاظم گفت: "دارمي" از ديگر سبك‌هاي شعر در شعر عرب خوزستان است. اين سبك تنها شامل يك بيت شعر مي‌شود. در واقع 2 مصرع را كه به آن "قفل" می‌گويند، شامل مي‌شود. گاهي شاعر غم‌هاي خود را در قالب اين سبك مي‌خواند.

 

وي تصريح كرد: وضعيت سرايش شعر عربي در كشور نسبت به گذشته، به ويژه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، بسيار بهتر شده است. شاعران عرب از آن زمان تاكنون در سرايش شعرهاي خود آزاد بوده‌اند.

 

كاظم پوركاظم متولد سال 1324 در روستاي ميهن سابله از توابع بخش بوستان دشت آزادگان است. وي شاعري را از دوران كودكي آغاز كرد. او مجموعه شعر عربي با نام "ديوان الولايه و انتظار الرايه" به چاپ رسانده است.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: