• یکشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9310-2480-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رهبر صابئین مندایی ایران به دیار باقی شتافت

کنزابرا جبار چحیلی معروف به شیخ جبار طاووسی، رهبر صابئین مندایی ایران، صبح امروز (یکشنبه هفتم دی 93) در منزل خود در اهواز چشم از جهان فروبست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ کنزابرا بالاترین مرتبه دینی روحانیت جامعه صابئین مندایی است. مراحل پیش از این مقام "اشکندا" و "ترمیدا" است.

این روحانی مندایی به کار طلاسازی و میناکاری مشغول بود. وی متولد 1302 در اهواز بود.

بیشتر پیروان دین صابئین مندایی در ایران (عمدتا خوزستان) و در عراق زندگی می کنند.

منداییان پیروان یحیای تعمید دهنده و یکی از اقلیت‌های مذهبی ایران، عراق و سوریه هستند. منداییان با نام صابئین نیز شناخته می‌شوند و آنان را با فرقهٔ مغتسله پیوند داده‌اند در حالی که این مکاتب نحله‌هایی مستقل اما مربوط به هم به شمار می‌روند. مغتسله فرقه‌ای مستقل بودند که اساسی‌ترین آیین‌شان غسل تعمید بود. اما منداییان همان‌گونه که گفته شد پیروِ یحیی (ع) بودند که تعمید دهندهٔ حضرت مسیح (ع) بود. کیش مندایی در شمار مکتب‌های گنوسی می‌باشد.

پیامبران صابئین آدم، شیتل، نوح، سام و یحیی (ع) است. دین صابئین بر پایه توحید و معاد و نبوت است. قبله صابئین رو به شمال است و اعتقاد آنان این است ترازوی عدل الهی در شمال قرار دارد و عرش اعلا در شمال قرار دارد.

صابئین مندایی روزانه پنج بار نماز به جای می‌آورند. در دین آنها آب روان و جاری قداست و پاکی ویژه‌ای دارد و برای بسیاری از فرایض از آب روان استفاده می‌گردد. از این رو غالباً صابئین در کنار رودخانه‌های پرآب زندگی می‌کنند. شغل اصلی آنها زرگری و طلافروشی و نقره کاری است. در زمان ازدواج برای محرم شدن عروس و داماد باید در آب رفته و غسل کنند. غسل سنت پیغمبرشان حضرت یحیی (ع)‌ است که او خود به یحیای معمدان یا باپتیست معروف بوده ‌است.

کتاب مقدس منداییان گنزا ربّا (گنج عظیم) است و به بخش گنزای راست و گنزای چپ تقسیم می‌شود. کتاب‌های شش‌گانه‌ای نیز دارند که عبارتند از: ۱)ادراشا اد یحیی (تعالیم یحیی)؛ ۲)قُلِستا (مجموعهٔ قوانین)؛ ۳)اِنیانی (نمازها و نیایش‌ها)؛ ۴)سیدرا اد نماشتا (کتابِ روانِ آدمی)؛ ۵)اِسفَر مَلوشی (دینی یا نجومی)؛ ۶)سیدرا اد مَصوَتَا (کتاب تعمید).


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: