• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-20374-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

شریعتی با تاکید بر گشایش مرز هوایی دزفول:

خوزستان می‌تواند به قطب صادرات غیرنفتی کشور تبدیل شود


استاندار خوزستان با بیان این‌که بانک‌های استان برنامه قوی و منسجمی برای ورود به عرصه صادرات ندارند، گفت: تشویق سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در عرصه صادرات منجر به گسترش و توسعه تجارت و رقابت در بازارهای داخلی و خارجی خواهد شد.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا – منطقه خوزستان، غلامرضا شریعتی در مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات که امروز، 23آبان ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: توسعه تجارت و صادرات از عوامل موثر توسعه اقتصادی در هر کشوری است و صادرات در هر کشوری باعث ترغیب سرمایه‌گذاری، تولید و افزایش اشتغال می‌شود.
 
وی با بیان این‌که صادرات تقویت کننده عزم ملی و ارتقا دهنده شأن و منزلت تولیدات ایرانی است، افزود: با توجه به شرایط کنونی منطقه و رشد جمعیت، سرمایه‌گذاری در کشورهای جنگ زده‌ای همچون عراق و سوریه می‌تواند موقعیت مناسبی برای صادرات تولیدات ایرانی باشد.
 
استاندار خوزستان تصریح کرد: تشویق سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در عرصه صادرات، منجر به گسترش و توسعه تجارت و رقابت در بازارهای داخلی و خارجی خواهد شد.
 
شریعتی با انتقاد از عملکرد بانک‌های خوزستان در حوزه حمایت از صادرکنندگان گفت: متأسفانه عملکرد بانک‌های استان در بخش های مختلف صادراتی ناچیز است و برای ورود به عرصه صادرات بانک‌های استان برنامه قوی و منسجمی ندارند.
 
وی با بیان این‌که پایین بودن ارزش افزوده برخی اقلام یکی از مشکلات اصلی صادرات در استان است، عنوان کرد: رقم ارزش افزوده اقلام صادراتی در چند سال گذشته بهبود پیدا کرده است اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله قابل ملاحظه‌ای وجود دارد و باید در این زمینه تلاش شود.
 
استاندار خوزستان ادامه داد: عدم وجود امکانات و تسهیلات لازم و ناچیز بودن سرمایه‌گذاری در این حوزه از مشکلاتی است که در بخش صادرات با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.
 
وی گفت: معافیت‌های مالیاتی، اعطای اعتبارات بانکی به صورت کوتاه مدت و بلندمدت، اجباری کردن استانداردهای بین المللی برای محصولات صادراتی، ایجاد مراکز پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه صادرات و حذف امور اضافی و زاید اداری از جمله راهکارهایی است که می‌توان برای گسترش امر صادرات در استان پیاده سازی کرد.
 
استاندار خوزستان با بیان این‌که پس از تهران مقام دوم را در تولید ناخالص کشور داریم و در صادرات نیز بعد از تهران و هرمزگان در مقام سوم هستیم، عنوان کرد: در روز ملی صادرات از دستگاه‌ها و صادرکنندگان ما تعداد بسیار محدودی جایزه صادرکننده ملی را دریافت می‌کنند. با توجه به صادرات قابل ملاحظه‌ای که استان خوزستان دارد پسندیده نیست که صادرکنندگان خوب استان، اینگونه مغفول واقع شوند.
 
استاندار خوزستان با تأکید بر راه‌اندازی موسسه آموزشی صادرات در استان، گفت: باید موسسه آموزشی صادرات راه‌اندازی شود تا زمینه فراگیری فرآیند مطلوب صادرات در استان فراهم بشود و بتوانیم به صادرات استان به صورت امری تخصصی و حرفه‌ای بپردازیم.
 
شریعتی بیان کرد: توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یک راهبرد اصلی مورد توجه بوده که پس از برجام فضای مساعدتری پیش روی کشور برای تحقق این هدف به وجود آمده است. در این زمینه صادرات به کشور عراق از 800 میلیون دلار به 1.6 میلیارد دلار افزایش یافته است.
 
وی با بیان این که 4.1 میلیارد دلار صادرات از استان نشان از همت و اراده صادرکنندگان استان است، گفت: با توجه به این که این میزان 25 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده است؛ باید اجرای بسته حمایتی ابلاغی از سوی هیأت دولت در زمینه تسهیل صادرات را در اولویت قرار دهیم.
 
وی گفت: کشورهای عراق، قطر، سوریه و عمان کشورهای هدف صادرات استان خوزستان هستند و امیدواریم در جهت افزایش صادرات به این مناطق، خطوط دریایی و هوایی صادرات به کشورهای عمان و قطر راه‌اندازی شود.
 
استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: گشایش مرز هوایی صادراتی دزفول انتظار صادرکنندگان استان از وزارت صنعت، معدن و تجارت است و با راه‌اندازی این خط هوایی، استان خوزستان می‌تواند به قطب صادرات غیرنفتی تبدیل شود.

انتهای پیام