• دوشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-5780-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

برگزیدگان هشتمین جشنواره ملی دل‌نوشته‌های عاشورایی معرفی شدند

هشتمین سوگواره ملی دل‌نوشته‌های عاشورایی با معرفی و تقدیر از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، هشتمین جشنواره ملی دل‌نوشته‌های عاشورایی هفت سال پیاپی در گستره استانی و امسال برای نخستین بار در سطح ملی سه بخش شعر، خوشنویسی و عکس برگزار شد.

آیین پایانی هشتمین سوگواره ملی دل‌نوشته‌های عاشورایی به همت دبیرخانه کانون‌های مساجد خوزستان به میزبانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لالی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور مرتضی طاهریان، معاون فرهنگی هنری و آموزش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، محمدجوروند، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن سیداحمدی، امام جمعه شهرستان لالی، و جمعی از مسئولان، هنرمندان و فعالان حوزه فرهنگ و هنر برگزار شد با اهدای لوح سپاس و هدایایی از برگزیدگان تقدیر به عمل آمد. 

در بخش خوشنویسی این جشنواره مسعود نظری‌نژاد، پیمان آذری و مصطفی تاجیان به ترتیب رتبه اول تا سوم را در بخش نستعلیق کسب کردند و در بخش شکسته نستعلیق نیز ستار ولی‌نژاد از لرستان به عنوان شرکت کننده شایسته تقدیر معرفی شد.

سید مجید موسوی از اصفهان و علی‌اصغر شیری از تهران به ترتیب رتبه اول تا دوم را به خود اختصاص دادند و علی رضایی‌گماری و ثریا عبدی از خوزستان موفق به اشتراک حائز رتبه سوم در بخش شعر سپید شدند.

در بخش شعر کلاسیک نیز سید محمدمهدی شفیعی از خوزستان و محسن کاویانی از قم به ترتیب مقام اول و دوم را کسب کردند و خدابخش صفادل از نیشابور و محدثه الماسی از خوزستان به اشتراک رتبه سوم را از آن خود کرده‌اند.

 در بخش عکس نیز منا صیافی‌نژاد از خوزستان رتبه اول، حجت خودآمد از خوزستان رتبه دوم و روزبه فکوری از خوزستان رتبه سوم را کسب کردند.

سوگواره دل‌نوشته‌های عاشورا اقدام شایسته‌ای در تداوم و معرفی اهل بیت (ع) است

|

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در آیین پایانی این رویداد گفت: سوگواره دل‌نوشته‌های عاشورا در تداوم و معرفی اهل بیت (ع) اقدام بسیار خوب و پسندیده‌ای است و باید به این گونه برنامه‌ها بیشتر توجه شود.

محمد جوروند خاطرنشان کرد: خوزستان استانی شیعی است و در طول تاریخ همیشه سردمدار دفاع از اندیشه ولایی و اهل بیت (ع) بوده است. بنابراین گام نهادن در این مسیر امری ضروری است و سوگواره دل‌نوشته‌های عاشورا اقدام بسیار خوب و پسندیده‌ای در راه معرفی اندیشه‌های اهل بیت (ع) است.

 وی افزود: با توجه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌هایی که در خوزستان وجود دارد انتظار داریم ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور در برنامه‌های فرهنگی دیگر استان نیز مشارکت کند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بیان کرد: لازم است در زمینه ترویج اندیشه و فرهنگ ارزشمند اهل بیت (ع) برنامه‌های بیشتری در حوزه فرهنگ و هنر برگزار شود زیرا که تقویت فرهنگ ولایی فضیلت است همان گونه که بهترین راه برای تعالی بخشیدن به فرهنگ جامعه و محکم‌ترین سد در برابر حرکت‌های مغرضانه دشمنان است.

 جوروند ضمن تقدیر از شرکت کنندگان و دست‌اندرکاران این جشنواره گفت: برگزاری این جشنواره و مشارکت در این برنامه یک تکلیف اداری نبوده ‌است بلکه با عشق و علاقه سعی کردیم قدمی در خصوص معرفی بیشتر اهل بیت (ع) برداریم.

قرآن و عترت گنجینه‌ای ارزشمند و منبع الهام برای هنرمندان است

|

معاون فرهنگی هنری و آموزش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان این که قرآن و عترت گنجینه‌ای ارزشمند و منبع الهام برای هر هنرمندی هستند اظهار کرد: برگزاری برنامه‌هایی همچون جشنواره دل‌نوشته های عاشورا می‌توانند احیاگر اندیشه و تفکر اهل بیت (ع) باشند.

مرتضی طاهریان اضافه کرد: این جشنواره‌ فرصتی است که هنرمندان بتوانند احساسات، عواطف و اندیشه‌های خود را در آن بیان کنند، چه بسا عواطفی که آمیخته به عشق قرآن کریم و اهل بیت (ع) باشد.

وی افزود: آثاری ماندگار هستند که با قرآن و عترت پیوند خورده‌اند. ولی متاسفانه با وجود گنجینه ارزشمندی همچون نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و آثار پربار دیگری هنوز شاهد آثاری کم‌مایه در عرصه فرهنگ و هنر هستیم.

معاون فرهنگی هنری و آموزش ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور تاکید کرد: جشنواره‌ها و سوگواره‌هایی که از سوی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد برگزار می‌شوند باید از گنجینه ارزشمند قران و عترت بهره بگیرند.

طاهریان با اشاره به اهمیت سند تحول ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: این سند در آینده‌ای نزدیک به تصویب شورای سیاستگذاری کشور می‌رسد و پس از آن با استعانت از خدا به شکل ویژه‌ای به موضوع هنر و ادبیات توجه خواهیم کرد.

انتهای پیام