• یکشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 974-2281-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/گزارش/

"مدیریت اصولی" نیاز بقای فوتبال خوزستان

خوزستان چشمه جوشان استعداد در فوتبال است و کسی نمی‌تواند بر این مهم چشم ببندد و آن را به راحتی رد کند؛ این‌که  درحال حاضر خوزستان به عنوان تنها استان کشور، چهار سهمیه لیگ برتری را به خود اختصاص داده، گواه این موضوع است و اکنون به نظر می‌رسد فوتبال خوزستان بیش از پیش نیاز به توجه و حمایت همه‌جانبه و مدیریت اصولی برای حفظ این چهار سهمیه دارد.
 
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، پس از پایان لیگ هفدهم فوتبال و حفظ سه سهمیه لیگ برتری خوزستان و اضافه شدن تیم نفت مسجدسلیمان به عنوان سهمیه چهارم استان در لیگ حرفه‌ای ایران، موفقیت بی‌بدیل و توانایی ذاتی فوتبال خوزستان را شاهد بودیم و بار دیگر نیز ثابت شد که فوتبال خوزستان نه تنها توانایی بهتر شدن را دارد، بلکه می‌تواند با تدابیر فنی، مدیریتی و حمایتی بهتر از این هم شود.

فوتبال خوزستان قهرمانی‌ها و موفقیت‌های بسیاری را به چشم دیده است و قهرمانی تیم‌های شاهین آبادان، شاهین اهواز، فولاد و استقلال خوزستان و حتی حضور این تیم‌ها در باشگاه‌های آسیا نیز نمونه بارز پتانسیل و ظرفیت خوب استان در رشته جذاب و پرطرفدار فوتبال است.

اکنون آن‌چه بیشتر از قبل برای حفظ چهار سهمیه خوزستان در لیگ برتر احساس می‌شود، مدیریت صحیح بر باشگاه‌های خوزستان است؛ آن‌چه که نبودش در برخی از باشگاه‌های لیگ برتری خوزستان در روزهای اخیر دردسرهای بسیار برای این تیم‌ها ایجاد کرده است، مدیریت‌های نادرست در باشگاه‌ها است که این مساله  تیم‌های استان را از چاله به درون چاه می اندازد.
 
فوتبال خوزستان این روزها برای درجا نزدن نیازمند مدیریت صحیح و کاربلد بر باشگاه استان است که سیاوش بختیاری‌زاده، مربی و پیشکسوت فوتبال استان با تاکید براین مهم، گفت: "من تجربه قهرمانی با تیم‌هایی از جمله شاهین اهواز و همچنین حضور در باشگاه‌های آسیا را دارم ولی این تیم سال بعد از این موفقیت منحل شد که شرایط نامناسب مالی و همچنین مدیریت‌های نادرست چنین اتفاق بدی را برای فوتبال خوزستان رقم زد."
 
وی ادامه داد: استقلال خوزستان نیز پس از  قهرمانی در لیگ برتر دچار همین مدیریت نادرست و شرایط بد مالی شد به صورتی که هنوز این مشکل گربیان‌گیر آبی‌های خوزستان است. تجربه نشان داده است که خوزستان پتانسیل قهرمانی را دارد ولی متاسفانه در کنار تیم‌های‌مان نتوانسته‌ایم مدیران ورزشی قوی که بتوانند این قهرمانی را حفظ کنند، پرورش دهیم.
 
این پیشکسوت فوتبال عنوان کرد: بازیکنان تلاش می کنند و قهرمانی را به ارمغان می آورند و آیا وظیفه خود بازیکن است که این عنوان را حفظ کند؟ خیر، این مدیران هستند که باید با تدابیر لازم و نگاه خوب مدیریتی خود برای حفظ این مقام تلاش کنند که البته این مهم نیازمند حضور مدیران قوی و افراد کاربلد در راس باشگاه‌های خوزستانی است.
 
وی با اشاره به قهرمانی تیم نفت مسجدسلیمان در لیگ یک و صعود آن به لیگ برتر، گفت: روز قهرمانی تیم نفت مسجدسلیمان تعداد بسیاری از مسوولان وارد زمین شدند تا با این تیم عکس یادگاری بگیرند و سوال این جا است باتوجه به این که نفت اکنون در شرایط خاصی قرار دارد، آن مسوولان کجا هستند؟ ما همین وضعیت را در استقلال خوزستان نیز شاهد بودیم و هستیم.
 
بختیاری زاده همچنین ورود بازیکنان غیربومی به فوتبال خوزستان را یکی دیگر از مشکلات مدیریتی بر باشگاه‌های خوزستان دانست و عنوان کرد: متاسفانه با ورود پول به فوتبال استان، کم کم بازیکنان خوزستانی فراموش شدند و استعدادهای فوتبال خوزستان نادیده گرفته شدند و شاهد خروج استعدادها از استان و ورود بازیکن درجه پایین استان های دیگر به استان هستیم، در حالی که بازیکنان با استعداد بسیاری در خوزستان داریم. به هر حال خوزستان حتی ظرفیت بیش از چهار تیم را در لیگ برتر دارد، به شرطی که فوتبال استان در تمامی زمینه ها به خوبی مدیریت شود.  
 
همچنین رضا پورگر یکی دیگر از پیشکسوتان فوتبال خوزستان با تاکید بر این‌که از نظر استعداد، خوزستان بهترین استعدادهای فوتبالی را در ایران دارد و تنها باید از مالی و مدیریتی باشگاه های استان در شرایط خوبی قرار بگیرند، گفت: خوزستان چشمه جوشان استعداد در فوتبال است و اگر پشتیبانی مالی خوبی از این استعداد ها و تیم‌های خوزستانی صورت بگیرد، پنج سهمیه نیز برای این استان در لیگ برتر کشور کم است. با وضعیت مالی مناسب و کمک از استعدادیاب‌ها می‌توان نخبه‌های بی‌نظیری را کشف کرد زیرا خوزستان غنی از استعداد است.
 
وی بیان کرد: در حال حاضر مشکلات مالی گریبان‌گیر تیم‌های خوزستانی است و اگر هرچه سریعتر این مشکل رفع شود، صد درصد تیم‌های استان در لیگ برتر با مشکل جدی مواجه می‌شوند؛ سال گذشته نیز شاهد این مشکل در استقلال خوزستان بودیم و همچنین درست است که نفت مسجدسلیمان نام نفت را به یدک می‌کشد ولی حمایت نمی‌شود و با مشکلات مالی و امکاناتی مواجه است.
 
این پیشکسوت خوزستان راه نجات تیم‌های خوزستانی از این شرایط را حمایت و توجه ویژه استاندار و مدیران استان دانست و گفت: برای حمایت از همین امروز هم دیر است زیرا رقبا کار خود را شروع کرده‌اند و پس از پایان لیگ هفهدهم بیکار ننشتند.
 
وی تاکید کرد: نباید به این که چهار تیم در لیگ برتر داریم، بسنده کنیم و باید بتوانیم با حمایت بسیار خوب، شایستگی هرچه بیشتر فوتبال خوزستان را به همه نشان دهیم. در حال حاضر باشگاه فولاد خوزستان با توجه به سابقه‌ و ساختارش در فوتبال، شرایط بهتری نسبت به سه نماینده دیگر استان دارد ولی شرایط نفت مسجدسلیمان و استقلال خوزستان را مناسب نمی‌بینم. در هر صورت اگر تیم‌های خوزستانی حمایت نشوند این موضوع باعث کاهش سهمیه استان در لیگ نوزدهم خواهد شد.
 
پورگر با بیان این که متاسفانه در سطح کشور با مشکل مدیریتی در فوتبال مواجه هستیم، افزود: متاسفانه مدیران کارآمد، کاربلد، مجرب و با تجربه خانه‌نشین شده‌اند و اگر از همین مدیران کمک گرفته شود، مطمئن باشید تیم‌های خوزستانی بهتر از این هم نتیجه خواهند گرفت. حتی در بحث مالی نیز می‌توان با کمک آن‌ها، راهکاری مناسبی را اتخاذ و درآمدزایی کرد.
 
همچنین حسن سالمی دیگر پیشکسوت فوتبال خوزستان با بیان این‌که خوزستان در گذشته نیز شایستگی خود را در این رشته نشان داده است، عنوان کرد: اکنون با داشتن چهار سهمیه در لیگ برتر این شایستگی باز هم ثابت شد و نشان دادیم که خوزستان سرشار از استعداد است و برای لیگ هجدهم انتظار می‌رود که کادر فنی تیم‌ها در یارگیری به بازیکنان خوزستانی توجه کنند.
 
وی مدیریت صحیح بر باشگاه‌های خوزستانی را نیاز این رشته در استان دانست و گفت: باید تلاش کرد که از مربیان خوب و با تجربه در تیم‌ها استفاده کرد که این مهم نیازمند مدیریت کاربلد بر باشگاه های استان است؛ در استقلال خوزستان نیز شاهد بودیم که مدیران این باشگاه بی‌گدار به آب زدند و ویسی را کنار گذاشتند که این موضوع تا این جا یه ضرر این تیم بوده است.
 
سالمی با تاکید بر این که اکنون دیگر خبری از مدیران کاربلد نیست و همین نیز به فوتبال خوزستان ضربه زده است، عنوان کرد: استاندار باید وارد کار شود و نگذارد افراد با مدیریت غرض‌ورزانه به فوتبال این استان ضربه بزنند. این کار در شان فوتبال خوزستان نیست و امیدوارم با مدیریت صحیح این چهار سهمیه را حفظ کنیم. یک مدیر نقش پدر خانواده را دارد و اگر این پدر نقش را به درستی ایفا نکند، آن خانواده از همه نظر از جمله مالی و ساختاری با مشکل مواجه می‌شود.
 
وی خاطر نشان کرد: امیدوارم مدیران فوتبال خوزستان بودجه خوبی را برای چهار تیم لیگ برتری استان در نظر بگیرند تا در میانه‌های راه دچار کمبود بودجه نشوند. مدیران ارشد خوزستان باید به این نکنه نیز توجه داشته باشند که نباید اجازه دهند که برخی اسپانسرهایی که تنها هدف شان پیدا کردن اسم و رسم است، وارد فوتبال خوزستان شوند و بعد هم در میانه راه تیم را رها کنند و بروند. متاسفانه با توجه به این که ورزش فضایی برای مشهور شدن است، عده‌ای تحت عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره وارد کادر باشگاه می‌شوند و بعد تنها به فوتبال ضربه می‌زنند و دیگر خبری از آن ها نمی شود.
 
همچنین حسن اهوازی یکی دیگر از پیشکسوتان فوتبال خوزستان اظهارکرد: حضور چهار تیم در لیگ برتر کشور از خوزستان خوشحال‌کننده است ولی کار سختی داریم زیرا باید مسوولان بتوانند این تیم‌ها را به خوبی از نظر مالی و امکانات سخت‌افزاری پشتیبانی کنند. خوزستان معدن استعداد است و نباید مدیران و مربیان ما اجازه دهند که از بیرون بازیکنانی به آن‌ها تحمیل شود و پای غیربومی‌ها به فوتبال استان باز شود.
 
وی بیان کرد: لیگ حرفه ای است و حضور چند بازیکن غیربومی و با تجربه نیاز است ولی نه در حدی که ببینیم تنها یکی دو بازیکن خوزستانی در ترکیب تیم‌های استان باشد و مابقی نفرات غیربومی باشند؛ این یعنی ضربه زدن به استعدادهای ناب خوزستانی. خود مربیان این تیم‌ها نیز می‌دانند که خوزستان چه استعدادها و نخبه‌های خوبی در فوتبال دارد ولی برخی مواقع روی این استعدادها چشم می‌بندند. در هر صورت این مدیران باشگاه هستند که باید با مدیریت صحیح تمامی موارد از جمعه مالی و جذب بازیکن را مدیریت کند.

اهوازی با تاکید بر این که فوتبال خوزستان نیازمند مدیریت با ثبات در باشگاه‌ها است، گفت: موضوعی که اگر به آن توجه نشود، برای تیم‌های خوزستان مشکل‌ساز خواهد شد و چه بسا که در برخی از باشگاه‌های استان شاهد این مشکل هستیم. در گذشته خوزستان حرف اول را در فوتبال ایران می‌زند و نه تنها بازیکن غیربومی در تیم های مان نداشتیم، بلکه شاهد بازیکنان خوزستانی در تیم های تهرانی بودیم ولی اکنون واردکننده بازیکن شده‌ایم. به نظرم فوتبال خوزستان خیلی حرفه‌ای مدیریت نمی‌شود و همین می‌تواند نابودی این رشته را در برداشته باشد.

به نظر می‌رسد که در لیگ هجدهم، روزهای سخت‌تری نسبت به فصل‌های گذشته در انتظار فوتبال خوزستان است و هرگونه بی‌توجهی و کم‌کاری نسبت به این چهار سهمیه لیگ برتری استان می‌تواند ضربات جبران ناپذیری بر پیکره فوتبال استان وارد کند؛ در حال حاضر این رشته پرطرفدار، هیجان‌انگیز و پراستعداد در خوزستان نیازمند مدیریت صحیح در باشگاه‌ها است، ضمن این‌که باید این مهم نیز مدنظر قرار گیرد که باشگاه‌ها باید از مدیریت تک‌نفره که به تازگی در برخی باشگاه‌های استان دیده می‌شود و هنوز فصل هجدهم شروع نشده، آن‌ها را دچار حواشی بسیار کرده است، جلوگیری کنند. خوزستان اکنون نیازمند مدیران مجرب و کاربلد است تا به خوبی بتوانند از نام این استان در فوتبال کشور دفاع کنند.

گزارش: پریسا زنگنه‌منش؛ ایسنا - منطقه خوزستان

انتهای پیام