• چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-3776-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

با حضور اساتید حوزه و دانشگاه؛

عوامل بازدارنده نشاط، خلاقیت و اعتماد در جامعه مورد بررسی قرار گرفت

نشست هم‌اندیشی با موضوع "بررسی عوامل بازدارنده نشاط، خلاقیت و اعتماد در جامعه" با حضور سه کارشناس از اساتید حوزه و دانشگاه و با شرکت جمعی از نخبگان و علاقمندان به انقلاب و کشور در شهر اهواز برگزار شد.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، دکتر کیومرث بشلیده، استاد تمام روانشناسی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست اظهار کرد: در ابتدا باید بین شادی و هیجان تمایز قائل شد. شادکامی بسیار ارزشمند بوده و شادبودن نیاز به آموزش دارد که با راهکارهایی می توان به این هدف نزدیک شد.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه افزود : 30 تا 50 درصد احساس شادکامی تحت عوامل ژنی است و عوامل محیطی، مشی فرهنگی جامعه و عزت نفس از شاخص های خیلی مهم و موثر در ایجاد نشاط و شادی است.
 
بشلیده در ادامه برخی از فضایل، تقدیر و تشکر کردن و احساس قدردانی داشتن را از عوامل مرتبط با شادی عنوان کرد و افزود: در کل می توان گفت که رضایت از زندگی عامل اصلی شادکامی است.
|
همچنین حجت‌الاسلام بلادیان، رییس حوزه علمیه امام حسن مجتبی (ع) اهواز در ادامه این نشست گفت: یکی از عواملی که باید روشن بشود معنای نشاط و وابستگی آن به عوامل گوناگون است. می توان در بحرانی‌ترین شرایط مادی نیز با برقراری ارتباط معنوی، غرق در شادی و نشاط بود.
 
این استاد حوزه یکی از مهمترین عوامل مانع نشاط در جامعه را بیکاری عنوان کرد و افزود: بیکاری بر روح و روان انسان تاثیر مستقیم دارد و کسی که نتواند نیازهای خود و اطرافیان را تامین کند، چگونه می‌تواند احساس رضایت و نشاط داشته باشد.

وی گفت: تنگدستی سبب خاری و اندوه است و بهترین تفریح، کار است.
 
همچنین سیدعلی مرعشی، روانپزشک و روانشناس دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست عنوان کرد: نه شادی الزاما همیشه مطلوب است که همیشه انسان شاد باشد و نه غم همیشگی مطلوب است. انسان طبیعی، هم شادی و هم غم دارد اما بجا و به اندازه.
|
وی افزود: مبنا باید کارکرد و ایفای صحیح نقش افراد باشد؛ نه همیشه شادی خوب است نه غم بد، بلکه شادکامی و نشاط لازم است.

مرعشی در ادامه به دو نشانه نشاط فرد اشاره کرد و گفت: اول اینکه افرادی موفق‌اند که کارکردی صحیح در نقش‌های زندگی دارند و دوم اینکه سازمان یافتگی مذهبی دارند.
وی با بیان اینکه بهزیستی روانشناختی عامل مهم شادی است، به بیان مولفه های آن پرداخت و گفت: خودپذیری، تعهد به رشد شخصی، هدفمندی، تسلط بر محیط، داشتن روابط مثبت با دیگران و استقلال داشتن را شش مولفه مهم در بهزیستی روانشناختی برشمرد.

در ادامه این نشست حاضران در جلسه سوالات مرتبط با موضوعات مورد بحث را مطرح کردند و کارشناسان مربوطه به آن‌ها پاسخ دادند.

انتهای پیام