• شنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 958-19874-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/گزارش/

خوزستان و آغوشی باز برای سرمایه‌گذاران

يكی از عوامل اصلی رشد اقتصادی، سرمايه‌گذاری و انباشت سرمايه ناشی از آن است اما تأثير اين عامل و قوت و ضعف آن در تسريع رشد اقتصادی يك كشور به عوامل متعددی بستگی دارد كه چنانچه مجموعه اين عوامل به نحو صحيح عمل كند؛ تأثير سرمایه‌گذاری بر رشد اقتصادی می‌تواند باعث حل بسیاری از مشکلات اقتصادی آن کشور شود و به توسعه آن در بخش‌های مختلف کمک کند.

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، سرمایه نقش مهمی در افزایش رشد و توسعه اقتصادی دارد زیرا ترکیب بهینه سرمایه با نیروی کار و فناوری بخش تولید را به حرکت درآورده و با رونق بخشی به تجارت، زمینه‌های بهبود سطح زندگی و رشد اقتصادی را فراهم می‌آورد. اگر شرایط سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای در حال گذار تضمین شود، سرمایه‌گذاران میل و رغبت بیشتری برای حضور در این‌گونه بازارها از خود نشان خواهند داد؛ این امر فرصت بهره‌گیری از مزیت‌های نسبی، رشد اقتصادی، اشتغال‌زایی و دستیابی به دانش و فناوری روز را برای تولید کالاهای رقابتی در عرصه‌های مختلف فراهم می‌کند.

به منظور جذب سرمایه‌گذار نیاز به وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی است که با بهره‌گیری از آن‌ها، سرمایه‌گذار بتواند نسبت به سرمایه‌گذاری در آن زمینه اقدام کند. فراهم کردن شرایط مناسبی به منظور تسهیل در امر سرمایه‌گذاری می‌تواند به جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذار در بخش‌های مختلف کمک کند. استان خوزستان با بهره‌مندی از پتانسیل‌های مختلف در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی، کشاورزی، بنادر، منطقه آزاد، بخش‌های مختلف صنعتی و ... اگر بتواند شرایطی را مهیا کند تا سرمایه‌گذاران نسبت به شناسایی این ظرفیت‌ها اقدام و پس از شناخت آن‌ها به سرمایه‌گذاری در خوزستان بپردازند، می‌توان شاهد رشد و توسعه اقتصاد استان و به تبع آن کشور بود.

برگزاری نمایشگاه‌های فرصت سرمایه‌گذاری و معرفی این فرصت‌ها در خوزستان می‌تواند تاثیر بسزایی در جذب سرمایه برای استان داشته باشد تا سرمایه‌گذارانی که از این ظرفیت‌های خالی شناختی ندارند، فرصت‌های طلایی استان را برای سرمایه‌گذاری بشناسند و نسبت به سرمایه‌گذاری در بخش مورد نظر اقدام کنند.

 شرایط سرمایه‌گذاری برای تمام سرمایه‌گذاران در استان مهیا است

در این زمینه امید حاجتی، رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان گفت: اکنون شرایط سرمایه‌گذاری برای تمام سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در استان مهیا است و سرمایه‌گذاران می‌توانند از پتانسیل‌های اقتصادی خوزستان که در نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری معرفی می‌شوند، استفاده و در خوزستان سرمایه‌گذاری کنند.

وی تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون با کوتاه کردن فرآیند سرمایه‌گذاری شرایط را برای سرمایه‌گذاران در دوران پس از تحریم فراهم کرده‌ایم تا به این ترتیب بتوانیم شاهد رشد اقتصادی بیشتری در استان باشیم.

حاجتی با اشاره به برگزاری نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آذرماه سال جاری، عنوان کرد: در این نمایشگاه این فرصت به همه دستگاه‌های اجرایی استان داده می‌شود تا فرصت‌های خود را معرفی کنند. همچنین در این راستا صحبت‌هایی با اتاق‌های بازرگانی فعال در سطح استان انجام شده است تا به ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری خود بپردازند.

وی ادامه داد: همچنین در همین راستا به منظور جذب سرمایه‌گذار در بخش‌های مختلف، تلاش شده است که شهرداری‌های کوچک نیز بتوانند فرصت‌های خود را در نمایشگاه عرضه کنند تا در صورت وجود سرمایه‌گذار به جذب آن بپردازند.

حاجتی با اشاره به جایگاه مهم خوزستان در اقتصاد کشور افزود: این مساله نشان می‌دهد خوزستان از لحاظ اقتصادی دارای ظرفیت‌های فراوانی است و میزان فعالیت و موفقیت بخش‌های مختلف اقتصادی استان به نوع گرایشات فعالین این بخش‌ها و همچنین زیرساخت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی بستگی دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خوزستان خاطرنشان کرد: در همین راستا فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان بر اساس اولویت‌ها شناسایی شده و هدف این است که با معرفی هر چه بیشتر این فرصت‌ها بتوان بیشتر ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان را معرفی کنیم.

خوزستان از هر نظر آماده جذب سرمایه‌گذار است

همچنین علی بحرینی‌مقدم، معاون امور اقتصادی استاندار خوزستان با تأکید بر لزوم وجود باور و اراده عمومی در استان جهت جذب سرمایه‌گذار، گفت: عدم هماهنگی‌ها میان دستگاه‌های اجرایی، کار را برای جذب سرمایه‌گذار سخت کرده است.

وی افزود: سرمایه‌گذاری فرآیندی است که اگر مقدمات آن فراهم نشود، امکان جذب سرمایه‌گذار وجود ندارد. با توجه به شرایط پس از توافق برجام و برداشته‌شدن تحریم‌ها، جذب سرمایه‌گذار خارجی مستلزم جلب اعتماد طرف خارجی است و این امر نیز به زمان و کار کارشناسی نیاز دارد.

بحرینی مقدم با بیان این‌که مقدمات سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار در استان در حال پیگیری است، تصریح کرد: هیأت‌های تجاری مختلفی در پسابرجام وارد استان شدند و باید اطمینان طرف‌های خارجی را جهت جذب سرمایه‌گذار جلب کرد اما در سنوات گذشته در این زمینه کاری صورت نگرفته است و برخی ادارات و سازمان‌ها فاقد آمادگی لازم برای جذب سرمایه‌گذار بودند که این مسائل و مشکلات باید در اسرع وقت مرتفع شوند.

وی عنوان کرد: در زمینه جذب سرمایه‌گذار در استان نیاز به تمرین داریم و هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی و باور و اراده عمومی برای جذب سرمایه‌گذاری لازم است. اکنون این اراده عمومی در استان به سختی وجود دارد و عدم هماهنگی‌ها کار را برای جذب سرمایه‌گذار سخت کرده است.

معاون امور اقتصادی استاندار خوزستان خاطر نشان کرد: در آینده نزدیک شاهد سرمایه‌گذاری‌های خارجی و داخلی بسیاری در استان در امور مختلف خواهیم بود. اکنون استان از هر نظر آماده جذب هر نوع سرمایه‌گذاری است و تمام و کمال از سرمایه‌گذاران حمایت خواهیم کرد و فقط باید در استان در زمینه مقدمات و جذب سرمایه‌گذار به باور عمومی برسیم.

شرکت‌های تعاونی یک فرصت سرمایه‌گذاری هستند

در این زمینه مرتضی رخیصی، رییس اتاق تعاون خوزستان با اشاره به ظرفیت تعاونی‌های استان برای جذب سرمایه‌گذار گفت: شرکت‌های تعاونی به صورت کلی یک فرصت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند زیرا این بخش‌ها، از ظرفیت بالایی در زمینه کشاورزی، صنعت، نفت و گاز برخوردار هستند و می‌توانند به توسعه استان کمک کنند.

وی افزود: یکی از مشکلات فعلی پیش‌روی شرکت‌های تعاونی خوزستان نداشتن ارتباط و مراوده اقتصادی به منظور سرعت بخشیدن برای اجرای امور جاری این شرکت‌ها است و حضور این شرکت‌ها در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان می‌تواند موجب برداشتن گام موثری در این زمینه شود.

 رخیصی با اشاره به این نکته که امروز بخش تعاون در بسیاری از زمینه‌های اقتصادی فعال است، افزود: فرصت‌های ایجاد شده در بخش تعاون را می‌توان به دید یک فرصت سرمایه‌گذاری در نظر گرفت زیرا با توجه به قانون جدید، حدود 40 درصد سرمایه یک شرکت تعاونی را می‌توان به اشخاص واگذار کرد.

وی تصریح کرد: بسیاری از شرکت‌های تعاونی در زمینه سرمایه در گردش و فروش محصولات خود نیازمند همکاری سایر نهادهای اقتصادی هستند و این شرکت‌ها و نهادها باید با یکدیگر وارد تعامل شوند تا بسیاری از مشکلات رفع شود.

رییس اتاق تعاون خوزستان با اشاره به این‌که حضور در نمایشگاه‌های معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری باعث می‌شود تا بازاریابی محصولات به خوبی و با سرعت انجام بگیرد، خاطرنشان کرد: با ارائه  و معرفی خدمات شرکت‌های تعاونی در چنین نمایشگاه‌هایی، تجار و سرمایه‌گذاران به سمت این شرکت‌ها می‌آیند.

دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌ها و سایر بخش‌هایی که به سرمایه‌گذاران جهت رشد و توسعه خود نیاز دارند،می‌توانند با جمع‌آوری فرصت‌ها، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری خود در قالب کتابچه و یا عرضه آن‌ها در نمایشگاه‌های فرصت‌های سرمایه‌گذاری به جذب سرمایه‌گذار در بخش‌های مختلف بپردازند و زمینه را برای رشد و توسعه بخش خود مهیا کنند.

اگر شرایط سرمایه‌گذاری در خوزستان به شکلی فراهم شود که سرمایه‌گذاران رغبت بیشتری برای این امر داشته باشند و تسهیل‌گری‌هایی در این زمینه انجام گیرد تا موجب جذب سرمایه سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف شود، چرخ‌های اقتصاد استان به حرکت در خواهد آمد و زمینه برای حضور سایر سرمایه‌گذاران مهیا می‌شود و در این صورت با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های مختلف شاهد رشد و توسعه استان باشیم.

حمایت از سرمایه‌گذاران بخش کشاورزی در خوزستان

کیخسرو چنگلوایی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به حمایت از کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در این بخش هستند، گفت: هر کسی که بخواهد در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کند، زمین و مجوزهای لازم را در اختیارش قرار خواهیم داد و همچنین برای دریافت تسهیلات موردنیاز نیز پیگیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به تولید حدود 15 میلیون تن محصولات کشاورزی در استان، افزود: با توجه به این‌که افق تولید استان را برای سال‌های آینده حدود 25 میلیون تن پیش‌بینی کرده‌ایم، برای آنکه به این هدف برسیم نیاز به سرمایه‌گذاری داریم.

چنگلوایی تصریح کرد: در استان نیاز به سرمایه‌گذاری در بخش‌های زیربنایی کشاورزی و به ویژه بحث صنایع تبدیلی به شدت احساس می‌شود و نیاز است سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در این بخش بپردازند و به توسعه این صنایع در استان کمک کنند.

وی ادامه داد: احداث کارخانه‌های چغندرقند، کارخانه‌های تراکتورسازی، تولید کودهای شیمیایی، ریزمغذی‌ها،‌ کشتارگاه‌ها و زیرساخت‌هایی مانند سردخانه و سیلوها از جمله مهمترین ظرفیت‌های بخش کشاورزی استان برای سرمایه‌گذاری هستند.

چنگلوایی عنوان کرد: در بخش کشاورزی هم از نظر حجم کار و هم از نظر تنوع بخشی، جای کار بسیار و فرصت‌های فراوان برای سرمایه‌گذاران مهیا است تا با سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها به توسعه استان کمک کنند.

وی با بیان اهمیت سرمایه‌گذاری در استان بیان کرد: سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان موجب کمک به پایداری تولید و جلوگیری از نوسانات بازار می‌شود. همچنین ارزش افزوده بیشتری را برای تولیدات به وجود می‌آورد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: به جای آنکه تولیدات استان به صورت خام به فروش برسند، اگر آن‌ها را در صنایع تبدیلی فرآوری کنیم با قیمت چند برابر و با ارزش افزوده بیشتری به فروش می‌رسند و باعث ایجاد اشتغال نیز می‌شود.

منطقه آزاد اروند به دنبال تسهیل‌گری شرایط برای جذب سرمایه‌گذار است

همچنین اسماعیل زمانی ‌زاده، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به اهداف منطقه آزاد اروند برای توسعه استان و جذب سرمایه گذار، گفت: اهداف بلندمدت منطقه آزاد، توسعه جمعیتی بر اثر فعالیت‌های اقتصادی و همچنین توسعه اقتصادی منطقه است که عمدتاً همه این مسائل علاوه بر منطقه، شامل استان نیز می‌شود.

وی در خصوص دوران پسابرجام افزود: پس از برجام سرمایه‌گذاران خارجی متعددی برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد اروند مراجعه کرده‌اند و در این زمینه و شرایط، منطقه آزاد اروند برای جذب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری در منطقه تلاش خواهد کرد.

زمانی ‌زاده با اشاره به اقدامات انجام‌شده در زمینه جذب سرمایه‌گذار تصریح کرد: سرمایه‌گذاران تاکنون چندین مورد شرکت ثبت کرده‌اند و بعضاً مشغول مذاکرات و اجرای پروژه‌های متفاوتی هستند و منطقه آزاد اروند به دنبال تسهیل‌گری شرایط برای جذب سرمایه‌گذار است و در این زمینه هر اقدامی که نیاز باشد انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به این نکته که ایران یکی از امن‌ترین کشورهای خاورمیانه برای سرمایه‌گذاری است، عنوان کرد: تسهیلاتی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی مهیا شده و برای آن‌ها امنیت را که در زمینه سرمایه‌گذاری از همه چیز مهم‌تر است، فراهم می‌کنیم تا سرمایه‌گذاران بتوانند به سرمایه‌گذاری در امور مختلف بپردازند.

هیچ استانی مانند خوزستان دارای پتانسیل جذب سرمایه‌گذار نیست

در این خصوص مسعود صدری، رئیس سازمان اقتصاد و دارایی خوزستان با اشاره به این‌که هیچ استانی مانند خوزستان دارای پتانسیل جذب سرمایه‌گذار نیست، گفت: اگر هر اداره در حیطه فعالیت خود، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های جذب سرمایه‌گذاری را ارائه کند، شاهد افزایش جذب سرمایه‌گذاری در استان خواهیم بود.

وی افزود: ظرفیت بالقوه جذب سرمایه‌گذار و پتانسیل‌های استان در این زمینه بسیار زیاد است اما بالفعل کردن این پتانسیل‌ها همت مسئولان و اقبال سرمایه‌گذاران را می‌طلبد. معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و رفع موانع، برای جذب سرمایه‌گذار بسیار مهم است. همچنین دستگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات مانند محیط زیست، اداره میراث فرهنگی و ... با تسهیل‌گیری که انجام می‌دهند، می‌توانند به جذب سرمایه‌گذار بیشتر در استان کمک کنند.

صدری با بیان این نکته که هر اداره و دستگاهی در استان، فرآیندها و شرایط خود را به صورت شفاف به سرمایه‌گذاران معرفی کند، عنوان کرد: معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در همایش‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای می‌تواند راهکاری بسیار خوب برای جذب سرمایه‌گذار در استان باشد.

وی ادامه داد: با معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در نمایشگاه‌ها و همایش‌های مختلف، می‌توانیم از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان بهره بگیریم و ظرفیت‌های استان را از بالقوه به بالفعل تبدیل کنیم.

رئیس سازمان اقتصاد و دارایی خوزستان با اشاره به برگزاری نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خوزستان عنوان کرد: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی تاثیر مثبت در اقتصاد استان دارد و اگر در این نمایشگاه‌ها سرمایه‌گذاری جذب شود، اثر مستقیمی بر اقتصاد استان خواهد گذاشت.

برگزاری نمایشگاه‌های معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری به جذب سرمایه‌گذار کمک می‌کند

مهرداد نیکو، معاون سازمان برنامه و بودجه خوزستان نیز در این زمینه اظهار کرد: نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در راستای شناسایی پتانسیل‌های اقتصادی در استان برگزار خواهد شد و باعث می‌شود تا با شناخت ظرفیت‌های استان سرمایه‌گذاران نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنند و این نمایشگاه، گام مثبت و رو به جلویی است تا مسئولین استان به دنبال جذب سرمایه برای انجام پروژه‌های خود باشند.

 ویافزود: اقتصاد استان در حال تغییر است و رویکرد تکیه بر پول جهت توسعه، در این زمان کارکردی ندارد و نتیجه این نوع سیاست منجر به شکست خواهد شد.

نیکو با بیان این‌که روش ارائه اعتبار به دستگاه‌های اجرایی به منظور انجام پروژه‌های عمرانی به اتمام رسیده است، خاطرنشان کرد: مسئولان باید به دنبال روش‌های نوین باشند تا بتوان سرمایه مورد نیاز انجام پروژه‌ها را به‌دست آورد و این نمایشگاه می‌تواند به جذب سرمایه‌گذار کمک کند.

معاون امور اقتصادی استانداری خوزستان با بیان این‌که خوزستان، استانی دولتی است، تصریح کرد: واقعیت امر این است که دولت توانی برای ارائه اعتبارات کلان به منظور سرمایه‌گذاری ندارد و تنها 10 درصد خزانه دولت در حال حاضر نقدینگی دارد.

نیکو خاطرنشان کرد: خوزستان در سال گذشته حضور پررنگی در نمایشگاه سرمایه‌گذاری کیش داشت و در این نمایشگاه 200 فرصت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از سوی استان معرفی شد و حرکت‌های اینچنینی باید در راستای تاثیرگذاری بیشتر تداوم یابند تا شاهد توسعه استان در زمینه‌های مختلف باشیم.

برای جذب سرمایه‌گذار باید شرایطی فراهم شود تا ریسک سرمایه‌گذاری در استان کاهش پیدا کند و موانع سرمایه‌گذاری برای ترغیب سرمایه‌گذاران از میان برداشته شوند. تصمیم‌سازان باید سیاست‌هایی برای جذب سرمایه‌گذاران در بخش خصوصی برای خوزستان در نظر بگیرند و علاوه بر سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های استان، شرایط را برای بخش خصوصی تسهیل کنند تا این بخش بتواند با ریسک کمتری به سرمایه‌گذاری در خوزستان بپردازد.

باید بسترهای قانونی و جذاب برای سرمایه‌گذاران فراهم شود

 سیدعزیز آرمن، استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به موانع سرمایه‌گذاری در استان گفت: شواهد موجود حاکی از آن است که خوزستان در جذب سرمایه‌گذار خارجی یکی از استان‌های ناموفق کشور است. باید پرسید که چرا چنین وضعیتی در این استان حاکم است؟

وی افزود: در استانی که از منابع غنی زیرزمینی و رو زمینی و منابع غنی انرژی، مرزهای آبی با پتانسیل‌های ترانزیتی برخوردار و مولد ارزش افزوده با رتبه دوم کشوری است، چگونه سرمایه‌گذاران تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری در خوزستان نشان نمی‌دهند؟

آرمن ادامه داد: در پاسخ به سؤالات بالا باید چند نکته کلی اما تعیین‌کننده را متذکر شد. فقدان افق روشن در خصوص جایگاه استراتژیک این استان از نظر دولتمردان و بویژه در دوران پسانفت، از موانع سرمایه‌گذاری در خوزستان است، به طوری که تحلیل‌های استراتژیست‌های کشور ظاهرا تاکنون به نفع این استان نبوده است.

وی با اشاره به سیاست‌های نادرست تصمیم‌سازان کشوری در حوزه سرمایه‌گذاری خوزستان تصریح کرد: عملکرد مسئولین و تصمیم‌سازان در سطح کشور در خصوص خوزستان علیرغم شعارهای موجود، واقعاً بهت‌آور و ناامیدکننده است. امروز این موضوع که حفظ و تأمین امنیت مناطق مرزی تنها از طریق ایجاد علاقه به ماندگاری مردم ساکن در مناطق مرزی میسر است، واقعیتی روشن است.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: چنین شرایطی تنها با ایجاد محیطی مناسب و دوست‌داشتنی تؤام با عمران و آبادی امکان‌پذیر است. با کمال تعجب آنچه سیاست‌سازان ما در حال حاضر در خصوص خوزستان انجام می‌دهند، کاملاً خلاف چنین جهتی است و روندهای مهاجرتی وارونه منابع انسانی و فیزیکی از خوزستان، شاهدی بر این ادعا است.

آرمن با تأکید بر اینکه امنیت امروز کشور تنها با ایجاد پایگاه و پادگان‌های نظامی در مرزها تأمین نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در کنار این ابزار سخت باید از ابزار نرم هم استفاده کرد. وظیفه دولتمردان نه تنها سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی در خوزستان است بلکه باید همزمان بسترهای قانونی و جذاب جهت جذب سرمایه‌گذاران خصوصی، حداقل در سطحی که برای استان‌های مرکزی کشور فراهم شده، در خوزستان نیز ایجاد شود. اما آنچه اکنون در حال وقوع است متأسفانه دقیقاً خلاف چنین مسیری است.

وی وضعیت آینده زیست‌محیطی خوزستان را از دیگر موانع سرمایه‌گذاری دانست و عنوان کرد: با توجه به روندهای موجود محیط‌زیست خوزستان و دست‌درازی‌های که متأسفانه آگاهانه و ناآگاهانه به منابع این استان می‌شود، وضعیت آینده محیط‌زیست خوزستان چندان امیدوارکننده نیست.

آرمن ادامه داد: انفعال مدیران، مسئولان و نخبگان استانی در انتقال شفاف تهدیدهای موجود محیط زیست خوزستان به تصمیم‌سازان کشوری، تشدیدکننده چنین روندهای منفی بوده است. دولتمردان باید بدانند که سرمایه‌گذاری در منابع فسیلی استان جهت بهره‌برداری‌های ملی و بر اساس یک محاسبه ساده هزینه – فایده، تاکنون به زیان استان و به نفع برخی استان‌های دیگر کشور بوده و وضعیت فعلی محیط زیست استان شاهدی بر این ادعا است.

وی اظهار کرد: طبق گفته استاندار خوزستان جهت اخذ مجوز سرمایه‌گذاری در هر یک از استان‌های کشور باید به 12 اداره یا سازمان مراجعه کرد. در حالی‌که سرمایه‌گذار در استان خوزستان باید به 21 اداره یا سازمان مراجعه کند و این تفاوت به دلیل قوانین و مقررات ملی و همچنین وجود منابع بسیار در استان و به تبع وجود سازمان‌های تصمیم‌گیرنده زیاد، بوجود آمده است.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد: اگر جایگاه استان در نظر دولتمردان و تصمیم‌سازان کشوری تغییر نکند و مسئولین و نخبگان استانی از حالت انفعال خارج نشوند، مسجدسلیمان امروز، واقعیت خوزستان فردا خواهد بود.

دستیابی به رشد بلند مدت اقتصادی در هر کشور، با تجهیز و تخصیص بهینه منابع سرمایه‌گذاری در اقتصاد ملی آن کشور امکانپذیر است و برای رسیدن به این هدف، بازارهای مالی گسترده و عمیق به ویژه بازار سرمایه نقشی ضروری خواهد داشت. با توجه به این‌که یکی از راه‌های توسعه اقتصادی استفاده از توان سرمایه‌گذاران در سبد مالی است، در صورت برنامه‌ریزی و عملکرد صحیح می‌توان به رشد و توسعه اقتصادی دست پیدا کرد.

خوزستان دارای پتانسیل‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف است که می‌تواند با فراهم کردن زمینه جذب سرمایه‌گذار از این فرصت‌ها نهایت استفاده را کند و به شکوفایی و رشد اقتصادی دست یابد. برگزاری نمایشگاه‌های معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خوزستان می‌تواند یکی از مفیدترین راهکارها برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خوزستان باشد تا با شناسایی این ظرفیت‌ها و سرمایه‌گذاری در آن بخش‌ها شرایط رشد و توسعه اقتصادی در استان و به تبع آن در کشور ایجاد شود و فضایی نیز برای اشتغال جوانان به وجود آید.

همچنین حمایت‌های دولتی و تسهیل‌گری در زمینه‌های مختلف می‌تواند سرمایه‌گذار را برای آوردن سرمایه‌اش در استان ترغیب کند. با بهره‌گیری از توان سرمایه‌گذاران می‌توان بسیاری از پروژه‌ها و طرح‌های نیمه‌کاره که به دلیل مشکلات مالی ناتمام مانده‌اند را اجرایی کرد زیرا اکنون دولت در شرایط اقتصادی قرار دارد که تنها با کمک سرمایه‌گذاری بخش خصوصی می‌تواند به اجرای طرح‌های مورد نظر خود بپردازد و شرایط را برای رشد و رونق اقتصادی فراهم کند.

گزارش از شایان حاجی نجف، خبرنگار ایسنا خوزستان 


انتهای پیام