• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-12076-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

در میزگرد تخصصی آب و آلودگی عنوان شد؛

راهکار مدیریت مخزن برای سد گتوند خوشبینانه است/لزوم تشکیل شورای ملی کارون

میزگرد تخصصی آب و آلودگی امروز (پنج‌شنبه، 31 فروردین) در حاشیه همایش "آب؛ حیات زمین" در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر زارعی عضو هیات علمیدانشگاه شهید چمران اهواز، در این میزگرد در خصوص سد گتوند اظهار کرد: بخش اعظمی از شوری‌ آب ناشی از این سد را هنوز نچشیده‌ایم و در مخزن سد باقی مانده‌اند. پیش از احداث سد، دو معدن نمک به‌صورت روباز در منطقه وجود داشتند که برداشت از آن‌ها انجام می‌شد.

وی افزود: در شرایط طبیعی، آب وقتی وارد زمین می‌شود لایه نمکی شسته شده و زمین نشست می‌کند. حالا تصور کنید که پنج میلیون مترمکعب آب در این منطقه چه شرایطی ایجاد می‌کند.

راه‌حل مدیریت مخزن برای سد گتوند خوشبینانه است

این عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: در دو یا سه ماه گذشته، آخرین راه‌حلی که از سوی دانشگاه تهران ارائه شد، بحث مدیریت مخزن است. تصور می‌کنم این راه‌حل خیلی خوشبینانه است؛ چراکه لایه‌های زیرزمینی را در نظر نگرفته است. مدل دانشگاه تهران، تأثیر زیرسطحی را لحاظ نکرده و من نیز اعلام کردم که این مدل خوشبینانه است.

زارعی تصریح کرد: از زمانی که سد آبگیری شده، شوری آب بالا رفته است، زیرا آبی که از طریق کانال‌ها برای کشاورزی استفاده می‌شود، شور شده و این آب پس از آن وارد آب‌های زیرزمینی و موجب شور شدن این آب‌ها شده است.

همچنین در این نشست، دکتر احمد سواری عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، با بیان اینکه کارون تنها یک رودخانه نیست بلکه یک حوضه آبریز بسیار وسیع است که از استان‌های دیگر سرچشمه می‌گیرد و خوزستان را در می‌نوردد، اظهار کرد: اهمیت کارون تنها برای مصارف شرب نیست، بلکه برای تعادل آب دریا نیز اهمیت دارد. این رودخانه یک فرهنگ و میراث است.

لزوم تشکیل شورای ملی رودخانه کارون

وی افزود: استراتژی‌های مطرح در دنیا برای نیل به توسعه پایدار تدوین شده‌اند که این امر نیازمند هدف و یک شیوه یکپارچه است و در آن باید همه ارزیابی‌ها بررسی و تهدیدات زیست محیطی به‌طور جدی مشخص شود. آنچه ما به‌عنوان استراتژی ملی در نظر گرفتیم، باید اهداف منسجم و روش‌ مشخص داشته باشد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر ادامه داد: باید یک شورای ملی کارون در استانداری خوزستان شکل بگیرد که دو بازوی آن را کمیته شورای نخبگان و کمیته اجرایی از ارگان‌های آب تشکیل دهند. این شورا البته به کارگروه‌های تخصصی مانند کارگروه تدوین سیاست‌های آب، توسعه فناوری و تحقیقات و مدیریت منابع زیستی و محیط زیستی نیاز دارد. 

سواری با اشاره به وضعیت رودخانه کارون، گفت: باید تغییرات جهانی اقلیم و ریزگردها، تنوع زیستی، ابداع فناوری‌های جدید آب، ایجاد و گسترش شبکه داده‌های آب، ساماندهی ارگان‌های مسئول و ایجاد گروه واکنش سریع، طراحی شبکه پیشگویی مخاطرات آبی و بلایای طبیعی، توسعه ارزش‌های بیولوژیکی از طریق توسعه زیست‌فناوری، توسعه شیلاتی و کشت و پرورش آبزیان و ایجاد و گسترش شبکه پایش مستمر آبی مورد توجه قرار گیرد.

وی عنوان کرد: شاید مسئولیت این کار بر عهده استان نباشد، زیرا استراتژی ما ملی است. کارون یک رودخانه ملی است و مسئولیت آن تنها بر عهده یک استان نیست و باید بودجه ملی به آن اختصاص داده شود. اگر می‌خواهند کارون را نگه دارند، باید نهاد ریاست جمهوری، نظارت مستقیمی بر آن داشته باشد و شورای ملی کارون را به‌سرعت تشکیل دهند.

سازمان محیط زیست باید به طور کامل از دولت مستقل شود

همچنین در این نشست رئیسی مدیر کنترل کیفیت و نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب اهواز، اظهار کرد: سازمان محیط زیست کشور باید به طور کامل از قوه مجریه مستقل شود. شرکت‌های مشاوره‌ای که کار ارزیابی پروژه‌های زیست محیطی را انجام می‌دهند، بازنشستگان سازمان محیط زیست هستند و به جای اینکه از بعد مثبت به مساله نگاه کنند، راه‌های در رو را پیدا می‌کنند. استقلال کامل این سازمان باید از خروجی‌های این همایش باشد.

ورودی فاضلاب به کارون تنها در محدوده شهر مسدود شده است

وی افزود: پیش از اجرای طرح جامع فاضلاب، ورودی‌های فاضلاب به کارون در بخش شرقی شهر 21 نقطه و در بخش غربی 18 نقطه بودند که پس از اجرای این طرح جامع سه نقطه در شرق رودخانه به‌طور تقریبی و 12 نقطه در غرب به‌طور کامل مسدود شدند. این کار در محدوده اهواز از تخلیه فاضلاب در رودخانه جلوگیری کرد، اما فاضلاب در منتهی‌الیه رودخانه مجدداً وارد آن می‌شود و تنها نقاط شهری مسدود شده‌اند.

مدیر کنترل کیفیت و نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب اهواز گفت: اگر بخشی از بودجه اختصاص داده‌شده، صرف بهسازی شبکه توزیع آب شود، نیازی به هزینه‌کرد انتقال آب برای شرب نخواهیم داشت. این بیانگر مدیریت اشتباه ناشی از سودهای کلان در تصمیم‌گیری مدیریت آب کشور است.

انتهای پیام