• دوشنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-4476-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

مشاور استاندار خوزستان:

استفاده از آمارهای غیرعلمی برای جامعه خطرناک است

مشاور استاندار خوزستان با بیان اینکه اگر آمار از شیوه‌های علمی درستی تولید نشود، گمراه‌کننده و خطرناک خواهد بود، گفت: بسیاری از پدیده‌های نامطلوب جامعه امروز به این برمی‌گردد که بسیاری از مدیریت‌هایی که اعمال می‌شود، مبتنی بر دانش نیست و متاسفانه خصلت دانش‌گریزی در دستگاه‌های ما وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، لطف‌الله هاشمی در همایش آمار و برنامه‌ریزی که امروز دوشنبه (15 آبان‌ماه) در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: برنامه‌ریزی مهمترین رکن مدیریت و آمار مهمترین رکن برنامه‌ریزی است و برنامه‌ریزی موجب می‌شود منابع به صورت بهتر استفاده شوند.

وی افزود: تلاش‌های منظم و آگاهانه برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده، با استفاده از منابع برای بهبود وضع موجود، تعریف برنامه‌ریزی است.

مشاور استاندار خوزستان ادامه داد: ما هیچ مقوله اجتماعی و اقتصادی نداریم که نیاز به آمار نداشته باشد. در سطح کلان بر اساس شاخص‌هایی مانند نرخ تورم، بازار کار و نرخ رشد اقتصادی و ... نقاط قوت و تنگناها را شناسایی می‌کنیم تا بتوانیم به صورت نسبتا دقیقی اهداف را تعیین کنیم. در غیر این صورت ممکن است اهداف دست‌نیافتنی تعیین شوند یا اینکه از منابع به درستی استفاده نشود.

هاشمی با بیان اینکه نتایج آماری مانند نتایج پزشکی است که با مشاهده عکس، علائم و... بیمار را درمان می‌کند، گفت: ما با استفاده از آمارهایی که از دو طریق میدانی و ثبتی تولید می‌شوند، به شناسایی وضع موجود می‌پردازیم تا برای آن برنامه‌ریزی کنیم و اکنون سیاست بر این است که از آمارهای ثبتی بیشتر استفاده شود.

وی بیان کرد: اگر آمار از شیوه‌های علمی درستی تولید نشود، گمراه‌کننده خواهد بود که این بسیار خطرناک است. اکنون بسیاری از پدیده‌های نامطلوب جامعه به این برمی‌گردد که بسیاری از مدیریت‌هایی که اعمال می‌شود، مبتنی بر دانش نیست و متاسفانه خصلت دانش‌گریزی در دستگاه‌های ما وجود دارد.

مشاور استاندار خوزستان افزود: استفاده از آمارهای درست، می‌تواند وضع موجود را اصلاح کند. متاسفانه مدیران ما بیشتر تمایل به بزرگنمایی آنچه دارند که در نظر خودشان موفقیت است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: