• یکشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1376-5
  • خبرنگار : 17040
  • منبع خبر : ----

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان خبر داد:

آموزش 1300 نوآموز عشایر خوزستان در مقطع پیش‌دبستانی

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: دانش‌آموز کلیدواژه اصلی در آموزش و پرورش است و توجه به دانش‌آموز سبب ظهور شخصیت‌های برجسته علمی و فرهنگی می‌شود.

محمد تقی‌زاده در گفت‌گو با خبرنگار ایسنا – منطقه خوزستان، با اشاره به تدوین 20 اولویت در برنامه توسعه آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: در این برنامه پیش دبستانی به عنوان اولویت اول و کنکور به عنوان اولویت آخر تعریف شده است چراکه نتیجه آموزش و پرورش در کلاس‌های پیش دبستانی که کارگاهی برای کسب مهارت‌های زندگی اجتماعی دانش‌آموزان است، تحقق پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اجباری کردن دوره پیش دبستانی در استان سبب ایجاد تحول در شاخص‌های آموزشی استان می‌شود، افزود: هم اکنون رتبه پیش دبستانی خوزستان از 18 به رتبه اول ارتقا پیدا کرده است و در آموزش و پرورش عشایر نیز برای اولین بار یک هزار و ۳۰۰ نوآموز پیش دبستانی مشغول آموزش هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: اگر مشکل ما در پیش دبستانی حل شود، در کنکور مشکلی نخواهیم داشت. نوع ارزیابی‌هایی که از دانش‌آموزان در آموزش و پرورش صورت می‌گیرد بر پایه امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان و کنکور است که این نوع ارزیابی‌ها به شدت آسیب‌زا است.

تقی‌زاده با بیان اینکه در خوزستان 12 هزار بازمانده از تحصیل وجود دارد، خاطرنشان کرد: جذب کودکان بازمانده از تحصیل نیز  با هدف ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی، پوشش تحصیلی دانش‌آموزان لازم‌التعلیم و کاهش ترک تحصیل یکی از اولویت‌های مهم در آموزش و پرورش خوزستان است که این طرح در سطح استان، منطقه و مدرسه در حال پیگیری است.

وی گفت: خوزستان استانی چند زبانه و مهاجرت‌پذیر است. در این استان سالانه با هفت هزار متقاضی انتقال به خارج از استان رو به رو هستیم و برای جلوگیری از این روند برخی از راهکارها توسط آموزش و پرورش خوزستان به کار گرفته شده است که از آن‌ها می‌توان به جذب فرزندان فرهنگیان به عنوان مربی پیش‌دبستانی، رایگان کردن تحصیل فرزندان فرهنگیان در مدارس خاص مانند شاهد، نمونه دولتی واحداث فضاهای اردوگاهی و استخر برای فرهنگیان و دانش‌آموزان و احداث درمانگاهی مجهز برای فرهنگیان استان اشاره کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان همچنین با اشاره به اینکه در سه سال گذشته رتبه کنکور استان خوزستان از 27 به 19 ارتقا پیدا کرد، افزود: پیشرفت در آموزش و پرورش به صورت آسانسوری اتفاق نمی‌افتد بلکه حاصل برنامه‌ریزی و به صورت پلکانی است و دلیل موفقیت آموزش و پرورش خوزستان نیز حاصل تلاش‌های مداوم و تعیین هدف و استفاده از ظرفیت‌های موجود بود.

تقی‌زاده گفت: ثروت پایدار یک سرزمین منابع انسانی و انسان‌های داناست که به دلیل اهمیت در متون ادبی، تاریخی و فرهنگی نیز بارها این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است  و توجه به منابع انسانی باید سرلوحه کار مدیران نیز قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: