• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1876-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

حاجی‌دولو تشریح کرد:

جزییات برگزاری هفته پژوهش و فناوری در خوزستان

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز جزییات برگزاری هفته پژوهش و فناوری را در استان خوزستان تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر ابراهیم حاجی‌دولو در نشست خبری هفته پژوهش و فناوری استان خوزستان که امروز (سه‌شنبه، هفتم آذرماه) در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: اهداف هفته پژوهش، شناسایی توانمندی‌های پژوهش و فناوری مراکز تحقیقاتی، شناسایی و معرفی پژوهشگران و فناوران برتر، ایجاد فرصت‌های لازم برای تجاری‌سازی فعالیت‌های پژوهشی، فراهم ساختن فضای همکاری بین پژوهشگران و فناوران، برقراری ارتباط بین دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی، خدماتی و شرکت‌ها و گسترش فرهنگ پژوهش و نوآوری در سطح جامعه دانشجویان و دانش‌آموزان است.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری هفته پژوهش تصریح کرد: وضعیت کلی کشور به سویی می‌رود که می‌خواهد از اقتصاد دولتی و منبع‌محور که بر پایه صادرات منابع خدادادی و طبیعی اعم از نفت و گاز و معادن و ذخایر معدنی است، به سمت اقتصاد خصوصی و دانش‌بنیان حرکت کند. اقتصاد کشور در حال گذر است و ما در نیمه کار قرار داریم و برای انجام این کار الزامات و زیرساخت‌هایی نیاز است تا این فرایند صورت بگیرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصادی دانش‌بنیان، مردم‌بنیان، برون‌زا و برون‌نگرا است که اجرای آن نوعی مقاومت و پایندگی را ایجاد می‌کند، گفت: شعار امسال "اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال" است که تولید و اشتغال مشخصه اقتصاد دانش‌بنیان است. در دنیا از ده‌ها سال قبل،‌ این کار را آغاز کردند و به این اقتصاد دست یافتند.

حاجی‌دولو ادامه داد: مهمترین و زیربنایی‌ترین زیرساخت‌ها این است که ما افراد و عناصری که باید در این اقتصاد دانش‌بنیان نقش‌آفرینی کنند را تربیت کنیم اما هنوز نتوانسته‌ایم این بازیگران را پرورش دهیم و به این دلیل است که کشورهای پیشرفته این را تعریف کرده‌اند که دانشگاه در کنار ماموریت‌های بنیادی خود، ماموریت‌های جدیدی نیز انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه به تنهایی نمی‌تواند این بازیگران را تربیت کند، عنوان کرد: نهادهایی مانند پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و نوآوری و خلاقیت، خوشه‌های صنعتی، شتاب‌دهنده‌ها و ... نهادهایی هستند که باید دست دانشگاه را بگیرند و در ادامه حرکت آموزش به دانشگاه کمک کنند. در کنار آن قوانین و مقرراتی وجود دارد که مجموعه تمام این‌ها نظام ملی نوآوری و فناوری را در کشور شکل می‌دهد که باید چرخه این نظام بچرخد تا ما به اقتصاد دانش‌بنیان و خصوصی دست پیدا کنیم. مهمترین مشکل ما این است که هماهنگی بین دانشگاه‌ها، این نهادها و خود دولت، هنوز به حد کافی شکل نگرفته است.

جانشین دبیر ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری در خوزستان اظهار داشت: تقسیم‌بندی نظام آموزش عالی کشور در سه دهه است. از سال 69 تا 79، نظام مبتنی بر توسعه آموزش و تحصیلات تکمیلی بود که رشته‌های مختلف در دانشگاه‌ها در این دوره توسعه پیدا کرد. از سال 79 تا 89، توسعه پژوهش شکل گرفت و از سال 89 تا 99 باید نظام نوآوری و فناوری شکل بگیرد که ما در اواسط راه هستیم و باید به زیرساخت‌های لازم برای توسعه و دست‌یابی به اقتصاد دانش‌بنیان برسیم.

حاجی‌دولو ادامه داد: شاید در دانشگاه‌ها هنوز تحولات لازم شکل نگرفته و تنها برنامه‌ریزی‌ها انجام شده باشد. باید برنامه‌ریزی و محتوای دروس تغییر کند و همچنین اساتید و توانمندی‌هایشان باید تغییر کند تا بتواند بازیگران اصلی این فرایند را تربیت کنند.

وی گفت: برگزاری هفته پژوهش فرصتی برای این است که جایگاه خود را بشناسیم که آیا تا سال 99 به این هدف دست پیدا می‌کنیم یا خیر. اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی داشته باشیم، باید دید با اقتصادی درون‌زا، مردم‌نهاد و دانش‌بنیان چقدر فاصله داریم و چه مشکلاتی وجود دارد. خود دولت نیز برنامه‌ریزی‌هایش به همین سمت است اما غلبه فرهنگ اقتصاد دولتی به نحوی است که ممکن است حتی خودشان ندانند کاری که می‌کنند، حمایت نیست.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: به گفته منابع مطالعاتی بین‌المللی، بخش دولتی هنوز این را درک نکرده که برای اینکه نظام نوآوری در کشور جلو برود، تنها دانشگاه، آموزش و  پرورش یا پارک‌های علم و فناوری مسئول نیستند، بلکه وزارتخانه‌ها نیز مسئول‌اند. تاکنون بخش تقاضا می‌گفت که محصولی که توسط شرکت دانش‌بنیان تولید می‌شود، باید با بهترین مسئول خارجی رقابت کند که این عدم درک صحیح را نشان می‌داد. اما اکنون این نگرش در حال تغییر است. بخش تقاضا باید کمک کند تا بخش دیگر مشکل خود را بشناسد.

حاجی‌دولو گفت: مطابق دستور ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری، ستاد استانی به ریاست استاندار و در غیاب وی به ریاست معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی استانداری تشکیل جلسه داد و شورای سیاست‌گذاری از 30 سازمان مهم تشکیل شد. بر اساس برنامه‌ها، هفت کمیته علمی، تبلیغات، جشنواره برگزیدگان، جشنواره ایده برتر، نمایشگاه‌ها، جشنواره دانش‌آموزی و اجرایی تشکیل شده‌اند که نهادهای مختلف مسئولیت برگزاری برنامه‌های این کمیته‌ها را بر عهده دارند.

وی یادآور شد: شعار امسال هفته پژوهش و فناوری "پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی فناوری،‌ زیربنای تولید و اشتغال" است. هفته پژوهش از 21 تا 27 آذرماه است اما طبق سیاست‌های ستاد ملی قرار است هفته پژوهش استان‌ها زودتر برگزار شود. در خوزستان مطابق با تصمیمات شورای سیاست‌گذاری، این هفته از 17 تا 24 آذرماه خواهد بود و نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری از 9 تا 12 آذرماه برگزار خواهد شد.

جانشین دبیر ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری در خوزستان با اشاره به نامگذاری روزهای هفته پژوهش و فناوری در خوزستان گفت: روز شنبه 18 آذر "روز پژوهش، فناوری دانش‌آموز و مدرسه"، روز یکشنبه "پژوهش، فناوری و صنعت"، روز دوشنبه "پژوهش، فناوری، ایده و خلاقیت"، روز سه‌شنبه "پژوهش، فناوری و اقتصاد مقاومتی"، روز چهارشنبه "پژوهش، فناوری و سرمایه ملی"، روز پنجشنبه "پژوهش، فناوری و مهارت و کارآفرینی"، و روز جمعه 24 آذرماه به نام "پژوهش، فناوری، حوزه و دانشگاه" نامگذاری شده‌اند.

حاجی‌دولو با بیان اینکه 12 برنامه در شورای سیاست‌گذاری هفته پژوهش تدارک دیده شده‌ است، تصریح کرد: نمایشگاه دستاوردهای علمی،‌ پژوهشی، فناوری دستگاه‌های اجرایی و فن‌بازار، نواختن زنگ پژوهش و فناوری در مدرسه، نمایشگاه دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری دانش‌آموزان، معرفی پژوهشگران و فناوران نمونه در سطح دانشگاه‌های خوزستان و ارائه سخنرانی‌های نیازشناسی و نیازسنجی توسط کارشناسان سازمان‌ها، از برنامه‌های این هفته هستند.

وی ادامه داد: همچنین دانشگاه، مرکز رشد و پارک با درهای باز، بازدیدهای علمی و تخصصی از شرکت‌ها، برگزاری جشنواره ایده‌های برتر، ارائه دستاوردهای انجمن‌های علمی منتخب دانشگاه و برگزاری نمایشگاه کتاب و نقش رسانه و شبکه‌های مجازی در پژوهش، فناوری و نوآوری، از دیگر برنامه‌ها هستند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: روز شنبه 18 آذر، زنگ پژوهش در مدرسه شاهد رضوان امانیه و افتتاحیه نمایشگاه کتاب دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار خواهد شد. روز یکشنبه سمینار علمی و سمینار نیازشناسی، روز دوشنبه مراسم تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه، روز سه‌شنبه برنامه دانشگاه و پارک با درهای باز، روز چهارشنبه نقش رسانه و شبکه‌های اجتماعی در پژوهش و فناوری و برگزاری مسابقات علمی و دانشجویی برگزار خواهد شد و در روز پنجشنبه نشست مهارت‌های ارتباط پژوهشی با سازمان‌ها و صنایع برگزار می‌شود و اختتامیه و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان، پنجم دی‌ماه در سالن شهید هاشمی استانداری برگزار خواهد شد.

حاجی‌دولو گفت: در شهرستان‌های دزفول، خرمشهر و بهبهان، دانشگاه‌های صنعتی جندی‌شاپور دزفول، علوم فنون دریایی خرمشهر و خاتم‌الانبیاء بهبهان با همکاری فرمانداری، برنامه‌های هفته پژوهش را اجرا خواهند کرد. در سال گذشته تعداد سمینارها 600 مورد بود و امسال نیز برنامه‌های این سمینارها در حال تجمیع است. همچنین 131 سمینار نیازسنجی در سطح استان برگزار شد و 51 پژوهشگر برتر در سال گذشته معرفی شدند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: