• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-5276-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

یزدی‌پور عنوان کرد:

تعریف 5 هدف در برنامه پنج‌ساله پژوهشی جهاد دانشگاهی خوزستان

معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه در حوزه پژوهش و فناوری در جهاد دانشگاهی استان، گفت: این برنامه بالغ بر پنج هدف را دنبال و به تحقق سه هدف از 15 هدفی که جهاد دانشگاهی کشور در حوزه فنی مهندسی تدوین کرده است، کمک می‌کند و ما بیش از 48 برنامه را برای تحقق این پنج هدف در دستور کار داریم.

عبدالرحمان یزدی‌پور در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و پنجمین فن‌بازار خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در یک سال گذشته دستاوردهای خوبی در حوزه پژوهش و فناوری به دست آورده است، اظهار کرد: حوزه پژوهشی در سازمان جهاد دانشگاهی در قالب دو ساختار است؛ پژوهشکده تکنولوژی تولید جهاد دانشگاهی در حوزه فنی مهندسی فعالیت می‌کند که با توجه به نیروهای جوان و دانشمند، به موفقیت‌های بسیار خوبی دست پیدا کرده‌ است که سرآمد آن‌ها ساخت مته دندانه‌ای برای اولین بار است.

وی افزود: این مته دندانه‌ای یکی از اقلام ده‌گانه استراتژیک مناطق نفت‌خیز کشور است که به دست محققان جهاد دانشگاهی برای اولین بار در کشور ساخته شد و تست میدانی آن نیز جواب مثبت گرفت. در حال حاضر خط تولید آن در شرف راه‌اندازی است که در چند ماه آینده، اولین محموله را تحویل کارفرما، یعنی مناطق نفت‌خیز استان خواهیم داد.

معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان ادامه داد: سایر گروه‌های این پژوهشکده شامل برق، الکترونیک و مهندسی شیمی نیز پروژه‌های کاربردی زیادی انجام داده‌اند و دو سال گذشته در رنکینگ‌ بالا بوده‌اند. به طور مثال گروه پژوهشی مهندسی شیمی در رتبه‌بندی کشوری جهاد دانشگاهی مقام اول را کسب کرده است.

یزدی‌پور با اشاره به سایر گروه‌های پژوهشی، عنوان کرد: غیر از گروه فنی و مهندسی، گروه‌های پژوهشی روانشناسی، آموزش بهداشت و فعالیت‌های خدمات تخصصی در حوزه سلامت و مرکز تحقیقات درمان ناباروری، هستند که در این مرکز طی یک سال گذشته بالغ بر 220 نوزاد متولد شده و تقریبا به همین تعداد نیز در شرف تولد هستند. جهاد دانشگاهی در این مرکز تمام کارهای تشخیصی و درمانی در حوزه ناباروری را با پروتکل رویان در اهواز انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: در حوزه سلامت، پروژه‌های مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر که در قالب شبکه برنامه گروه پژوهشی سلامت است، تعبیه شده که پس از تصویب این شبکه، پژوهشگران این گروه نیز پروژه‌های مرتبط را انجام خواهند داد. در حوزه روانشناسی نیز برای اولین بار یک شبکه ملی را طراحی کردیم و به تصویب معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی کشور رساندیم که در شرف اجرا است. این شبکه تقریبا سه سال به طول می‌انجامد که در حال سپری کردن اولین سال است و شاید تا یکی دو ماه دیگر، عملیات میدانی در کشور انجام شود؛ بعد از انجام این پروژه می‌توانیم خود را به عنوان منبع در جهاد دانشگاهی در این حوزه معرفی کنیم.

معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با بیان اینکه جهاد دانشگاهی دو مرکز در حوزه خدمات تخصصی در جهاد دانشگاهی خوزستان دارد، گفت: مرکز خدمات تخصصی پزشکی جهاد دانشگاهی از سال 63 قدمت دارد و در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین مراکز خدمات تخصصی پزشکی در استان شناخته شده است؛ به طوری‌که بیشتر شهروندان، جهاد دانشگاهی را با این مرکز می‌شناسند.

یزدی‌پور ادامه داد: این مرکز سالانه بین 600 تا 700 هزار نفر مراجعه‌کننده دارد و شامل آزمایشگاه، داروخانه، کلینیک، بخش‌های پاراکلینیکی و دندانپزشکی می‌شود. معمولا اقشار مراجعه‌کننده آسیب‌پذیر هستند چرا که ما با تعرفه خاصی بیمار را در این مرکز پذیرش می‌کنیم. اکنون در حال بهسازی و بازسازی فضای فیزیکی این مرکز هستیم و سعی کردیم ساختمان‌های آن را در سه فاز بازسای کنیم و امیدواریم در چند سال آینده، یک مرکز در شان و منزلت مردم اهواز و استان داشته باشیم. از نظر تجهیزات نیز به جرات می‌توانم بگویم بهترین و بروزترین تجهیزات خریداری شده است. جهاد دانشگاهی این توان را دارد که این مرکز را بیش از پیش به جامعه عرضه کند.

معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: از جمله کارهای دیگری که در یک سال گذشته انجام شده، تدوین برنامه ششم توسعه در حوزه پژوهش و فناوری در جهاد دانشگاهی است که بالغ بر پنج هدف را دنبال و به تحقق سه هدف از 15 هدفی که جهاد دانشگاهی کشور در حوزه فنی مهندسی تدوین کرده است، کمک می‌کند. ما بیش از 48 برنامه را برای تحقق این پنج هدف در دستور کار داریم.

یزدی‌پور در خصوص همکاری جهاد دانشگاهی با سایر سازمان‌ها، تصریح کرد: ما با سازمان بهزیستی استان ارتباط مستقیمی داریم و 9 پروژه با این سازمان طی قراردادی منعقد شده که محققان مربوط به این پروژه‌ها در حال انجام کار هستند. از این تعداد، سه پروژه به اتمام رسیده و شش پروژه دیگر پیشرفت‌های بالای 60 درصد داشته‌اند. همچنین با حوزه مناطق نفت‌خیز پروژه‌های زیادی در پژوهشکده تکنولوی تولید جاری است. با منابع طبیعی نیز در خصوص تثبیت شن‌های روان و ‌ریزگردها رایزنی‌هایی شده است و امیدواریم با همکاری دستگاه‌های مرتبط به این کار ورود پیدا کنیم.

وی افزود: اعتباراتی تحت عنوان پژوهش‌های کاربردی از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دریافت شده و حدود 15 پروژه با دستگاه‌‌های مرتبط در دستور کار است. امیدواریم در سال پژوهشی که از آذرماه امسال تا آذرماه سال آینده است، تعداد این پروژه‌ها را بیشتر کنیم.

معاون پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با اشاره به تشویق اعضای هیات علمی به انجام پروژه‌های کاربردی، گفت: دیگر آیین‌نامه‌هایی در جهاد دانشگاهی گنجانده شده‌اند و امیدواریم اعضای هیات علمی چه در داخل و چه خارج از جهاد دانشگاهی ترغیب شوند که پروژه‌های بیشتری را انجام دهند. آیین‌نامه‌های تشویقی زیادی از جمله واگذاری پروژه به صورت حق‌التدریس داریم که می‌توانیم برابر این پروژه‌ها، هزینه‌ها و اعتبارات را پرداخت کنیم و این یک بار انگیزشی برای محققان است.

یزدی‌پور در خصوص بازدیدهای میدانی محققان، بیان کرد: با توجه به نوع دستور کارفرما در حوزه صنعت یا غیر از صنعت، اگر نیازی به بازدید میدانی باشد، تعاملی وجود دارد که این بازدیدها انجام شوند تا پورپوزال‌ها بر اساس نیاز کارفرما انجام شوند؛ به طور مثال برای پروژه مته دندانه‌ای، بازدیدهای بسیار متعددی در حوزه صنعت انجام شد.

وی گفت: ما تلاش می‌کنیم اگر مجوز نشریه مرتبطی را بتوانیم از دفتر مرکزی بگیریم، در انتشارات جهاد دانشگاهی و مقالاتی که از بیرون جهاد تقاضا دارند، چاپ کنیم. پژوهشگران جهاد دانشگاهی، یافته‌های پژوهشی خود را در قالب مقاله تدوین می‌کنند و ما استقبال می‌کنیم که آن‌ها را در مجلات معتبر داخلی و خارجی نمایه کنند و آیین‌نامه‌هایی نیز داریم که مورد تشویق قرار بگیرند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: