• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 969-973-5
  • خبرنگار : 17040
  • منبع خبر : ----

استاندار: کالاهای وارداتی به شادگان شامل 10درصد معافیت اقتصادی می‌شوند

استاندار خوزستان گفت: کالاهایی که به بندرامام وارد می‌شود، 10 درصد معافیت اقتصادی دارند اما این امتیاز به شادگان تعلق نمی‌گیرد که با تلاشی که در این زمینه انجام شد، کمیسیون اقتصادی مجلس موافقت کرد که این 10 درصد شامل شادگان نیز شود و این موضوع پس از تصویب در هیات دولت اجرایی می‌شود.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، دکتر غلامرضا شریعتی در چهارمین همایش روز ملی شادگان که امروز (دوشنبه، 13 آذرماه) در این شهرستان برگزار شد، اظهارکرد: وقتی همه مسئولان استان برای حل مشکلات با یکدیگر همکاری داشته باشند هرچه که حق استان باشد محقق می‌شود اما اگر بخشی‌نگر باشیم و با یکدیگر همکاری نداشته باشیم، ممکن است برخی مشکلات کوچک استان حل شوند اما مسائل اصلی رفع نمی‌شوند.

وی افزود: برگزاری چنین مراسم‌هایی در شناخت منطقه، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های منطقه، بیان مشکلات و هم در شناسایی مفاخر استان و کسانی که در توسعه و بسط و گسترش فرهنگ استان نقش داشته‌اند، نقش مهمی ایفا می‌کند. باید به افرادی که در حوزه فرهنگ خوزستان تلاش کرده‌اند احترام گذاشته شود. اگر در این زمینه کوتاهی کنیم سرمایه‌های انسانی خود را به هدر داده‌ایم و استفاده مناسبی از این حوزه نداشته‌ایم.

استاندار خوزستان گفت: امیدوارم بتوانیم در شهرستان‌های مختلف چنین مراسم‌هایی را برای بزرگداشت بزرگان استان و کسانی که به فرهنگ این مرز و بوم خدمت کرده‌اند برگزار کنیم و کارهای بزرگ یا ایثارگری‌های آن‌ها را ارج گذاریم و نظر مسئولان کشوری را نیز به مفاخر استان جلب کنیم. در صحبت از خوزستان نباید تنها با صحبت از مشکلات و بدی‌ها، نوع نگاه به استان را تغییر دهیم و در کنار نشان دادن مشکلات، سرمایه‌های عظیم زندگی را نیز باید نشان دهیم.

شریعتی گفت: به علت سرمایه‌های عظیم خدادادی در بخش نفت و گاز، کشاورزی، صنعت و ... افرادی که در حوزه‌هایی مانند میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت کرده و در جهت تقویت فرهنگ شیعی، عربی، فارسی، خدماتی انجام داده‌اند از نظرها دور مانده و به فراموشی سپرده شده‌اند. ما باید خدمات آن‌ها را ارج نهیم و به کشور نشان دهیم که علاوه بر زمینه‌های صنعتی در این حوزه‌ها نیز برای کشور منشا خیر و برکت بوده و نقش خود را در این زمینه به طور جدی ایفا کرده‌ایم. چنین مراسم‌هایی در این ترویج و گسترش، نقش بسزایی دارند.

وی ادامه داد: به همین علت نیز ما تور فرهنگی و هفته‌های فرهنگی خوزستان را ایجاد کردیم تا برنامه‌های مختلفی را در استان اجرا کنند. این برنامه‌ها نقش مهمی در ترویج شادابی، نشاط و امید در جامعه دارند، خوزستان را در صدر اخبار فرهنگی خواهد آورد و توجه دولتمردان و مردم کشور را به خوزستان جلب خواهد کرد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: درباره بستان و شادگان، تلاش بر این بوده است که با همدلی و همکاری این مردم عزیز، علی‌رغم اختلاف سلایق در مسائل اصلی استان، در کنار هم به صورت متحد و یکسان عمل کنند و از هیچ کوششی برای حل مشکلات استان فروگذار نکنند.  

شریعتی ادامه داد: مسئولان در دفاع از منابع استان نباید اهمیتی به سلیقه، جناح و دوستی و غیردوستی بدهند. بلکه آنچه که برای آن‌ها اهمیت دارد، باید منافع و مصالح استان باشد. در این راستا تلاش‌های زیادی شده است، امیدوارم این مساله تا پایان دوره به همین شکل باقی بماند و بتوانیم با همکاری یکدیگر، مسائل استان را دنبال کنیم.

وی گفت: این فصل،‌ فصل تعیین بودجه است و امیدواریم مانند سال‌های گذشته منابع لازم برای تأمین استان فراهم شده و در سال 97 نیز پروژه‌های بزرگی در خوزستان آغاز شود. در سال 96 وضعیت ما در مقایسه با استان‌های دیگر، علی‌رغم محدودیت‌های موجود، مناسبت‌تر بود. این مساله تنها با یکدلی، همراهی و همکاری همه محقق شده است.

استاندار خوزستان خاطرنشان‌کرد: امسال نیز باید در زمینه ریزگردها و مسائل زیرساختی مانند راه‌ها با یکدیگر همکاری داشته باشیم و با پیگیری و همکاری تلاش کنیم تا این مسائل با جدیت و یک توجه خاص در استان دنبال شوند. در بحث آبرسانی غدیر، آب شمال شهر و آب جنوب شهر، کارهای زیادی انجام شده و امیدواریم اعتبارات پایدار باشد و کارها با جدیت دنبال شود.

شریعتی با اشاره به برگزاری کیمسیون اقتصادی دولت در هفته گذشته، گفت: کالاهایی که به بندرامام وارد می‌شود، 10 درصد معافیت اقتصادی دارند اما این امتیاز به شادگان تعلق نمی‌گیرد. با تلاشی که در این زمینه انجام شد و با توجیهاتی که انجام شد، کمیسیون موافقت کرد که این 10 درصد شامل شادگان نیز شود. این مساله پس از تصویب در هیات دولت اجرایی می‌شود.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود مسوولان استانی بحث اختصاص ارزش افزوده از نفتی که در خوزستان استخراج می‌شود را با جدیت پیگیری کنند. از نفتی که در استان ما تولید می‌شود، ارزش افزوده‌ای به ما تعلق نمی‌گیرد. این مساله را باید در کمیسون اقتصادی مجلس پیگیری کنیم تا قانون ارزش افزوده به خوزستان نیز تعلق بگیرد و سهم شهرداری‌ها نیز از این بخش داده شود.

استاندار خوزستان  گفت: در بحث تالاب دو موضوع را دنبال می‌کنیم؛ یکی کانالی است که از کارون به سمت تالاب کشیده شده و نیمه‌کاره رها شده است. این کانال می‌تواند سالانه حدود 150 میلیون مترمکعب آب را انتقال دهد. با پیگیری‌های انجام شده، موافقت شد که از اعتبارات سازمان محیط زیست کشور، 10 میلیارد تومان برای تکمیل این کانال اختصاص پیدا کند. امیدواریم هر چه زودتر این اعتبارات تخصیص پیدا کند. کار بزرگ دیگری که تلاش می‌کنیم در در این شهرستان انجام شود، انتقال آب بین حوزه‌ای، بین حوزه کارون، مارون و جراحی است تا اگر خشکسالی‌هایی در حوزه مارون و جراحی اتفاق افتاد، از طریق رود کارون بتوانیم این خشکسالی‌ها را جبران کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: