• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-10174-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

اگر آبخیزداری،آبخوان‌داری و سدبندها عملیاتی شوند برای ذخیره آب گام موثری برداشته‌ایم


یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: یکی از مواردی که در برنامه پنج ساله توسعه ششم تصویب شده است، بحث آبخیزداری، آبخوان داری و سد بندهاست که اگر این موارد عملیاتی شوند در خصوص جمع‌آوری و جلوگیری از هدر رفت آب نتیجه خوبی خواهیم گرفت.
 
سید راضی نوری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص ضرورت جمع‌آوری و جلوگیری از هدر رفت آب بیان کرد: از عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری و سد بندها که می‌توانند مانع هدر رفت آب شوند و همچنین منابع زیر زمینی ما را غنی سازند در استان‌هایی که در دشت‌ها و مناطق گرم واقع شده‌اند و شاهد باران‌های ناگهانی در این نقاط هستیم می‌توان به منظور بهره‌وری از آب باران استفاده کرد.
 
وی در ادامه گفت: انتقال تجارب از سایر کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته که در این زمینه اقداماتی انجام داده‌اند و نتیجه خوبی گرفته‌اند، صد در صد در مدیریت صحیح منابع آبی موثر است و ریسک ما را کمتر می‌کند و در نتیجه سبب می‌شود که به موفقیت‌هایی دست یابیم. استفاده از تجارب کشورهای توسعه یافته و هم چنین علم و تکنولوژی روز دنیا می‌تواند اثرات موثری را بر روی مجموعه‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند و برنامه‌های وزارتخانه مربوط هم برای کشاورزان و هم برای منابع آب و خاک داشته باشد.
 
نماینده مردم شوش در مجلس بیان کرد: متاسفانه امروزه در اکثر شهرهای کشورمان از آب شرب برای آبیاری فضاهای سبز استفاده می شود. بازگردانی و تصفیه آب فاضلاب‌ها می‌تواند حداقل برای آبیاری فضاهای سبز شهرها مفید واقع شود و حتی در بعضی از مکان‌ها اگر مطمئن شویم که از نظر میکروبی نیز مشکلی وجود ندارد می‌توان از این آب‌ها برای مصارف کشاورزی نیز بهره برد.
 
نوری در ادامه گفت: مجلس نیز پیشنهاداتی را به منظور مدیریت منابع آبی داده است. مطابق برنامه توسعه ششم تشویق به احیای قنوات و هم چنین تشویق به فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان داری مطرح شده است حتی برای این مسئله ردیف مستقل نیز در نظر گرفته‌ایم.
 
وی با اشاره به عدم حمایت کافی از طرح‌های داخلی بیان کرد: سهل انگاری و نادیده گرفتن مجموعه‌هایی که در این خصوص فعالیت دارند و طرح‌های شرکت‌های دانش بنیان در آینده اثرات مضری خواهد داشت. ما اگر از این مجموعه‌ها به خصوص جوانان‌مان حمایت کافی کنیم بر روی دلگرم شدن افراد در حال تحصیل و وارد میدان کردن آن‌ها نقش به سزایی خواهد داشت. ما اگر نظرات جوانان را به صورت علمی و کارشناسی اعمال کنیم، قادر خواهیم بود که جامعه و به خصوص کشاورزان را به طرف کارهای علمی و کارشناسی پیش ببریم و این امر به یک فرهنگ تبدیل شود. ورود طرح‌های جوانان و شرکت‌های دانش بنیان به صورت علمی و کارشناسی در راستای مدیریت صحیح منابع آب، نقش موثری دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: