• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-10274-5
  • خبرنگار : 17040
  • منبع خبر : ----

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان خبر داد:

اجرای طرح توزیع قرص آهن برای 116 هزار دانش‌آموز دختر خوزستانی

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان از اجرای طرح توزیع قرص آهن برای 116 هزار دانش‌آموز دختر دوره متوسط خوزستان و همچنین توزیع ویتامین D در بین 150 هزار دانش‌آموز دختر و پسر مقطع متوسطه در خوزستان خبر داد.
 
محمد تقی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، با بیان این‌که دو طرح مکمل یاری، مخصوص دانش‌آموزان متوسطه دختر و توزیع قرص ویتامین D با همکاری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در حال اجرا است، اظهار کرد: طی تفاهم‌نامه‌ای مشترک بین وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش اقداماتی در جهت بهبود وضعیت ریزمغذی‌ها در دانش‌آموزان به تصویب رسیده است که یکی از این برنامه‌ها، برنامه مکمل یاری در مدارس متوسطه اول و دوم خوزستان است.
 
وی افزود: طرح توزیع قرص آهن برای 100 درصد دانش‌آموزان دختر یعنی برای 116 هزار دانش‌آموز دختر دوره متوسطه انجام می‌شود. اما طرح توزیع ویتامین D 50 درصد دانش‌آموزان را شامل می‌شود و از میان حدود 300 هزار دانش‌آموز دوره متوسطه در استان ویتامینD  میان 150 هزار دانش‌آموز دختر و پسر مقطع متوسطه در خوزستان و با اولویت مناطق کم برخوردار توزیع می‌شود.
 
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: کمبود آهن موجب کم‌خونی، اختلال در تمرکز حواس و کاهش قدرت یادگیری، خستگی زودرس و کاهش مقاومت بدن در مقابل بیماری‌ها خواهد شد که برای پیشگیری از کمبود آهن علاوه بر رعایت تنوع و تعادل در برنامه غذایی روزانه و مصرف منابع غذایی حاوی آهن از جمله انواع گوشت‌های سفید و قرمز، حبوبات، انواع خشکبار و انواع مغزها، مصرف هفتگی مکمل آهن نیز لازم است.
 
تقی‌زاده افزود: با توجه به صرف هزینه‌های فراوان در کار تهیه و توزیع مکمل‌ها از سوی وزارت بهداشت و درمان، در مدارسی که مراقب سلامت یا رابط سلامت حضور دارد نظارت بر توزیع و مصرف قرص‌ها بر عهده این همکاران و در مدارس فاقد مراقب یا رابط بر عهده مدیران مدارس خواهد بود. توصیه می‌شود به دلیل جذب بهتر، قرص‌های آهن همراه مواد غذایی دارای ویتامین ث در بین دانش‌آموزان توزیع شود.
 
به گزارش ایسنا، قرص‌های آهن به صورت هفتگی و قرص‌های ویتامین D به صورت ماهانه در مدارس خوزستان توزیع می‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: