• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2176-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز:

هدف از برنامه‌های هفته پژوهش حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: برنامه‌های هفته پژوهش، برنامه‌هایی است که باید ما را به سمتی هدایت کند که آینده کشور را به سمت اقتصاد دانش بنیان سوق دهیم که هنوز از آن فاصله داریم.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، ابراهیم حاجی‌دولو در مراسم اختتامیه هفته پژوهش و فناوری خوزستان که امروز چهارشنبه ( ششم دی ماه) در سالن شهید هاشمی استانداری برگزار شد، اظهار کرد: امسال ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری خوزستان با ریاست استاندار و شورای سیاست‌گذاری با دبیری دانشگاه شهید چمران اهواز به ریاست دکتر خواجه و کمیته‌هایی برای اجرای برنامه‌های هفته پژوهش تشکیل شدند.

وی افزود: علاوه بر اهواز در شمال خوزستان دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول، در جنوب دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و در شرق خوزستان دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان با همکاری فرمانداری‌های این سه شهرستان، برنامه‌های مختلف این هفته را اجرا و در سایر شهرستان‌ها دانشگاه‌های آزاد و پیام نور، در این راستا تلاش کردند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز یادآور شد: شعار هفته پژوهش و فناوری امسال، «پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی فناوری، زیربنای تولید و اشتغال» است. ما می توانیم به تولید و اشتغال برسیم اما برای پایداری آن باید در پی پژوهش و تجاری‌سازی اصولی باشیم.

حاجی دولو با بیان اینکه 13 برنامه در سطح استان در این هفته اجرا شد، گفت: اهم این برنامه‌ها شامل نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری، نمایشگاه دستاوردهای دانش‌آموزان، زنگ پژوهش در تمام مدارس استان، معرفی پژوهشگران در سطح دانشگاه‌ها و استان، سخنرانی‌ها و سمینارهای مختلف، دانشگاه، مراکز رشد و پارک علم و فناوری با درهای باز، جشنواره ایده‌های برتر، نمایشگاه کتاب و افتتاح مراکز تحقیقاتی می‌شود.

وی ادامه داد: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن‌بازار در اهواز با حضور استاندار و در شهرستان‌های دزفول، خرمشهر و بهبهان نیز برگزار شد که جای تشکر و قدردانی دارد که علاوه بر مرکز استان، این سه شهرستان که قطب‌های استان هستند نیز برای برگزاری این نمایشگاه اهتمام ورزیدند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به برگزاری 645 مورد سمینارهای مختلف در هفته پژوهش و فناوری خوزستان٬ تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی 220 مورد، دانشگاه شهید چمران 192 مورد، دانشگاه کشاورزی رامین 95 مورد و دانشگاه‌های پیام نور، علوم و فنون دریایی خرمشهر، خاتم‌الانبیاء بهبهان، جندی‌شاپور دزفول، جهاد دانشگاهی خوزستان، صنعتی شهدای هویزه٬ صنعت نفت، پژوهشکده آبزی‌پروری، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی، موسسه خرما سمینارهای مختلف را در این هفته برگزار کردند.

حاجی دولو ادامه داد: از سایر برنامه‌ها در این هفته، برگزاری سمینارهای نیازشناسی بود که دانشگاه شهید چمران، شرکت‌ها و سازمان‌های استانی در این سمینارها حضور پیدا کرده و نیازهای خود را ارائه دادند.

وی با بیان اینکه 21 آذرماه روز دانشگاه، پارک و مراکز رشد با درهای باز بود، گفت: این مورد از برنامه‌های ابتکاری خوزستان است تا دانش آموزان وارد این محیط‌ها شوند و بخش های مختلف را ببینند که تأثیر زیادی در روحیه، انگیزه و آینده آنان خواهد داشت.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: طبق بخشنامه وزارتخانه‌های علوم و کشور برای انتخاب پژوهشگران و فناوران استانی، محورهایی مشخص شده که در خوزستان با توجه به سیاست‌های ستاد استانی، محورهایی در راستای گسترش فرهنگ پژوهشی به آن‌ها اضافه شد.

حاجی دولو افزود: علاوه بر پژوهشگران دانشگاه‌های وابسته به وزارت‌های بهداشت و علوم، از پژوهشگران دستگاه‌های اجرایی، آموزش و پرورش، دانشجویان ارشد و دکتری، مجلات علمی و پژوهشی، سازمان حامی پژوهش که بیشترین قرارداد را با دانشگاه‌های استان منعقد کرده است، واحدهای رشد پارک علم و فناوری، پژوهشکده های سپاه ولیعصر(عج)، نیروی انتظامی٬ رسانه حامی پژوهش و غرفه برتر نمایشگاه، تقدیر می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: هدف این تشویق‌ها، فرهنگ‌سازی است و انتظار داریم هدف اصلی این کار که حرکت و ایجاد بستر است، مورد توجه قرار گیرد. برنامه های هفته پژوهش، برنامه‌هایی است که باید ما را به سمتی هدایت کند که آینده کشور را به سمت اقتصاد دانش بنیان سوق دهیم که هنوز از آن فاصله داریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: