• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-7574-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:

نیاز به 100 هزار میلیارد ریال برای اتمام مسکن مهر/خوزستان دارای بیشترین مسکن فاقد متقاضی


قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود ١٠٣ هزار واحد مسكن مهر در استان وجود دارد كه ١٧ هزار واحد آن فاقد متقاضي است از این رو می‌توان گفت بيشترين واحد مسكن مهر فاقد متقاضی مربوط به خوزستان است.
 
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، احمد اصغری مهرآبادی امروز، 9 دی ماه در جلسه شورای مسکن خوزستان که در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: امروز صبح بازدیدی از پروژه دو هزار واحدی مسکن نفت داشتیم که 700 واحد آن تحویل داده شده و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال 300 واحد و تا شهریور سال آینده نیز مابقی به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.
 
وی افزود: با توجه به اینکه فصل مناسبی برای کار در استان است، تأکید داشتیم که به صورت دوشیفت کار ساخت و ساز ادامه داشته باشد. در این زمینه پیمانکار به ما وعده داد تا زودتر کار خود را به اتمام برساند.
 
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: دو طرح پیشنهادی اتمام مسکن مهر در یک بازه زمانی دوساله و یکسان سازی نحوه ارائه تسهیلات بانک‌ها به متقاضیان مسکن مهر در کارگروهی با محوریت بانک مرکزی ارائه شد تا این طرح‌ها به کمیسیون اقتصاد ارائه داده شوند.
 
مهرآبادی عنوان کرد: روز دوشنبه در کمیسیون اقتصاد دولت جمع بندی کارگروه مطرح خواهد شد و امیدواریم که پیشنهاد به تصویب برسد.
 
وی با بیان اینکه فشاری که به ما از ناحیه مردم وارد می‌شود خیلی زیاد است، گفت: در برخی نقاط واحدها به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی یعنی دهک‌های پایین واگذار شده که توانایی پرداخت 500 هزار تومان قسط تسهیلات مسکن مهر را ندارند.
 
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در برخی پروژه‌های مسکن‌مهر مردم متضرر می‌شوند که باید کار را تسریع بدهیم، اظهار کرد: هنگام بازگشت سپرده مسکن مهر فشار بسیار سنگینی به متقاضی وارد می‌شود که به دنبال اصلاح آن هستیم.
 
مهرآبادی گفت: ٢ ميليون و ٢٠٠ هزار واحد مسكن مهر در كشور وجود دارد كه حدود ٢ ميليون واحد آن در مرحله اتمام هستند. ساخت مسکن مهر از سال ۸۶ آغاز شد و ١٠ سال از آغاز آن می‌گذرد و برنامه دو ساله برای اتمام آن در نظر گرفته شده اما اميدی به تكميل آن در مدت زمان تعیین شده نیست.
 
وی ادامه داد: بازپرداخت ١٢ ساله تسهيلات مسكن، مردم را در تنگنا قرار می‌دهد از این رو از بانك‌ها درخواست می‌کنیم در اين زمينه با نگاه بازتری به موضوع توجه داشته باشند .
 
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود ١٠٣ هزار واحد مسكن مهر در استان وجود دارد كه ١٧ هزار واحد آن فاقد متقاضی است؛ از این رو می‌توان گفت بيشترين واحد مسكن مهر فاقد متقاضی مربوط به خوزستان است. همچنین ميانگين پيشرفت فيزيكی پروژه‌های مسكن مهر كشور ٩٧ درصد است و این میزان در خوزستان ٨٤ درصد است كه نسبت به ميانگين كشوری بسيار پايين است.
 
مهر آبادی بیان کرد: مشکل مسکن‌ مهر در استان خوزستان تنها با اراده مسئولان خوزستان و در درون استان قابل حل است و بخشنامه‌های مركز مشكلی را در اين زمينه حل نمی‌کنند.
 
وی افزود: در دولت تدبير و اميد يك ميليون واحد مسكن مهر طی چهار سال به متقاضیان تحويل داده شد این درحالی است كه در دولت قبل از آن، ٦٩٠ هزار واحد تحویل داده شد و این تفاوت رقم چشمگيری است. جشن پايان مسكن مهر در ٢ شهر يزد و زنجان برگزار شده و تا پايان امسال در هشت شهر ديگر هم برگزار می‌شود.
 
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در استان خوزستان ٧١ هزار واحد مسكن مهر به اتمام رسيده و ١٥ هزار واحد نيز در دست ساخت هستند كه طبق برنامه‌ريزی‌های صورت گرفته هشت هزار واحد آن امسال به بهره‌برداری خواهند رسید.
 
مهرآبادی گفت: به دليل بی‌تدبيری، شبكه آب و برق در برخی از سایت‌های مسکن‌ مهری اجرا شده كه در آنجا متقاضی وجود ندارد. بنابراين بايد با تكميل اين واحدها، از هدر رفت سرمايه ملی جلوگيری شود. علاوه بر این بيش از ٢ هزار و ٥٠٠ باب مدرسه در مسكن مهر خوزستان موردنياز است.
 
وی ادامه داد: برای اتمام پروژه مسكن مهر در كشور به بيش از ١٠٠ هزار ميليارد ريال بودجه نیاز است که این رقم شامل ٤٠ هزار ميليارد ريال در بخش خدمات زيربنايی است. باید توجه داشت استان‌هایی که مدیران فعال و پیگیری دارند موفق خواهند بود و نتیجه خواهند گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: