• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2980-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

کشف شواهدی از نوعی روش تدفین باستانی متفاوت در اندیمشک

سرپرست گروه کاوش نجات‌بخشی آثار باستانی اندیمشک با اشاره به جایگاه مهم این شهرستان در دوران پس از هخامنشی گفت: ما در فصل جدید کاوش با تدفین‎هایی از دوره اشکانی برخورد کرده‎ایم که با شیوه‎های تدفین سردابه‎ای متفاوت هستند.

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، یوسف دیناروند در این باره96 اظهار داشت: آن‎ گونه که شواهد بیان می‎کنند اندیمشک در دوران باستان با توجه به قرارگیری در مسیرهای طبیعی ارتباطی بین زاگرس و فلات ایران از یک سو و جنوب غرب ایران و نیز سرزمین بین‎النهرین از سوی دیگر دارای موقعیت مهم و فوق‎العاده‎ای در شمال دشت شوشان بوده است.

او با بیان این ‎که کاوش اخیر در محدوده خیابان پیروزی اندیمشک آثار و شواهدی که احتمالا مربوط به دوره زمانی بین پایان هخامنشیان تا اوایل و حتی شاید اواسط دوره اشکانی هستند را نشان می‎دهد افزود: با این ‎که مطالعه روی آثار هنوز انجام نشده است و با قطعیت نمی‎توان در مورد تاریخ نسبی این آثار اظهار نظر علمی داشت اما برداشت اولیه از این آثار این است که هم‌زمان با این دوره استقرارهایی در اندیمشک وجود داشته  است که احتمالا در کنار کشاورزی مسیرهای ارتباطی گفته ‎شده که امروزه نیز از همان استفاده می‎شود را کنترل می‎کرده‎اند و در واقع این محل دروازه ورود به زاگرس و فلات ایران بوده است.

سرپرست گروه کاوش نجات‎بخشی آثار باستانی اندیمشک بیان کرد: ما در این فصل از کاوش با تدفین‎هایی از این دوره برخورد کرده‎ایم که با شیوه‎های تدفینی شناخته ‎شده پیش از این در منطقه شوش که از دوره اشکانی شناسایی شده‎اند (یعنی تدفین سردابه‎ای) متفاوت هستند؛ تدفین‎هایی که مشابه آن پیش از این برای دوره اشکانی تنها در یک محوطه دیگر در شمال خوزستان یافت شده بود.

او خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین مسایلی که در طول این فصل کاوش با آن روبه‌رو هستیم استقبال بی‎نظیر مردم اندیمشک است که مشتاقانه به تماشای آثار باستانی گذشته‎شان می‎آیند و به این آثار که در واقع قابلیت مطرح شدن به عنوان شناسنامه هر ملتی را دارند، توجه نشان می‎دهند.

نکته درخور ذکر آن که کاوش نجات‎بخشی آثار باستانی اندیمشک با مجوز پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان‎شناسی به سرپرستی یوسف دیناروند در شهر اندیمشک در حال انجام است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: