• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-3380-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

تجلیل از شهید علی جمالپور تقویت گفتمان انقلابی است

دبیر کنگره بزرگداشت شهید علی جمالپور گفت: کنگره بزرگداشت استاد فلسفه و هنر شهید علی جمالپور در روز پنج‌شنبه ٢٨ دی 96 در سالن آمفی تئاتر شهرک نفت اهواز برگزار می‌شود. 

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، محمد مالی اظهار داشت: از چالش های جدی نظری در دهه چهل و پنجاه شمسی در جامعه ایرانی؛ متاثر از اندیشه های مارکس و انگلس و البته با تاخیری دو قرنی نسبت به اروپا، مادّه گرایی و دوری بشر از محتوا و گرفتاری در چنبره بحران معنا و پوچی بوده است که متفکرین آگاه و مسلمان ما را در آن دهه های سرنوشت ساز به تکاپو انداخت.

این نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر گفت: اگر در سطح کشور نظریه پردازانی چون دکتر شریعتی و استاد مطهری به جنگ نرم و جدال اندیشه ها و تحلیل مکاتب دست ساخته نوپیدا برخاستند، در سطح استان خوزستان هم نخبگانی بودند که در مقام روشنگری و پیرایش وضعیت نظری جامعه و شبهه زدایی و تنویر افکار عمومی به ویژه نسل جوانِ در معرض تهاجمات فکری و نظری التقاطی برآمدند.

مالی اظهار داشت: علی جمالپور، محمود یاسین، سید مهرداد مجدزاده و سید حسین علم الهدی را می توان افسران جنگ نرم جامعه خوزستانی در دهه پنجاه و شصت شمسی دانست که نقش بی بدیلی در پاسخگویی به شبهات، نظریه پردازی دینی، ترویج گفتمان انقلابی و بسیج توده های مردمی برای برچیدن بساط استبداد پهلوی و پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی داشتند.

دبیر کنگره بزرگداشت استاد فلسفه و هنر شهید علی جمالپور در ادامه توضیح داد: اهمیت فوق استراتژیک استان خوزستان در سطح منطقه و جهان، این خطه را به مرکز توجه سمپات های مکاتب فکری، سیاهی لشگرهای احزاب سیاسی و حتی محل تلاقی نفوذی های نظام سلطه تبدیل کرده بود به نحوی که در دهه چهل و پنجاه شمسی، ترویج یک گفتمان ملّی مذهبی که هم مروّج استقلال اقتصادی کشور باشد و هم مبانی اعتقادی و اسلامی جامعه ایرانی را پاس بدارد بسیار امر بعید و غریبی به نظر می رسید، در چنین شرایطی که شاهد خفقان سیاسی و جو پلیسی هم هستیم، علی جمالپور و یارانش به مصاف تن به تن مروّجان اندیشه های مارکسیستی، لیبرالی و بعضاً حتی التقاطی می روند.

مالی خاطرنشان ساخت: این جهادگران علمی و فکری، پس از پیراستن چهره آن روز جامعه خوزستانی از زنگارهای انحرافی فکری، با پدیده ای تلخ و تحمیلی بنام جنگ روبرو می شوند و این گونه است که به وقت اضطرار، قلم جای خود را به سنگر و اسلحه می دهد.

او گفت: عجیب نیست که نظریه پردازان گفتمان انقلاب در جامعه خوزستانی، بدون توجه به منعی که از سوی دلسوزان حوزوی و دانشگاهی و نظامی استان برای حضورشان در خط مقدم جبهه وجود داشت، به عنوان بسیجی عادی وارد صفوف رزمندگان می شدند و یکی پس از دیگری به مقام شهادت می رسند و امروز باید با افتخار بگوییم: شهید علی جمالپور، شهید محمود یاسین، شهید سید مهرداد مجدزاده و شهید علم الهدی.

دبیر کنگره بزرگداشت شهید علی جمالپور ادامه داد: حضرت امام می فرمود شهید به وجه الله نظر می کند و می دانیم که شهید کاشف راز و نور هستی است. ولی به طور طبیعی مانند هر انسانی که شاخصه ای دارد، هر شهیدی نیز در بُعدی صاحب ویژگی است که باید با تعریف و بازشناسی آن بُعد، چراغی برافروخت و راه برای آیندگان روشن ساخت.

مالی گفت: از منظر الگو سازی مقام شهید، باید بگوییم استاد شهید علی جمالپور یک شهید شاخص، چندوجهی و بین بخشی است.

وی توضیح داد: علی جمالپور در فاصله سال های شصت تا شصت و پنج، به عنوان یکی از اساتید معارف و فلسفه در سطح دانشگاه شهید چمران اهواز تدریس می کرده و جلسات تدریس او با استقبال به یاد ماندنی دانشجویان برگزار می شده و از متدهای نوینی برای آموزش مفاهیم بهره می برده، پس یک شهید شاخص برای جامعه دانشگاهی استان است.

این نویسنده و روزنامه نگار خوزستانی اعلام کرد: علی جمالپور در سال های انتهایی دهه پنجاه، چندین نمایش نامه نوشته، اجرا و بازیگری کرده و اشعار بسیاری نیز سروده که قابل تامل اند، یک نقّاد خبره و برجسته ادبی و هنری نیز بوده است، بنابراین یک شهید شاخص در حوزه فرهنگ نیز به شمار می رود.

مالی خاطرنشان ساخت: علی جمالپور یکی از ثمرات فضای معنوی مساجد اهواز و به ویژه چرخه فرهنگی مسجد جزایری است و صدها جلسه برای تبیین گفتمان عدالت و انقلاب در سطح مساجد، آموزشگاه ها، ادارات و نهادهای استان برگزار کرده است و اهمیت ویژه ای به آموزش کادرهای انقلابی با قابلیت نرم افزاری می داده است فلذا او را می توان یک شهید شاخص مکتبی و مسجدی نیز دانست.

وی افزود: علی جمالپور یک نظریه پرداز فلسفی و یک مصلح اجتماعی است که در زمان خود؛ فقر، بی عدالتی و ناهنجاری های اخلاقی را برنمی تابید، نسبت به ترویج اندیشه های ان حرافی حساس بود و از نقد صریح اما عالمانه مکاتب فکری غافل نمی شد.

این نویسنده توضیح داد: سارتر، کافکا، برتراندراسل و ماکسیم گورکی و صادق هدایت از جمله کنشگران مطرح و پُر سر و صدای حوزه اندیشه در جامعه آن روزگار به شمار می رفتند و شهید علی جمالپور با درک اثرگذاری این نویسندگان مطرح آن سال ها، نسبت به نقد علمی و آسیب شناسی نظریات و رویه های نظری این متفکرین در قالب چاپ کتاب و نگارش مقاله و سخنرانی و درس گفتارهای نقادانه، همت گماشت.

مالی گفت: با همت و پیشنهاد مدیرکل ارشاد استان تصمیم به برگزاری کنگره ای در شأن و جایگاه استاد شهید علی جمالپور گرفته شد و کارگروه هایی متشکل از نخبگان فرهنگی و علمی استان با نظارت استاد محمد جمالپور، برادر بزرگوار شهید که خود از جانبازان، ایثارگران و هنرمندان به نام کشور می باشند، تشکیل یافت.

دبیر کنگره بزرگداشت شهید علی جمالپور اظهار داشت: چاپ کتاب چهار مقاله شهید با ویراستاری جدید، فصول تازه و اضافه شدن منابع و پیوست های نو در 200 صفحه و 1000 نسخه، چاپ کتاب ذکر جمیل با محوریت 17 مصاحبه با دوستان، همرزمان و شاگردان شهید در 320 صفحه و 1000 نسخه، چاپ کتاب یادنامه با محتوای مقالات و اشعار و خاطرات درباره شهید و چندین نوشته سخنرانی او در 130 صفحه و 1000 نسخه، تولید نرم افزار مولتی مدیا شهید جمالپور در 1000 نسخه، تولید نرم افزار صوت جمیل که مجموعه 50 ساعت سخنرانی شهید می باشد در 1000 نسخه، تولید یک فیلم فاخر مستند و یک تئاتر ارزشمند با موضوع شهید از جمله تولیدات و محصولات این کنگره می باشند که ان شاالله در روز 28 دی ماه به جامعه خوزستانی تقدیم خواهد شد.

مالی از حضرت آیت الله جزایری به عنوان سخنران ویژه این کنگره یاد کرد و اظهار داشت: سخنرانان دیگری نیز ابعاد گوناگون شخصیت این شهید عزیز را مورد بررسی قرار خواهند داد و در ادامه از اسناد هویتی و تمبر شهید نیز رونمایی خواهد شد.

دبیر کنگره بزرگداشت شهید علی جمالپور با تقدیر از همکاری و مساعدت مجموعه اداره کل ارشاد استان، دانشگاه شهید چمران، صدا و سیمای استان خوزستان، مجموعه نفت و شهرداری اهواز در پایان خاطرنشان کرد: از شهروندان قدرشناس و بصیر اهوازی برای شرکت و حضور در این کنگره که با زبان هنر جلوه های زیبایی از فرهنگ ایثار و شهادت را به نمایش خواهد گذارد دعوت می‌کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: