• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3080-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

با هدف ثبت جهانی؛

طرح پژوهشی مطالعات نقوش برجسته صخره‌ای ایذه انجام شد

رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان ایذه از انجام مرحله اول طرح پژوهشی مطالعات نقوش برجسته صخره‌ای خوزستان در شهرستان ایذه خبر داد.

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، ایوب سلطانی با اعلام این خبر اظهار کرد: به همت کارشناسان و مشاوران پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی و زیر نظر پژوهشگاه میراث فرهنگی، مرحله اول طرح پژوهشی مطالعات آثار صخره‌ای (نقوش برجسته صخره‌ای استان خوزستان) در ایذه انجام شد.

او افزود: در این مرحله نقوش برجسته اشکفت‌سلمان، کول فرح، خنگ اژدر، خنگ یارعلی‌وند، خنگ کمالوند و شاهسوار مورد بررسی قرار گرفتند که در این بررسی تأثیرات فیزیکی و شیمیایی عوامل فرساینده محیطی بر روی نقوش برجسته، ویژگی‌های فنی بستر شکل‌گیری اثر و ارزش‌های پیدا و پنهان اثر مورد ارزیابی قرار گرفت.

سلطانی با بیان این ‌که این طرح با همکاری پایگاه پژوهشی آیاپیر و اداره ‌کل میراث فرهنگی خوزستان برای دستیابی به شناخت کمی و کیفی در حال انجام است ادامه داد: اطلاع از وضعیت آثار صخره‌ای از اولویت‌های طرح حاضر است که با تهیه اطلاعات جامع تاریخی و پیشینه حفاظت و مرمت آثار امکان آسیب‌شناسی این آثار ارزشمند را فراهم خواهد کرد تا زمینه‌های لازم برای ثبت این آثار در فهرست میراث جهانی فراهم شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: