• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-4580-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

آغاز تلاش برای تبدیل ساختمان سه‎گوش اهواز به موزه علم و فناوری

طی نامهای از سوی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهیدچمران اهواز به مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، این دانشگاه همکاری و تامین اعتبار مطالعاتی برای تبدیل این بنای تاریخی به موزه علم و فناوری را خواستار شد

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، در نامه ابراهیم حاجی‌دولو به خسرو نشان آمده است: "از آن جا که مرمت اولیه ساختمان سه ‎ گوش (دانشکده ادبیات سابق)، مراحل نهایی را طی می‌نماید و براساس موافقت‌نامه فی‌مابین دانشگاه و آن اداره‏ کل، کاربری ساختمان به عنوان موزه علم و فناوری و خوزستان‌شناسی مصوب شده است. لذا به منظور انجام مطالعات باززنده‌سازی و همچنین تهیه طرح مرمت به منظور کاربری‌های فوق، خواهشمند است دستور فرمائید اعتبار مطالعاتی را در موافقت‌نامه پروژه مذکور منظور نمایند."      
  
ساختمان سه ‎ گوش با مساحتی حدود سه هزار مترمربع در ساحل غربی رود کارون کنار پل نادری و ابتدای خیابان امام موسی صدر قرار دارد. این بنا در سال 1308 به عنوان مقر بانک ملی مرکزی اهواز افتتاح شد. در سال 1311 مقر اداره حکومتی ولایت (استانداری) بود و در سال 1321 به مقر ارتش متفقین در خوزستان (در زمان اشغال اهواز در جنگ جهانی دوم) تبدیل شد. این ساختمان در سال 1330 مقر سازمان آمریکایی اصل چهار (Point four) ترومن، ستاد استانداری خوزستان، ستاد فرمانداری اهواز و اداره ‎کل دارایی خوزستان بود. ساختمان «سه‌گوش» در سال 1336 به مبلغ 2 میلیون و 200 هزار تومان از بانک ملی ایران خریداری و به دانشکده پزشکی دانشگاه جندی ‎ شاپور تبدیل شد. «سه‌گوش» از سال 1345 تا 1350 دانش‌سرای عالی تربیت دبیر، مرکز علوم پایه دانشگاه جندی‌شاپور، مرکز علمی و سمعی بصری دانشگاه جندی‌شاپور، دانشکده علوم و سازمان مرکزی این دانشگاه بود. این ساختمان در سال 1350 به دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی‌ ‎ شاپور تبدیل و در سال 1389 تخلیه شد.
   
ساختمان «سه‌گوش» اهواز به شماره ۲۴۹۷ در 26 آبان ۱۳۷۸ ثبت ملی شده ‌است و معمار این بنا نیز فردی آلمانی به نام مهندس آندره گدار بوده‌ است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: