• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-3473-5
  • خبرنگار : 17040
  • منبع خبر : ----

رییس خانه احزاب خوزستان:

به علت عدم چرخش نخبگان در حوزه مدیریتی استان هنوز در نقطه ایستای توسعه هستیم

رییس خانه احزاب خوزستان گفت: در حوزه انتصابات و شاخص‌های حوزه مدیریتی، شایسته‌سالاری و چرخش نخبگان رعایت نمی‌شود و به علت عدم چرخش نخبگان در حوزه مدیریتی استان است که هنوز در نقطه ایستای توسعه قرار داریم.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، سید حمزه جلویانی در نشست خبری که امروز (پنج‌شنبه، 19 بهمن‌ماه) در ساختمان خانه احزاب خوزستان برگزار شد، با اشاره به دغدغه‌های استان، اظهار کرد: حل این دغدغه‌ها جز با نقش‌آفرینی فعالان و نخبگان سیاسی به‌خصوص احزاب میسر نیست. احزاب تاکنون نقش‌آفرینی چندانی نداشتند.

وی افزود: نقش آفرینی احزاب در این حوزه‌ها با همکاری، هم‌صدایی و همسویی میسر می‌شود. امیدواریم با این کار تحزب و توسعه آن را مطابق قانون اساسی و در مسیر همگرایی و نه تقابل با دولت، بنیان گذاری کنیم. خوزستان پنجمین استانی بود که خانه احزاب در آن تشکیل شد. تشکیل خانه احزاب یک کار نو است و مانند نوزادی تازه متولد شده است که به تربیت و پرورش نیاز دارد تا خمیرمایه و شکل و شاخصه شخصیتی خود را پیدا کند.

رییس خانه احزاب خوزستان گفت: ما احزاب انتخاباتی داریم و هنوز چندان احزابی که در همگرایی و مطالبه‌گری نقش‌آفرینی کنند، در استان و کشور ندیده‌ایم. خانه احزاب، یک خانه صنفی است. استراتژی کار ما نیز ساماندهی احزاب و آموزش مردم برای ورود به تحزب، آشنایی احزاب به حوزه کاری خود، مطالبه‌گری و مطالبات حقوق مردم و حقوق شهروندی آن‌ها از سه قوه مجریه، قضائیه و مقننه است. هر سه قوه در برابر مردم مسئول هستند و نمایندگان مردم نیز همین احزاب هستند.

جلویانی ادامه داد: اما این احزاب سیاسی زمانی می‌توانند کارگر باشند که شاکله و چارت سازمانی نهادینه مستمر و نه انتخاباتی و فصلی داشته باشند. باید تلاش کنیم تا احزاب گسترش پیدا کرده، در شهرستان‌ها دفتر داشته و جلسات برگزار کنند. این شرط موفقیت دموکراسی مردم‌سالاری دینی است. با این کار می‌توانیم در حوزه جمهوریت گام برداشته و موفق باشیم. اما چرا تاکنون این مسأله اجرایی نشده است؛ زیرا نهادهای ما با دولت‌ها می‌آیند و با دولت‌ها می‌روند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت‌ها تأثیری بر رفت و آمدهای نهادهای مدنی نداشته باشند، قطعا به راحتی می‌توانیم این موضوع را اجرایی کنیم. ما قصد کمک به دولت را داریم و مقابل دولت نیستیم. احزاب نباید مقابل دولت باشند، بلکه احزاب بازوهای دولت و شاکله‌های اندیشه فکری مردم برای کمک به دولت هستند تا دولت بتواند خدماتی را که در چهارچوب قانون اساسی برای او تعیین شده است، اجرایی کند. گاهی می‌بینیم بعضی از احزاب از نظام و دولت‌ها عبور می‌کنند. این احزاب دیگر در چهارچوب ما نیستند و در خانه احزاب و خود احزاب جایی ندارند. ما با احزابی کار می‌کنیم که شناسنامه‌دارند، از نظام تبعیت می‌کنند اما نقادی خود را دارند.

رییس خانه احزاب خوزستان گفت: در حوزه انتصابات و شاخص‌های حوزه مدیریتی ما، شایسته‌سالاری و چرخش نخبگان رعایت نمی‌شود. دلیلی ندارد فردی 20 سال مدیرکل باشد. خطاب من شخص‌ها نیستند. بلکه مسأله چینش و نحوه چرخش مدیریتی در 40 سال گذشته در خوزستان است. به علت همین عدم چرخش نخبگان در حوزه مدیریتی استان است که هنوز در نقطه ایستای توسعه قرار داریم. باید بر مبنای پارلمانیته کردن احزاب به سوی ایجاد یک مجموعه نمایندگان قدرتمند و توانمند حرکت کنیم.

جلویانی افزود: استان ما پایتخت دفاع مقدس و اقتصاد است اما این مسأله چه دستاوردی برای خوزستان داشته است؟ اشتغال جوانان، امروز دغدغه خانواده‌های خوزستانی است و حل این مسأله، جز با مدیران کارآمد، جسور و معتقد به اقتصاد مقاومتی، میسر نیست. وقتی اغلب مدیران ما پروازی هستند و به مدیریت جهانی اعتقادی ندارند، این اتفاقات رخ می‌دهند.

وی گفت: مردم به تبعیض، رانت، کلونی‌های شبانه، انتخابات غیر شایسته‌سالارانه و عدم چرخش نخبگانی اعتراض دارند. این مسأله تنها دغدغه من نیست. بلکه دغدغه مردم و تمام کسانی است که دلسوز نظام هستند. از مدیران استان می‌خواهم برای یک بار منشور امام علی(ع) به مالک اشتر را مطالعه کنند. با اطمینان می‌گویم حتی یک مدیر، این منشور را نخوانده است. ما باید نقد کنیم تا دولتمردان و مسئولان به خودشان بیایند و حوزه مدیریتی خود را اصلاح کنند. در حال حاضر با بحران اجتماعی، اقتصادی، فقر و... مواجه هستیم.

رییس خانه احزاب خوزستان خاطرنشان کرد: اساس کار خانه احزاب، ساماندهی احزاب و ایجاد بانک اطلاعاتی احزاب است. ما می‌خواهیم همسو و همصدا با نظام، در مسیر توسعه جهادی اسلام حرکت کنیم. ما به دنبال بحران‌سازی نیستیم. بلکه می‌خواهیم همگرایی ایجاد کنیم. ضعف کلیدی ما در حوزه مدیریتی است. اگر این مسأله اصلاح شود، منابع پولی، موقعیت جغرافیایی و نیروی انسانی و حجم عظیم دانشگاهی در استان وجود دارند. همچنین تلاش می‌کنیم دفاتر شهرستانی برای احزاب ایجاد کنیم.

جلویانی افزود: خانه احزاب خوزستان از خانه احزاب ایران جلوتر است. چرا که تنها خانه احزابی است که توانسته است 11 همایش در سطح استان، دو همایش برای بانوان و چند کارگاه آموزشی برگزار کند. ما نماینده تمام جریان‌های فکری هستیم و با مشی نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی، ولایت فقیه و مردم حرکت می کنیم. خط قرمزهایی داریم و نمی‌گذاریم هیچ کس در این خانه از آن‌ها عبور کند.

وی تصریح کرد: همایش ملی خانه‌های کشور، اسفندماه در آبادان برگزار می‌شود که یک رویداد مهم برای استان است. این همایش با حضور احزاب، سران سیاسی کشور و استانداری برگزار خواهد شد. همچنین قرار است هر هفته از یک مدیرکل و یک نماینده دعوت شود تا در خانه احزاب حضور پیدا کرده و در مقابل مطالبات مردم و احزاب پاسخگو باشند.

رییس خانه احزاب خوزستان ادامه داد: 70 درصد جامعه ما را بانوان تشکیل می‌دهند. اما آنگونه که باید به صورت کاربردی از این جمعیت عظیم استفاده نمی‌شود. به دنبال راه‌اندازی خانه زنان در استان هستیم. پایه‌گذاری این خانه زنان در مرحله ثبت است. این خانه اولین خانه زنان در سطح کشور است. امیدواریم بدون نگاه قومیتی و حزبی، یک بانک اطلاعاتی را برای هویت‌سازی، توانمندسازی و مدیریت‌سازی بانوان در حوزه سه جریان قضایی، مقننه و اجرایی فعال کنیم.

جلویانی گفت: اگر احزاب وجود نداشته باشند، جریان‌های قومیتی رشد می‌کنند. اگر این جریان‌ها رشد کنند، هزاران مشکل ایجاد می‌کنند. تلاش می‌کنیم به سمت جریان تحزب فراگیر حرکت کنیم تا این تحزب بتواند روستا، شهر و استان را شامل شود. اگر به این نقطه برسیم، شاهد تحولات خوبی در مدیریت استان خواهیم بود. هوای ناسالم، بیکاری و بحران‌های دیگر در کنار هم، مشکلاتی را در خوزستان ایجاد کرده‌اند. اگر اشرافی‌گری که امروز در برخی از دولتمردان حاکم است، از بین نرود، تبعات بدتری را نیز در جامعه خواهیم دید.

وی ادامه داد: ما به ازاء قرار دادن مطالبات گروه‌های سیاسی و مطالبات مردمی، از برنامه‌های خانه احزاب است. باید این گپ گفتمانی را آغاز کنیم. این گروه‌ها باید مطالبات مردم را پیگیری کنند، نه مطالبات خود حزب را. حزب برای منافع گروهی از مردم تشکیل می‌شود. اگر حزب تشکیل شود اما به دنبال منافع خود باشیم، دیگر نماینده مردم نیستیم. باید این گفتمان را ترویج و نهادینه کنیم تا تأثیرات آن را در فرایند زندگی مردم ببینیم.

رییس خانه احزاب خوزستان گفت: در برخی حوزه‌ها در استان، با پدرخواندگی ها مواجه هستیم. چرا یک مدیر باید 20 سال مدیریت کند؟ در حوزه آب و منابع آب دچار بحران هستیم. به حوزه مهندسی منابع پول نفت، گاز و پتروشیمی نقد جدی دارم. انتصابات ما در این حوزه‌ها حدود 60 درصد غیربومی هستند. اگر استاندار و نمایندگان ما با خرد جمعی در مسیر توسعه استان حرکت کنند، قطعا مشکل بیکاری نخواهیم داشت.

وی گفت: تا امروز احزاب ما برای توسعه کشور نه برنامه‌ای به استان داده اند، نه سند راه و نه لایحه‌ای نوشته‌اند. تا زمانی که این احزاب به جایگاهی نرسند که قدرت چانه زنی و دیپلماسی داخلی خود را قوی کرده و بر مبنای منافع ملی و منطقه‌ای برنامه ارائه دهند، ما موفق نخواهیم شد. ما در آغاز راه آموزش برای ترویج اندیشه تحزب و همگرایی در کنار یکدیگر و مطالبه‌گری حقوق مردم از سه قوه هستیم. این کار زمان زیادی نیاز دارد. باید فرهنگ "همه خوزستانی هستیم" را گسترش دهیم. اگر شعار ما "نگاه خوزستانی بودن" باشد و به جای مسائل قومیتی و حزبی این شعار را ترویج دهیم، به یک استان خوب تبدیل خواهیم شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: