• جمعه ۲۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-5580-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

باشه‎آهنگر: باید برای ساخت فیلم‌هایی که جنگ را روایت می‌کنند هزینه شود

کارگردان سرو زیر آب گفت: اگر یک سری از سرمایه ها برای ساخت فیلم های مختلف در استان خوزستان هزینه می شود، باید برای ساخت فیلم هایی که جنگ را روایت می کنند نیز هزینه شود.

محمدعلی باشه‌آهنگر در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، با اشاره به داستان فیلم "سرو زیر آب" اظهار کرد: داستان این فیلم یک درام انسانی پیچیده در سال 66 است که در معراج شهدای مرکزی شهر اهواز اتفاق می افتد و به نوعی در حوزه روابط انسانی میان ادیان و قومیت های ایرانی شکل می‌گیرد.

وی افزود: این فیلم دارای شخصیت های بسیار زیادی است و بازیگران برتری نیز در این فیلم بازی می کنند.

کارگردان خوزستانی سرو زیر آب در خصوص اتفاقی که باعث شد این فیلم را بسازد، گفت: در طول این سال ها هر فیلمی که ساخته ام در حوزه جنگ بوده و به نوعی از زوایای مختلف به جنگ نگاه کرده ام. برخی از داستان هایی که روایت کرده ام مانند "نیمه گمشده" و "ملکه" در خط مقدم جنگ اتفاق افتاده و برخی از آن‌ها نیز مانند "بیداری رویاها" و "فرزند خاک" در سال های پس از جنگ رخ داده است.

باشه‌آهنگر عنوان کرد: سرو زیر آب نیز در انتهای جنگ رخ می دهد و اتفاقاتی که در اطراف اهواز رخ داده است را به تصویر می کشد. این فیلم اتفاقاتی داستان بازگشت پیکر شهیدان و همچنین مصائبی که بر خانواده های آن‌ها گذشته است را روایت می کند.

وی با اشاره به اینکه افتخار می کنم که فرزند خوزستان هستم، گفت: زوایای بسیار ناشناخته ای در حوزه جنگ وجود دارد. برای آنکه بتوانیم این نگاه ها را به فیلم تبدیل کنیم به یک ذهن آماده، فرصت طلایی و امکانات مطلوب نیاز داریم.

این کارگردان با بیان اینکه بیشتر شهرهای مهم خوزستان درگیر جنگ بوده اند، اظهار کرد: در همه شهرهای منحصر به فرد استان چه به لحاظ اقتصادی و یا اجتماعی اتفاقات بسیار دردناکی و مقاومت های بسیار مهمی رخ داده و همه آن ها ناگفته مانده است.

باشه‌آهنگر ادامه داد: باتوجه به اینکه بیشتر شهرهای خوزستان درگیر جنگ بوده اند، اگر قرار است زوایای پنهان جنگ روایت شود، ابتدا باید خود خوزستانی ها این زوایای پنهان و ناشناخته جنگ را به تصویر بکشند.

وی افزود: اگر یک سری از سرمایه ها برای ساخت فیلم های مختلف در استان خوزستان هزینه می شود، باید برای ساخت فیلم هایی که جنگ را روایت می کنند نیز هزینه شود. در خوزستان شرکت های مختلف نفتی، پتروشیمی و سرمایه های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد که باید به ساخت آثار و حفظ سرمایه ها کمک کنند اما متاسفانه در این راستا هیچ گونه اتفاقی نمی افتد.

این کارگردان عنوان کرد: سرمایه های دولت و بسیاری از ارگان ها اگر قرار باشد در کشور برای ساخت فیلم های مختلف تقسیم شود، قطعا سهم اندکی به استان خوزستان می رسد اما سرمایه های بسیاری مانند شرکت های نفتی، بنادر، پتروشیمی ها و... در استان وجود دارد که باید برای هموار کردن کار، پا به میدان بگذارند تا جوانان خوزستانی بتوانند خاطرات جنگ را به تصویر بکشند.

باشه‌آهنگر با اشاره به سی و ششمین جشنواره فیلم فجر که اکنون در حال برگزاری است، گفت: امسال فیلم های زیادی را در این جشنواره ندیدم، زیرا درگیر اکران فیلم خودم هستم و نمی توانم خیلی درباره فیلم های اکران شده صحبت کنم. امیدوارم جشنواره امسال جشنواره گرمی باشد و فیلم هایی که وارد جشنواره شده اند، بتوانند نظر مخاطبان را جلب کنند.

وی خاطرنشان‌کرد: علاقه داشتم که در جشنواره امسال فیلم های نگاه نو، هنر و تجربه و بخش های دیگری نیز در جشنواره حضور پیدا می کرد تا جوانان بیشتری در جشنواره وارد شوند و فیلم آن ها دیده شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: