• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-7074-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاندار خوزستان خبر داد:

اجرای طرح پایلوت استفاده از زهاب‌ نیشکر در 35 هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد

استاندار خوزستان از اجرای یک طرح پایلوت برای استفاده از زهاب‌های نیشکر در 35 هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد استان خبر داد.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر غلامرضا شریعتی 15 اسفندماه در حاشیه بازدید از زهاب‌های نیشکر در اطراف شهرستان خرمشهر با اشاره به بحران گرمایش جهانی و خشکسالی اظهار کرد: همانطور که مطلع هستید دنیا با بحران آب، گرمایش جهانی و مسائل زیست محیطی مواجه است و کشور ما و استان خوزستان هم از این مساله مستثناء نیست همچنان ‌که آورد آب رودخانه‌های استان از ۳۰ میلیارد مترمکعب در سال به ۱۶ میلیارد متر مکعب رسیده است.

وی افزود: تداوم این روند منجر به وخیم‌تر شدن وضعیت می‌شود با این وجود این مسائل قبلا هم در دنیا بوده و مدیریت شده است و در برخی کشورها توانسته‌اند با بهره‌وری در مصرف آب مشکلات را مدیریت کنند به طوری که بدون این‌که سطح زیر کشت را کاهش دهند موفق شده‌اند تولید را افزایش داده و مصرف آب را به صورت بهینه‌تری مدیریت کنند.

شریعتی با اشاره به زهاب‌های صنعت نیشکر که در زمین‌های خوزستان بدون بهره‌وری چندانی رها می‌شوند، خاطرنشان کرد: ما زهاب‌های زیادی داریم که از طرح‌های مختلف کشاورزی به ویژه توسعه نیشکر به تالاب‌های ایجاد شده هدایت می‌شوند و هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌شود. در صورتی که خروجی EC این آب‌ها به نحوی است که می‌توان با آن‌ها کشت مجدد و ایجاد اشتغال داشته باشیم اما متاسفانه این کار انجام نشده و خرمشهر و برخی دیگر از شهرها به دلیل جمع شدن این زهاب‌ها در معرض آسیب است.

استاندار خوزستان با تشریح برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای استفاده بهینه از زهاب‌های نیشکر عنوان کرد: طرحی ارائه شده تا استفاده بهینه‌ای از این زهاب‌ها شود و بتوانیم از این آب‌ها برای بالا بردن تولید و ایجاد خودکفایی و بالابردن بهره‌وری در حوزه آب بهره‌برداری کنیم.

شریعتی ادامه داد: در همین راستا جلساتی تشکیل شد و موافقت‌های اولیه میان دستگاه‌های ذیربط به دست آمد و قرار شد متولی کار شرکت توسعه نیشکر باشد و دانشگاه شهید چمران اهواز برای اجرای این طرح تا 3 ماه آینده مطالعه‌ای انجام دهد و امیدواریم در پایان اردیبهشت‌ماه این مطالعه به پایان برسد و پس از نقد و بررسی و نهایی شدن آن عملیات اجرایی طرح را شروع کنیم.

استاندار خوزستان با بیان این‌که این طرح در کانون شماره دو ریزگردها اجرا خواهد شد، تصریح کرد: در این منطقه حدوداً ۳۵ هزار هکتار کانون‌های ریزگرد هستند و زهاب‌های نیشکر با میزان EC چهار تا 7 هزار میکروموس از نزدیکی آن‌ها گذر می‌کند و در واقع با انجام این طرح می‌توانیم هم کانون‌های ریزگرد را مهار کرده و تبدیل به کانون تولید و اشتغال کنیم و هم از این زهاب‌های نیشکر استفاده بهینه شود.

شریعتی در پایان با ابراز امیدواری برای اجرای این طرح به صورت پایلوت در کشور خاطرنشان کرد: در عین حال برنامه داریم بازنگری اساسی در حوزه‌های کشاورزی، محیط زیست، آب و مدیریت منابع طبیعی استان داشته باشیم و این کار با همکاری دانشگاه‌های بزرگ و صاحب تجربه در دنیا انجام می‌شود و طبق یک نقشه راه بخش کشاورزی و آب و پساب و منابع طبیعی و محیط زیست به صورت بهینه اداره خواهند شد تا استان خوزستان از شرایطی که در ۱۵ سال اخیر در آن قرار گرفته است خارج شود و آسیب‌ها و دستکاری‌های بشر در محیط زیست استان خوزستان را جبران کنیم.

به گزارش ایسنا، خوزستان دارای 7 کانون فعال ریزگرد با مساحت 350 هزار هکتار است که در نتیجه خشکسالی‌های طولانی مدت و دستکاری‌های صورت گرفته در طبیعت ایجاد شده‌اند و در طول 14 سال گذشته بروز طوفان‌های گرد و غبار جزو مهمترین چالش‌های زیست محیطی این استان بوده است. 

با مصوبه دولت در فروردین سال 96 برای خوزستان قرار شده است این کانون‌ها در برنامه زمانبندی شده 5 ساله مهار شوند و در گام نخست 42 هزار هکتار از کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد در خوزستان تا پایان امسال تحت پوشش عملیات مختلف مهار ریزگرد مانند نهالکاری، مرطوب سازی اراضی و مالچ پاشی قرار می‌گیرند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: