• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-9080-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ترکیب دانش و ایمان در موسیقی شوشتر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ویژگی‌های موسیقی شوشتر گفت: ترکیب دانش و ایمان موسیقی شوشتر را به نمایه‌ای تبدیل کرده که گاهی تصور آن ناممکن به نظر می‌رسد.

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، سید عباس صالحی در آیین نکوداشت ششمین سالگرد ثبت موسیقی محلی مقامی شوشتر اظهار کرد: این موسیقی می‌تواند در مراسم سوگ، انسان را در خود فرو ببرد و در سرور، انسان را به پرواز درآورد. موسیقی شوشتر فرصتی برای این است که انسان در غم‌‌ها راحت بگرید و در شادی راحت پرواز کند.

وی اضافه کرد: شوشتر ترکیب‌های جالبی دارد یکی از این ترکیب‌ها ترکیب اقوامی است که در طول تاریخ با هم زیسته‌اند؛ قومیت‌های مختلفی که در عین تکثر به وحدت رسیده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی از زیبایی‌های شوشتر ترکیب واژه‌های ایمان، دانش و موسیقی است که کمتر دیده می‌شود و بدین دلیل توانسته است بزرگانی را از گذشته تاریخ تا حال در خود بپروراند.

صالحی خاطرنشان کرد: موسیقی شوشتر پرآوازه است و خشنودم که متقارن با سالگرد ثبت مقام موسیقی این شهر در این مکان حضور پیدا کرده‌ام.


وی گفت: موسیقی شوشتر برخوردار از مقامات متنوعی است که فرصت‌های زیادی را برای دریچه‌های روحی انسانی باز می‌کند و در واقع این تنوع مقامات تنوع دریچه‌ها است چراکه از هر گوشه‌ای می‌توان به آسمان پرواز کرد و از هر پنجره‌ای می‌توان آسمانی را گشود.

همچنین مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در آیین نکوداشت ششمین سالگرد ثبت موسیقی مقامی شوشترگفت: استقبال پرشور مردم شوشتر از برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی رسالت ما را سنگین‌تر کرده‌ است. 

محمد جوروند اظهار کرد: در شبی باشکوه و در شهری عظیم میزبان انسانی بزرگ از اهالی اندیشه و خردورزی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش شوشتر در تثبیت پایه‌های دانش، فرهنگ و هنر این دیار خاطرنشان کرد: مردم شوشتر در همه فعالیت‌ها و برنامه‌ها حامی و پشتیبان ما بودند همه برنامه‌هایی که برگزار شده با همین استقبال روبه‌رو بوده‌ است و این استقبال پرشور رسالت ما را سنگین‌تر کرده‌است. 

جوروند افزود: ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال این هستیم که این فضا در سایر شهرسیتان‌ها ایجاد شود و در این راستا سیاستگذاری‌های جدیدی اتخاذ شده است تا در حوزه‌های مختلف، متناسب با سلایق مردم شریف خوزستان برنامه‌هایی را تدارک ببینیم که شادی، زیبایی و امید را در جامعه اشاعه دهد و رفاه و تعالی روحی را برای مردم فراهم سازد. 

وی با اشاره به اهمیت ثبت موسیقی مقامی شوشتر بیان کرد: شوشتر دیرینگی ویژه‌ای در حوزه موسیقی دارد و یقین دارم علاوه بر این ٢٤ مقامی که ثبت شده است مقامات دیگری نیز هست که نیازمند تحقیق، پژوهش و معرفی هستند. 

 

جوروند بیان کرد: خوشبختانه تفاهم‌نامه خوبی با استانداری خوزستان مبادله شد و بنا است در حوزه‌های مختلف اعتبارات بسیار خوبی به فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری اختصاص شود.

آیین نکوداشت ششمین سالگرد ثبت موسیقی محلی مقامی شوشتر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان استان و شهرستان شامگاه جمعه ١٨ اسفند 96 برپا و در این آیین از چهره‌های برجسته و پیشکسوت فرهنگی و هنری شهرستان شوشتر تجلیل شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اهدای لوح سپاس و هدایایی از پیشکسوتان حوزه‌های مختلف هنری همچون موسیقی، هنر  نقاشی، خوشنویسی، نمایشنامه نویسی، تعزیه‌خوانی و خوانندگان مطرح و پیشکسوت شهرستان شوشتر تجلیل و از تلاش فعالان حوزه موسیقی برای معرفی شایسته این هنر فاخر و ارزشمند قدردانی و تشکر ویژه کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: