• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-9380-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

«فیروزی» ریخت، «ملاحاجی» نشست!

رییس میراث فرهنگی دزفول از فروریختن خانه تاریخی فیروزی در این شهرستان خبر داد.

حجت‌الله آریایی در گفت‌وگو با ایسنا ـ منطقه خوزستان، در خصوص علت این واقعه گفت: ظهر روز پنجشنبه 17 اسفند 96 خانه تاریخی فیروزی دزفول به رغم مرمت اصولی صورت گرفته به علت شکستگی لوله و تلنبار شدن آب ویران شد.  

وی تصریح کرد: این خانه برای پنج سال خالی از سکنه بود و تبدیل به پاتوقی برای معتادان شده بود. 

رییس میراث فرهنگی دزفول با بیان این که مرمت تاریخی فیروزی دزفول با نظارت میراث و پیمانکاری سازمان نوسازی شهرداری دزفول صورت گرفته بود توضیح داد: قدمت خانه فیروزی با توجه به نوع معماری و نقوش آجر به کار رفته در آن به دوره قاجاریه می‌رسد. این خانه در فهرست آثار ارزشمند ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از زیباترین خانه‌های محله لوریان در بافت تاریخی دزفول است. 
  
آریایی با اشاره به این که این بنا در ارتفاعی مشرف به رودخانه دز احداث شده است مجاورت با بقعه سید محمد و نزدیکی به مرکز شهر و بازار قدیمی خراطان را از دیگر ویژگی‌های جغرافیایی آن معرفی کرد و گفت: ارتفاع این خانه حدود 12 متر است که دارای طبقه همکف، طبقه اول (که به صورت نیم طبقه اجرا شده) و طبقه دوم است. ورود به خانه از ضلع شمالی بنا صورت می‌گیرد و نقشه آن به گونه‌ای است که در چهار جبهه حیاط  ساخت‌وسازهای معماری صورت گرفته است. شبستان، اتاق‌ها، ایوان اصلی و غلام گردش‌ها به عنوان فضای مسکونی به صورت سه طبقه در جبهه غربی و جنوبی خانه و فضای خدماتی شامل حمام و سرویس بهداشتی در جبهه شرقی آن هستند. 


وی ادامه داد: این خانه سال‌ها در اختیار خانواده فیروزی بوده و با همین نام ثبت ملی شد ولی شخصی به اسم آقای آرامش با اثبات مالکیت خود در محاکم قضایی از طریق میراث فرهنگی برای تغییر نام ثبت ملی این خانه اقدام کرد . او مدت‌ها به اداره میراث فرهنگی اهواز و دزفول مراجعه کرد که خانه را در اختیار میراث فرهنگی قرار ده دو این در حالی است که خانه فیروزی مدت‌های زیادی متروکه و کلید آن در دست یکی از همسایه‌ها بود. 

وی خاطرنشان کرد: این بنا در سال‌های اخیر دچار فرسودگی‌های فراوان شده و بخشی از آن در آستانه فروریزی قرار داشت که سازمان میراث فرهنگی از محل اعتبارات ملی در قالب پروژه‌های مشارکتی با اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال حدود 70 درصد این بنا طی سال‌های 89 و 90 مرمت شد. 

رییس میراث فرهنگی دزفول ادامه داد: پس از مستندنگاری و آسیب‌شناسی عملیات مرمت بنا شامل استحکام‌بخشی دیوارها و سقف اتاق‌ها و سفیدکاری آنها، سبک‌سازی و عایق‌کاری بام، برچیدن فضاهای الحاقی موجود در حیاط به منظور هویت‌بخشی و بازسازی طبق ساختار اولیه، مرمت تزیینات آجری و ستون‌های آجری گرد و سرستون‌ها از جمله اقداماتی است که در حدود 2 سال مالی متوالی انجام شده است. 


آریایی افزود: بیشترین تراکم بناهای ثبت ملی دزفول در محله‌های لوریان و مقدمیان است و تعداد زیادی از این بناها از محل اعتبارات مشارکت مرمت شده است. تعداد زیادی از این بناها از محل اعتبارات مشارکت مرمت شده است. این منطقه به دلیل فرونشست‌های مکرر بستر طبیعی زمین، مکررا در معرض خطر تخریب منازل بافت تاریخی است. 

او اضافه کرد: مسجد ملاحاجی نیز پس از مرمت چندین مرتبه نشست کرده و در حال حاضر نیز به دلیل ایجاد ترک‌های بسیار در معرض خطر تخریب است. عدم اجرای طرح فاضلاب پیشرفته در این منطقه و وجود چاه‌های فاضلاب و فرسودگی تاسیسات شامل لوله‌های اب تصفیه و آبیاری و همچنین اگوهای قدیمی فاضلاب از دلایل فرونشست زمین در این منطقه است که به کرات در این خصوص با دستگاه‌های ذیربط و فرمانداری مکاتبه شده ولی متاسفانه تاکنون اعتباری به این منظور اختصاص نیافته است . 

رییس میراث فرهنگی دزفول ابراز امیدواری کرد: با ورود به موقع دستگاه‌های اجرایی برای رفع مشکلات یاد شده از وقوع خسارات جانی و مالی بیشتر جلوگیری شود.


خانه تاریخی فیروزی یکی از خانه‌های قدیمی محله لوریان بافت قدیم شهر دزفول است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. می‌توان گفت خانه فیروزی در بلندترین نقطه بافت تاریخی مشرف به رودخانه دز قرار دارد. این خانه در سال‌های اخیر بخش‌هایی از آن توسط سازمان نوسازی شهرداری مرمت شده است.  

یکی از ویژگی‌های ممتاز این خانه تنوع آجرکاری‌های آن است چون بیش از ۲۵ نوع آجرکاری در تزئینات نمای آن به کار رفته است. این خانه در 2 طبقه که هر کدام نیز از حجره‌های متعددی تشکیل شده است ساخته شده و یکی از بناهای بسیار ارزشمتد است.  

قرارگیری این خانه در نزدیکی آثاری چون ساباط عزیزی‌پور و پلا بچیلون و دست نخورده بودن بافت شهرسازی منطقه به آن جایگاه ویژه‌ای داده است. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ۷۹۱۹ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: