• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-10680-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

زندگی مردم شوشتر از دیرباز تا امروز در موزه مردم‌شناسی «اوسونا»

مدیر موزه مردم‌شناسی شوشتر گفت: موزه مردم‌شناسی «اوسونا» تنها موزه موجود در شهرستان شوشتر در سال 86 با تلاش و هزینه شخصی تاسیس شده است.

عباس نژادفتحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار کرد: بیشتر اشیای موجود در این موزه معاصر هستند که قدیمی‌ترین آن‌ها به دوره قاجار برمی‌گردد.

وی همچنین در خصوص اشیا و آثار موجود در این موزه گفت: بیشتر این اشیا به مشاغل سنتی شوشتر از جمله مسگری، آهنگری، نمدمالی، خراطی، طناب‌ریسی و... مربوط می‌شوند که جزو مشاغل منسوخ شده‌اند.

فتحی ادامه داد: وسایل مربوط به چلنگری (آهنگری سنتی) مانند قفل‌های قدیمی و باستانی، ابزار دوخت البسه سنتی و قدیمی زنان و مردان، وسایل خانگی مربوط به قبل از انقلاب صنعتی، و نیز آثار مکتوبی که به زودی در معرض دید عموم قرار می‌گیرند از جمله آثار موجود در موزه اوسونا هستند.

مدیر موزه مردم‌شناسی اوسونا درباره محل قرارگیری این موزه بیان کرد: این موزه در زیر زمین پایگاه جهانی سازه‌های آبی و تاریخی شوشتر واقع در خانه مرعشی این شهرستان قرار دارد.

نژادفتحی خاطرنشان کرد: اشیای به نمایش گذاشته شده در موزه مردم‌شناسی زندگی مردم باستان شوشتر را تا 50 سال قبل دربرمی‌گیرد. تمامی اشیای موزه مردم‌شناسی شوشتر، كه در خانه تاریخی مرعشی قرار گرفته‌اند، به همت مردم و با هزینه‌های شخصی جمع‌آوری شده‌اند. 

وی افزود: اشیای این موزه شامل اشیایی از نمای كلی زندگی مردم روزگاران قدیم این شهرستان از جمله وسایل كار، آشپزخانه، وسایل غذاخوری، اسباب بازی كودكان و حتی اعتقادی تا تقریباً اوایل دوران صنعتی شدن دنیا از قومیت‌های مختلف ساكن در این شهرستان است. 

او بیان كرد: در این موزه حتی آیین‌های مختلف مردم شوشتر همانند مراسم شادی و لباس ‌محلی بومیان به نمایش گذاشته شده است كه از حدود 30 سال قبل تا به حال با هزینه‌ شخصی و حقوق آموزش و پرورش جمع‌آوری شده است. البته تعداد محدودی از وسایل نیز در این موزه وجود دارند كه اهدایی مردم و ثبت شده به نام آن‌ها است.َ

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: