• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-11480-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

در نوروز 97؛

موزه موقت مردم‎شناسی و صنایع دستی حمیدیه برپا می‎شود

اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حمیدیه به مناسبت یکصدوسومین سالروز جهاد عشایر عرب خوزستان موزه موقت مردم‎شناسی و صنایع دستی را در این شهرستان راه‎اندازی می‎کند.

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، حسن بهداد رییس اداره میراث فرهنگی حمیدیه با اشاره به سالروز جهاد عشایر عرب خوزستان اظهار داشت: همزمان با جنگ جهانی اول در سال 1294 و پس از فتوای مراجع نجف، قبایل عرب خوزستان علیه قوای انگلیس که از جنوب ایران وارد کشور شده بودند در غرب اهواز جهاد کردند؛ این درحالی بود که پیش آن نیروهای انگلیسی به کشور عراق لشکرکشی کرده و بصره و فاو را اشغال کرده بودند.

او ادامه داد: در جریان این نبرد، عشایر قهرمان عرب خوزستان تعداد زیادی از نیروهای انگلیسی را کشتند و نزدیک به 500 نفر از عشایر عرب نیز به شهادت رسیدند و در نهایت شرایط به گونه‎ای پیش رفت که قوای متجاوز انگلیس تا روستای مرید از توابع خرمشهر عقب‎نشیتی کردند. 

رییس میراث فرهنگی حمیدیه با بیان این‎که این پیروزی‌ها در شرایطی اتفاق افتاد که دولت مرکزی ایران اعلام بی‌طرفی کرده بود افزود: در این جهاد مردم عرب خوزستان با کمترین امکانات و تنها با سلاح‎هایی همچون تفنگ سبک مگوار، فاله و شمشیر در مقابل ارتشی مجهز به انواع سلاح و توپخانه ایستادگی کردند و آن‎ها را به خارج از مرزهای کشور راندند.

او خاطرنشان کرد: بر همین اساس تلاش کردیم موزه‎ای موقت را در فضایی مسقف در شهرستان حمیدیه برای ایام نوروز راه‎اندازی کنیم و در آن وسایلی که مردم عرب طی جهاد خود برای دفاع از این مرز و بوم استفاده کردند را به تصویر بکشیم و به مردم‎شناسی منطقه بپردازیم.

بهداد عنوان کرد: در این موزه بیست اثر تاریخی با قدمت بیش از 100 سال شامل سلاح‎هایی همچون تفنگ سبک مگوار، فاله و شمشیر  که در آن زمان مردم عرب از آن‎ها استفاده می‎کردند را به نمایش خواهیم گذاشت تا به واسطه آن هم نام این سلاح‎ها و هم مقاومت مردم عرب خوزستان در اذهان تداعی شوند.

رییس میراث فرهنگی حمیدیه گفت: 21 و 22 اسفندماه 96 نیز به مدت دو روز این نمایشگاه را همزمان با کنگره جهاد عشایر در یادمان شهدای جهاد عشایر عرب برگزار کردیم که این موزه با استقبال عموم مردم و شخصیت‎های مختلف روبرو شد و باتوجه به این‎که چنین نمایشگاهی برای نخستین بار برگزار می‎شد، از جذابیت خاصی برای بازدیدکنندگان برخوردار بود. 

او بیان کرد: در این موزه موقت سعی کردیم از آداب و رسوم گذشته حمیدیه که همانا میراث سنتی و صنایع دستی شهرستان است استفاده کنیم و تعدادی از خانم‎های شهرستان و بخش گمبوعه صنایع دستی حمیدیه مانند حصیربافی، طبق‎سازی، بوریابافی، ظروف گلی و تعدادی از غذاهای بومی محلی را به معرض نمایش گذاشتند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: