• سه شنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-4680-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

تخصیص اعتبار برای مرمت اضطراری شش خانه تاریخی در خوزستان

با تخصیص 240 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی شش خانه تاریخی خوزستان در سال جاری مرمت خواهند شد.

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، با تلاش اداره ‎کل میراث فرهنگی استان 240 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی برای حفاظت و مرمت بناهای تاریخی تأمین شده است.

این مبلغ از محل اعتبارات ملی از طرح مشارکت در تعمیر و مرمت ابنیه تاریخی در اختیار بخش غیردولتی در نظر گرفته شده است. موافقت‎نامه‎ها نیز در این خصوص مبادله شده و در حال طی مراحل انعقاد قرارداد و شروع عملیات اجرایی است.

با تخصیص این اعتبار، خانه بهبهانی رامهرمز با قدمت دوره قاجار و شماره ثبت 3771، خانه جزایری شوشتر با قدمت دوره قاجار و در شرف ثبت در فهرست آثار ملی، خانه قصاب (حاج‎عبدالله قصاب‎نژاد) شوشتر با قدمت دوره قاجار و به شماره ثبت 29157، خانه دارابی (عباس پرور) دزفول با قدمت دوره قاجار و به شماره ثبت 7890، خانه بهرام‎وند (سلطان پایه زراعت) دزفول با قدمت دوره قاجار و به شماره ثبت 7920 و خانه جوکار دزفول با قدمت دوره پهلوی به شماره ثبت 7580 مورد مرمت اضطراری قرار خواهند گرفت.

خانه‎های مشارکتی به آن دسته از ابنیه تاریخی گفته می‎شود که دارای ویژگی خاص معماری هستند و مالکیت آن‎ها در اختیار مردم است. با توجه به این‎ که تعدادی از ابنیه تاریخیِ ثبت ‎شده در فهرست آثار ملی دارای مالکیت خصوصی هستند و عمده مالکان تمایلی برای حفظ و نگهداری و یا توان مالی برای آن ندارند ترتیبی اتخاذ شده تا در راستای حفاظت از آثار تاریخی با طرحی با عنوان مشارکت در مرمت از مالکان حمایت شود. این طرح با انعقاد تفاهم‎نامه یک ساله بین مالک اثر تاریخی و اداره ‎کل میراث فرهنگی آغاز می‎شود و در نهایت با تأمین اعتبار لازم مرمت اثر تاریخی انجام می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: