• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-4980-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یادمان شهید سیدمحمدرضا سبحانی در سوسنگرد ثبت ملی شد

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان گفت:  یک اثر از محوطه‎ها و یادمان‎های دوران دفاع مقدس در استان خوزستان در فهرست ملی میراث فرهنگی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ثبت شد. 
 
به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، مرجان شوشتری با اعلام این خبر افزود: محوطه یادمان شهید سبحانی واقع در شهرستان دشت‎آزادگان، شهر سوسنگرد، محله خزعلیه پس از طی تشریفات قانونی لازم با شماره 39 در فهرست میراث فرهنگی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به ثبت رسید. 
 
او اضافه کرد: این اثر تحت حفاظت ستاد مرکزی راهیان نورو نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‎های اسلامی، تعزیرات و مجازات‎های بازدارنده، جرم محسوب می‎شود و مرتکب، مشمول مجازات‎های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر نیز صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود. 
 
شهید سیدمحمدرضا سبحانی از شهدای ژاندارمری و اهالی بومی سوسنگرد بود که ششم مهر 1359 هنگامی که نیروهای بعثی عراق قصد عبور از رودخانه کرخه و محاصره شهر سوسنگرد را در منطقه خزعلیه داشتند با عده‎ای از اهالی بومی منطقه در برابر متجاوزان دلیرانه ایستادگی و مقاومت کرد و مجروح شد و به دست نیروهای بعثی به اسارت درآمد و نیروهای بعثی پس از شکنجه، جسم کم ‎جان او را آتش زدند.  پیکر مطهر این شهید در همان نقطه (خزعلیه) دفن شده و اکنون به عنوان نماد مقاومت مردمی سوسنگرد و زائران راهیان نور است. 
 
در پنج سال اخیر 34 اثر و یادمان دفاع مقدس در فهرست ملی میراث فرهنگی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به ثبت رسیده است. یادمان‎های دفاع مقدس در استان خوزستان در طول سال میزبان میلیون‎ها هموطن، گردشگر و کاروان‎های راهیان نور از سراسر کشور است. 

درخور ذکر است علی‎اصغر مونسان، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در هفته دوم تعطیلات نوروزی سال 1397 از برخی یادمان‎های دفاع مقدس، موزه‎ها و آثار فرهنگی و جاذبه‎های گردشگری استان خوزستان دیدن کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: