• پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 971-573-5
  • خبرنگار : 17033
  • منبع خبر : ----

معاون رییس‌جمهور:

در ارتقا سلامت نظام اداری قدم‌های موثری برداشته نشده است

معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه نظام های درستی در پیشبرد برنامه های توسعه اتخاذ نکرده ایم، عنوان کرد: در کشور منابع بر ضد خود عمل کرده است و ما بخش قابل توجهی از مشکلاتی که امروز در جای جای کشور با آن مواجه هستیم، نتیجه پول هایی است که در سال های گذشته به درستی هزینه نشده است.

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، جمشید انصاری در جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت خوزستان که امروز، 23 فروردین ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: یکی از اصلی ترین مشکلات کشور این است که تصور می کنیم با منابع می توانیم همه برنامه های توسعه ای کشور را پیش ببریم. در این زمینه حتی منابع را نیز تامین می کنیم اما به دلایلی نمی توانیم برنامه ها را جلو ببریم.

وی افزود: برای مثال استان خوزستان اکنون با پدیده ای به نام ریزگردها مواجه است و برای آنکه بتوانیم مشکلی که در هوای این کشور به وجود آمده است را حل کنیم، غیر از منابع به برنامه ریزی، مدیریت صحیح تر، داده ها و نهاده ی دیگر و زمان نیاز داریم و به تنهایی با منابع نمی توانیم این مشکل را حل کنیم.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: این تصور غالب که اگر منابع را تامین کنیم، مسایل و مشکلات حل می شود لطمه های زیادی را به کشور وارد کرده است و توجه نکرده ایم که نظام های مدیریتی و ساز و کارهای پیش برد برنامه های توسعه، مهم تر از منابع هستند تا شاهد انجام کارها و پیشبرد اهداف در کشور باشیم.

انصاری با بیان اینکه نظام های درستی در پیشبرد برنامه های توسعه اتخاذ نکرده ایم، عنوان کرد: به تعبیر "از قضا سرکنگبین صفرا فزود"، در کشور منابع بر ضد خود عمل کرده است و ما بخش قابل توجهی از مشکلاتی که امروز در جای جای کشور با آن مواجه هستیم، نتیجه پول هایی است که در سال های گذشته به درستی هزینه نشده است.

وی ادامه داد: اگر تصمیمات مدیریتی درست تری گرفته می شد شاید اکنون کشور بخش قابل توجهی از مشکلات را که اکنون با آن ها مواجه است، نداشت.

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص بحث ایجاد اصلاحات در نظام اداری، گفت: این مساله در دستور کار دولت های مختلف قرار داشته است. بر اساس گزارش های تهیه شده، از برنامه اول توسعه احکام روشنی در رابطه با تحول نظام اداری در قوانین برنامه ای پیش بینی شده و هرچه به پیش رفته ایم این احکام قوی تر و برجسته تر از گذشته شده است.

انصاری ادامه داد: به دلایلی، خیلی در این حوزه موفق نبوده ایم و امروز همه ما قبول داریم که یک دستگاه بروکراسی بزرگ، تا حدودی تنبل و لخت و نابهره ور و با مشکلات خاص به ویژه در حوزه مفاسد در بخش هایی از نظام اداری وجود دارد. علی رغم کارهای صورت گرفته در این حوزه، نه توانسته ایم در کوچک سازی دولت خیلی موفق عمل کنیم و نه قدم های موثری در ارتقا سلامت نظام اداری برداشته ایم.

وی عنوان کرد: همچنین در به‌کارگیری تکنولوژی ها و فناوری های جدید نتوانسته ایم به خوبی در کشور عمل کنیم و همه تقریبا قبول داریم که خیلی نتوانسته ایم در جهت بهبود وضعیت نظام اداری کشور قدم های موثری را برداریم.

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه هرچه استان های کشور کوچک تر هستند، نسبت نیروی انسانی آنها به نسبت جمعیت بیشتر است، اظهار کرد: در استان آذربایجان شرقی نسبت جمعیت استان به جمعیت کل کشور 4.89 درصد است اما این استان 4درصد کارکنان کشور را به خود اختصاص داده است اما استان خوزستان که 5.89 درصد از جمعیت کشور را دارد، 6.59 درصد کارکنان کشور در آن مشغول به کار هستند.

انصاری گفت: اگر به نسبت استان های بزرگ تصمیم گیری می شد، باید استان خوزستان نیز جزو استان هایی می شد که حدود یک واحد درصد، نسبت کارکنان آن از نسبت جمعیت کمتر می شد اما اکنون نه تنها این جمعیت یک واحد کمتر نیست، بلکه حدود 1.7 واحد درصد این نسبت بالاتر است.

وی افزود: یکی از دلایل این مساله آن است که دولت وظایفی را به این استان داده است که در استان های دیگر وجود ندارد و برای این مساله می توان وجود صنعت نفت را در استان خوزستان مثال زد.

معاون رییس جمهور بیان کرد: برنامه مقابله با فساد و ارتقا سلامت در نظام اداری یکی از برنامه هایی است که باید به آن توجه و اهتمام ویژه شود. بسیاری از برنامه ها مانند توسعه دولت الکترونیک در خدمت این برنامه قرار خواهند گرفت اما اینکه ما بتوانیم یک برنامه منظم و منسجمی در سطح استان ها برای ارتقا سلامت نظام اداری و کاهش فساد داشته باشیم باید توجه ویژه ای به آن شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: