• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-5580-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

خانه‎ رکابی بهبهان و ساباط‎های شوشتر مرمت می‎شوند

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان از تخصیص 340 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی برای مرمت خانه رکابی بهبهان و سه ساباط در شوشتر خبر داد و گفت: عملیات مرمت این بناها به زودی آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، علیرضا ایزدی اظهار کرد: یکی از آثار تاریخی واقع در بافت تاریخی بهبهان، خانه رکابی با قدمت دوره قاجار و اوایل پهلوی است که با شماره ثبت 15029 در 13 اسفند 1384 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

او ادامه داد: در سال جاری و از محل اعتبارات استانی مبلغ 1400 میلیون ریال جهت مرمت این اثر تخصیص داده شده است که مراحل عقد قرارداد با پیمانکار به انجام رسیده و طی روزهای آتی اقدامات اجرایی شروع خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان افزود: در پروژه خانه رکابی اقداماتی از قبیل مرمت ورودی بنا، سبک‎سازی بام‎ها، ترمیم تیرچوب‎های بام و ایجاد عایق رطوبتی مناسب در دستور کار خواهند بود.

او از مرمت سه ساباط در شوشتر خبر داد و بیان کرد: در سال‎های گذشته به طور مداوم درخصوص ثبت ساباط‎های شوشتر در فهرست آثار ملی و  مرمت این ساباط‎ها، اقداماتی از سوی این اداره‎کل صورت گرفته است که با توجه به گسترده بودن ساباط‎ها اولویت با آن دسته از ساباط‎هایی بوده که در معرض تخریب بودند و یا آسیب‎های جدی داشته‎اند که در این زمینه اقدامات مرمت اضطراری به انجام رسیده است.

ایزدی خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز به منظور حفاظت و احیاء این بناها و بررسی ساباط‎های در معرض خطر، وضعیت سه ساباط «علم» با قدمت دوره قاجار و به شماره ثبت 14698، «مقدم» با قدمت دوره قاجار و به شماره ثبت 14696 و «پاپهن» با قدمت دوره قاجار و به شماره ثبت 15035 در دستور کار مرمت قرار گرفت.

او با بیان این ‎که برای مرمت این سه ساباط 2 هزار میلیون ریال از محل اعتبارات استانی تخصیص داده شده است، افزود: این اعتبار در جهت سبک‎سازی پوشش ساباط‎ها، عایق‎بندی، ترمیم و تعویض جداره‎های سنگی و آجری و مرمت طاق‎ها هزینه خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان اضافه کرد: در حال حاضر اقدامات عقد قرارداد و انتخاب پیمانکار ذیصلاح و مرتبط با موضوع پرونده در حال انجام است که پس از پایان این مرحله عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: