• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-3576-5
  • خبرنگار : 17040
  • منبع خبر : ----

زراسوندی:

فعالیت‌های بنیاد نخبگان میزان ماندگاری نخبگان در کشور را افزایش داده است

رییس سابق بنیاد نخبگان خوزستان گفت: فعالیت‌ها و برنامه‌های این بنیاد موجب افزایش میزان ماندگاری نخبگان در کشور شده است.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، علیرضا زراسوندی در آیین تودیع و معارفه رییس بنیاد نخبگان خوزستان که امروز سه‌شنبه (11 اردیبهشت‌ماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: بنیاد نخبگان در خوزستان دیر شکل گرفت اما سرعت پیشرفت آن بسیار سریع بود. بنیاد نخبگان یک سند راهبردی دارد که مسئول بنیاد باید بر اساس آن سند جامع حرکت کند. شاید بنیاد نخبگان از معدود جاهایی باشد که بسیار بر اجرای این سند تاکید دارد.

وی افزود: بنیاد نخبگان ساختار چالاکی دارد و با فعالیت‌های خود توانسته است میزان ماندگاری نخبگان در کشور را افزایش دهد. بنیاد نخبگان خوزستان تابع سیاست‌ها و ساختار بنیاد ملی نخبگان است. این بنیاد از نخبگان در سه سطح حمایت می‌کند. در اجرای طرح شهابر (شناسایی و هدایت استعدادهای برتر)، خوزستان جزو استان‌های خوب کشور است. در جوایز تحصیلی که در بخش حمایت‌های دانشجویی بنیاد نخبگان قرار دارد، خوزستان هم از نظر درخواست و هم تعداد این جایزه‌ها استان چهار، پنجم کشور بوده است. در شاخص الگوسازی و سرآمدی نیز در بنیاد نخبگان خوزستان توانستیم افرادی را معرفی کرده و تاثیرگذاری آن‌ها را به جامعه بشناسانیم.

رییس سابق بنیاد نخبگان خوزستان گفت: دلیل موفقیت بنیاد نخبگان این است که گفتمان را در دستور کار خود قرار داده است. بنیاد با دستگاه‌های مختلف استان و کشور همواره تعامل داشته و همیشه تلاش کرده است از گزندهای سیاسی دور بماند. تمام تلاش خود را کردیم که وارد فضاهای سیاسی نشویم و به صورت مستقل به کار خود ادامه دهیم. با توجه به طرح‌ها و برنامه‌هایی که بنیاد نخبگان در برنامه کاری دارد، آینده خوبی را برای جامعه نخبگان کشور تصور می‌کنم.

به گزارش ایسنا، همچنین علی‌حسین صابری، رییس جدید بنیاد نخبگان خوزستان گفت: بنیاد نخبگان با فرمان مقام معظم رهبری تشکیل شده است. هدف این سازمان استفاده از افراد نخبه، صاحب فکر و خلاق کشور بود. در کشورهای پیشرفته علاوه بر نخبگان جامعه، به شیوه‌های مختلف تلاش می‌کنند نخبگان کشورهای دیگر را هم جذب کنند تا از ظرفیت فکری و خلاقیت آن‌ها نیز استفاده کنند.


وی افزود: نباید به فردی با هوش و ذکاوت ذاتی برچسب نخبگی بچسبانیم و تنها به او افتخار کنیم. این فرد باید به صورت پویا فعالیت نخبگانی انجام داده تا به جایگاه مناسبی برسد و در جامعه ماندگار باشد. برنامه‌های بنیاد نخبگان نیز در همین راستا هستند تا این گونه افراد به جایگاهی برسند که  بتوانیم آن‌ها را به عنوان یک الگو در جامعه معرفی کنیم.

رییس بنیاد نخبگان خوزستان با اشاره به اینکه بنیاد ملی و بنیاد خوزستان ظرفیت‌هایی دارند که اگر به خوبی استفاده شوند می‌توانند در جامعه اثرگذاری زیادی داشته باشند، گفت: بنیاد نخبگان با تعامل با دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، موسسات آموزش عالی و نهادهای فرهنگی و مذهبی، برنامه‌های مختلفی را اجرا می‌کند تا قدمی در راه شناسایی استعدادهای برتر بردارد.

صابری ادامه داد: یکی از برنامه‌های ما در این راه، تشکیل کارگروه‌های مختلف است. تاکنون کارگروه زیست فناوری تشکیل شده است. شرکت‌هایی که تولیدات بیولوژیک دارند، از گردش مالی بالایی برخوردارند. این کارگروه باتوجه به پتانسیل موجود در استان و زیر نظر ستادهای معاونت پژوهش و فناوری فعالیت می‌کند.

وی خاطرنشان‌کرد: یکی از کارهایی که می‌تواند بسیار مفید باشد، توانمندسازی افراد تحت پوشش بنیاد است. راه‌اندازی کسب و کارهای جدید برای افرادی که از توانمندی و هوش بالایی برخوردار هستند. توانمندکردن این افراد می‌تواند موجب شود از ظرفیت‌های آن‌ها استفاده کنیم. تعامل با مراکز فرهنگی، مذهبی، شخصیت‌های فرهنگی و افراد تاثیرگذار برای استفاده از ظرفیت‌های بورس تحصیلی در برنامه‌های کاری ما قرار دارد. با تعامل مناسب با دستگاه‌های اجرایی استان تلاش می‌کنیم قدم‌هایی را برای حمایت از مسئولان برداریم و به نتایج موثری دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: