• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-5280-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

«دُرُنگ بلوط و سنگ» در عکس‌های بهنام كاظمی

نمایشگاه عکس «دُرُنگ بلوط و سنگ» که از پنج‌شنبه ٢٠ اردیبهشت 97 افتتاح شده با نمایش 22 اثر در گالری ایماژ واقع در ساختمان انجمن سینمای جوانان اهواز همه روزه از ساعت ١٨ تا ٢١ برپا است. 
  
بهنام کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار کرد: در مرحله اول هدف ما از برگزاری این نمایشگاه، معرفی درخت بلوط است. با توجه به این که بلوط در استان خوزستان بخشی از هویت ما است و مردم در شمال خوزستان علاوه بر یک همزیستی مسالمت‌آمیز، از این درخت ارتزاق نیز می‌کنند، متاسفانه در این چند ساله شاهد رویکرد خصمانه و خودخواهانه مردم با این درخت بوده‌ایم. 
  
وی ادامه داد: انگیزه‌های اقتصادی سبب شده تا بلوط را برای مصارفی چون تولید ذغال به ورطه نابودی بکشانیم و این درخت چند هزار ساله را که می‌توان آن را به عنوان ریه استان شناخت، با وجود مشکلات بی‌شمار زیست محیطی استان، از بین ببریم. اما یکی از عواملی که می تواند برای رفع این معضل زیست محیطی به ما کمک کند، همین درخت‌ها و جنگل‌های بلوط است. با این حال مردم ما هنوز بلوط را نمی‌شناسند و از مزایای زیست محیطی آن آگاه نیستند. 
  
این عکاس خوزستانی با اشاره به رویکرد برگزاری این نمایشگاه بیان کرد: رویکرد اصلی ما در مرحله اول، معرفی گونه گیاهی بلوط است. در فاز بعدی هدف ما نشان دادن همزیستی مردم با بلوط و در نهایت نشان دادن روند تخریب و از بین رفتن این گونه گیاهی است که توسط عواملی چون راه‌سازی، چرای بی‌رویه دام‌ها و قطع آن‌ها توسط مردم محلی برای هیزم و ذغال، رو به نابودی نهاده و هیچ اراده‌ای برای جلو گیری از این روند وجود ندارد. 
  
کاظمی همچنین با اشاره به نام نمایشگاه "دُرُنگ بلوط و سنگ" اظهار داشت: بلوط درختی است که در میان سنگ به وجود می‌آید و دُرُنگ در گویش بختیاری به معنای همزیستی است. بنابراین نام نمایشگاه به معنی همزیستی بلوط و سنگ است که تلاش شده تمامی  آثار در چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان گرفته شوند. ما از مسوولان محیط زیست و منابع طبیعی انتظار داریم که اگر حمایتی جهت برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها و فعالیت‌ها نمی‌کنند حداقل از این رویداد بازدید کنند. متاسفانه به رغم دعوت کتبی و حضوری ما از مسوولان ذیربط تاکنون هیچ یک از این نمایشگاه دیدن نکرده‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: