• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-12774-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

یک فعال حوزه فناوری اطلاعات:

بازارسازی برای استارتاپ‌ها از مراکز شتاب دهنده آن‌ها ضروری‌تر است


مدیرعامل شركت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آريان (فناپ) گفت: ما نه تنها از نگاه ملی حتی از نگاه کسب و کار نیز معتقدیم که برای اینکه یک پروژه موفق اجرا شود و ادامه و توسعه پیدا کند، بهترین گزینه‌ها افراد بومی استان هستند و هدف ما استفاده حداکثری از نیروهای بومی است.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، شهاب جوانمردی در نشست خبری که شامگاه 23 اردیبهشت ماه در حاشیه سومین نمایشگاه الکامپ خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: پیرو فعالیت‌هایی که طی یکسال گذشته در خوزستان انجام شد تا راهکارهای هوشمندسازی راهبری فعالیت‌های استانی را در مجموعه استانداری مستقر کنیم، با این امر مواجه شدیم که استانداری خوزستان از یک ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه فناوری اطلاعات در استانداری و حمایتگری از توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در استان برخوردار است و به دنبال این است که ماموریت جدی را در ایجاد اشتغال‌های دانش‌پایه مبتنی بر ICT در کشور به عهده بگیرد.

وی افزود: با توجه به این‌که در برنامه امسال نزدیک به 90 هزار شغل بر مبنای ICT قرار است که در کشور ایجاد شود، خوزستان با انگیزه به دنبال تحقق این برنامه است. ما در گام اول به تعریف یک پروژه کلیدی برای هوشمندسازی و اتوماسیون فرایندهای مدیریت سرمایه‌گذاری در استان رسیده‌ایم اما به این امر بسنده نکرده و دایره فعالیت‌ها را گسترده کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت فناپ ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای با استانداری به امضا رسید که مجموعه فناپ با تمام قوا در کنار استانداری برای ایجاد مشاغل حوزه ICT در زمینه‌های نرم‌افزاری، هوشمندسازی، کسب و کارهای نوپا و دانش‌بنیان و مسایلی مانند داشبرد مدیریتی پروژه‌های استان که مورد نیاز استانداری است مبادرت به همکاری جدی‌تر و تنگاتنگی کند. اگر بخشی از این پروژه‌ها کلید بخورد یک مرکز توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در استان ایجاد خواهد شد که ضریب نفوذ ICT را در فعالیت‌های دولتی و عمومی بالا ببریم، در ارتقا سهم تولید ملی از این حوزه بکوشیم و به شکل‌گیری مشاغل این حوزه در استان کمک کنیم.

جوانمردی تصریح کرد: ما نه تنها از نگاه ملی حتی از نگاه کسب و کار نیز معتقدیم که برای اینکه یک پروژه موفق اجرا شود و ادامه و توسعه پیدا کند، بهترین گزینه‌ها افراد بومی استان هستند. هدف ما استفاده حداکثری از نیروهای بومی است. خوشبختانه خوزستان ظرفیت نیروهای تحصیل کرده خوبی را در خود دارد که این بسیار کمک‌کننده است. اگر فعالیتی را در اینجا با نیروهای غیربومی آغاز کنیم برنامه ما مبتنی بر آموزش و ارتقای نیروهای بومی و استفاده حداکثری از آن‌ها در فعالیت‌ها است.

وی با اشاره به شتابدهنده‌های استان عنوان کرد: نگاه من به شتابدهنده‌ها با نگاه جاری و رایج در کشور متفاوت است. معتقدم اول باید زمینه‌های فعالیت و بازارسازی برای استارتاپ‌ها ایجاد شود و سپس استارتاپ‌ها محلی برای رشد مانند شتابدهنده‌ها داشته باشند. در حال حاضر تعداد زیادی استارتاپ در کشور شکل گرفته که امکان دسترسی به بازار را ندارند.

مدیرعامل شرکت فناپ افزود: سازمان‌ها و دولت و مردم به خدمات یک شرکت کوچک اعتماد نمی‌کنند و تنها بخش کوچکی از استارتاپ‌ها هستند که این توان و پشتیبانی در آن‌ها وجود دارد و موفق می‌شوند خدمات خود را در یک گستره عمومی به مردم ارایه کنند. نگاه ما این است که اول باید لبه‌های بازار در استان آماده شود و هرچه ظرفیت در استارتاپ‌ها باشد که به لبه بازار متصل شوند از استارتاپ‌های بومی استفاده شود و سپس در زمینه توسعه بازار و ارتقای آن‌ها کمک کرد.

جوانمردی گفت:در ارزیابی‌های اولیه استان خوزستان بین سه استان جذاب از حیث توسعه کسب و کار و ظرفیت‌های ایجاد اشتغال‌های دانش‌بنیان است و احتمال می‌دهیم به واسطه وجود همین ظرفیت‌ها کسب و کار را دنبال کنیم اما ما یا هیچ شرکت دیگر و یا ارگان دولتی و عمومی نمی‌تواند به تنهایی در استان موفق شود و در توسعه ICT قدم بردارد.

وی تصریح کرد: خوزستان باید در نسل جدید و بازتعریف خود از استانی که صرفا به منابع طبیعی یا به عنوان مخزن نفت یا آب کشور شناخته ‌شود به استانی تبدیل گردد که استعدادهای انسانی آن باعث ثروت‌آفرینی بیشتری در حوزه‌های طبیعی خود و حوزه‌های دانش‌بنیان شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: