• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-15914-5
  • خبرنگار : 17041
  • منبع خبر : ----

عضو شورای شهر اهواز عنوان کرد:

ایجاد بازارچه‌های غیررسمی در مرکز شهر اهواز توسط دستفروشان و بساطی‌ها

عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه شهرداری اهواز نباید در مقابل پدیده دستفروشی موضع منفعلانه داشته باشد، گفت: دستفروشان و بساطی‌ها اهواز به حدی گسترده شده اند که در مرکز شهر بازارچه‌های غیر رسمی وجود دارد.

به گزارش - ایسنا منطقه خوزستان، حسین حیدری، عضو شورای شهر اهواز، در سی و نهمین جلسه شورا که امروز (24 اردیبهشت ماه) برگزار شد، با اشاره به حادثه انفجار ساختمان مسکونی در منطقه پردیس اظهار کرد: سازمان آتش نشانی شهرداری اهواز از نظر داشتن امکانات و تجهیزات بسیار ضعیف است. در شان شهرداری اهواز نیست که سازمان آتش نشانی با این قدمت فاقد جرثقیل، نردبان با متراژ بالا و دیگر تجهیزات باشد.

وی افزود: سازمان آتش نشانی برای امدادرسانی در حادثه منطقه پردیس مجبور شد چنگک را از شرکت نفت و جرثقیل را از سازمان آب و برق اهواز تهیه کند.

عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه رفع نواقص سازمان آتش نشانی ضرورت دارد، تصریح کرد: در حال حاضر 15 میلیارد تومان در بودجه سازمان و بودجه شهرداری برای خرید تجهیزات و تکمیل ساختمان آتش نشانی در نظر گرفته شده است.

حیدری ادامه داد: همان طور که برای بخش حمل و نقل 35 میلیارد تومان وام گرفتیم و 50 دستگاه اتوبوس خریداری کردیم، باید اعضای شورای شهر و شهردار اهواز به ضرورت رفع نواقص سازمان آتش نشانی توجه داشته باشند.

وی با اشاره به جمعیت بیش از یک میلیون نفری اهواز تصریح کرد: فرسودگی ساختمان ها در اهواز بسیار گسترده است بنابراین باید وام گرفته شود و کمبودهای سازمان آتش نشانی رفع شود.

عضو شورای شهر اهواز گفت: سازمان آتش نشانی اهواز یک نردبان 32 متری با حدود 25 سال سابقه کار دارد. برای رفع نواقص این سازمان باید 15 میلیارد تومان که در سال 97 در نظر گرفته شده یا از بودجه شهرداری یا از طریق وام تامین شود.

حیدری همچنین با اشاره به بحث دستفروشان و مشکل بیکاری عنوان کرد: وضع دستفروشی در اهواز فاجعه بار است. البته این موضوع برای ما تبدیل به پارادوکس شده است. افزایش نرخ بیکاری برای برنامه ریزان اشتغال خوزستان جای تاسف دارد.

وی افزود: در استانی با این ظرفیت و امکانات شاهد راه اندازی کارخانه یا صنعتی نیستیم اما در سفر ماه گذشته رئیس جمهور به آذربایجان شرقی و خراسان رضوی شاهد افتتاح کارخانه های بخش خصوصی بودیم.

عضو شورای شهر اهواز بیان کرد: طبق آمار رسمی نرخ بیکاری در خوزستان بیش از دو برابر میانگین کشوری است. البته در یکی از جلساتی که حضور داشتم یکی از مسئولان یک دستگاه نظارتی نرخ بیکاری در خوزستان را 40 درصد اعلام کردند. مساله بیکاری موجب شده مردم به مشاغل کاذب روی بیاورند.

حیدری گفت: دو روز پیش با زنی صحبت می کردم که می گفت به دلیل اینکه فرزندانش بیکار هستند و سرپرستی ندارد مجبور به دستفروشی است.

وی بیان کرد: از طرفی با نرخ بالای بیکاری مواجه هستیم و از طرف دیگر وجود دستفروشان مخل نظم و آسایش عمومی شده است. مواد غذایی که در بازارچه ها توسط دستفروشان به مردم عرضه می شود غیربهداشتی است و سلامت جامعه را تهدید می کند.

عضو شورای شهر اهواز عنوان کرد: دستفروشان و بساطی های اهواز به حدی گسترده شده اند که در مرکز شهر بازارچه های غیر رسمی وجود دارد.

حیدری تصریح کرد: ساماندهی این موضوع همکاری دستگاه های اجرایی را می طلبد که متاسفانه همکاری لازم از سوی نیروی انتظامی انجام نمی شود اما شهرداری اهواز نباید در مقابل پدیده دستفروشی موضع منفعلانه داشته باشد.

وی با اشاره به بدهکاری شهرداری در پروژه های گذشته گفت: روزانه چندین نفر که پروژه هایی از سال گذشته داشته اند برای دریافت مطالباتشان به شهرداری مراجعه می کنند. مدیران زمانی که منطقه ای را تحویل گرفتند می دانستند که منطقه بدهکار است و نباید از پرداخت مطالبات مردم شانه خالی کنند. بسیاری از مردم به دلیل عدم پرداخت مطالباتشان بدبخت شده اند.

عضو شورای شهر اهواز همچنین با اشاره به اشغال پیاده روها توسط کارگاه های ساختمانی گفت: برای کارگاه های ساختمانی ضوابط شهرسازی داریم و کسانی که در حال ساخت و ساز هستند اجازه دارند یک دوم پیاده رو را اشغال کنند اما در حال حاضر نه تنها یک دوم پیاده رو بلکه یک سوم سواره رو را اشغال می کنند و مردم با مشکل مواجه شده اند.

حیدری ادامه داد: در خصوص این موضوع نیز هیچ برخوردی از سوی شهرداری با ساخت و سازهای بدون ضابطه نمی بینیم.

وی گفت: شهرداری سالانه 25 میلیارد تومان به اجراییات پرداخت می کند اما این وضعیت دستفروشان و اشغال پیاده روها است. بودن یا نبودن اجراییات در شهر اهواز هیچ تفاوتی ندارد زیرا هیچ بازدهی و بهره وری نمی بینیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه رحیم کعب عمیر، دیگر عضو شورای شهر اهواز، با اشاره به مرگ کودک یک سال و نیمه در منطقه کوی سیاحی در حادثه سقوط به یک جوی اظهار کرد: این کودک به دلیل سقوط در جوی روباز در منطقه کوی سیاحی دچار ضربه مغزی شد و مدتی در بیمارستان بستری بود اما پنج روز پیش فوت کرد.

وی افزود: زمانی که برای تسلیت به خدمت خانواده این کودک رفتیم به شدت از مسئولین شهر، اعضای شورای شهر و شهردار گله مند بودند.

عضو شورای شهر اهواز گفت: این خانواده گفتند که زمان انتخابات به صورت لشکری به سراغ مردم می روید اما در مواقع حادثه حتی تسلیت گفته نمی شود.

کعب عمیر بیان کرد: امروز نیز یک آتش سوزی در منطقه پنج شهرداری اهواز رخ داده بود که باید ببینیم سازمان آتش نشانی در این خصوص به وظایفش عمل کرده است یا نه؟ 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: