• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-2376-5
  • خبرنگار : 17040
  • منبع خبر : ----

رییس اداره استعدادهای درخشان آموزش و پرورش خوزستان:

امسال هنوز مبلغی برای تامین مالی طرح "شهاب" دریافت نکرده‌ایم

رییس اداره استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به اینکه حدود 87 هزار نفر امسال تحت پوشش طرح "شهاب" قرار دارند، درخصوص تامین منابع مالی این طرح گفت: سال گذشته حدود 120 میلیون تومان برای تامین منابع مالی طرح تخصیص پیدا کرد و هزینه‌های مالی سال گذشته تسویه شد اما امسال هنوز مبلغی به ما پرداخت نشده است.

جمال حیدری در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان اظهار کرد: طرح ملی شناسایی و هدایت استعدادهای برتر (شهاب) با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان بنیاد ملی نخبگان و وزارت آموزش و پرورش در سال 86 مطرح، اما اجرای آن از سال تحصیلی 94-93 در کشور آغاز شد. در زمان آغاز اجرای طرح در تمام کشور به صورت همزمان در یک منطقه از هر استان، طرح شهاب اجرا شد. در خوزستان نیز ناحیه 2 اهواز به عنوان اولین منطقه برای اجرای این طرح در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه در طرح شهاب دانش‌آموزان از پایه چهارم ابتدایی تا پایان دوران مدرسه تحت پوشش قرار می‌گیرند، افزود: در سال تحصیلی 95- 94 ناحیه 4 به مناطق تحت پوشش طرح افزوده شد. در سال تحصیلی 96-95 چهار منطقه و در سال تحصیلی 97 - 96 شش منطقه دیگر نیز به نواحی تحت پوشش طرح شهاب اضافه شدند و تعداد مناطق تحت پوشش در استان به 12 منطقه رسید.

رییس اداره استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه در حال حاضر 87 هزار دانش‌آموز در استان تحت پوشش این طرح هستند، گفت: سال آینده 12 منطقه دیگر نیز به مناطق تحت پوشش اضافه می‌شود و به این ترتیب 24 منطقه آموزشی در استان تحت پوشش طرح شهاب خواهند بود.

حیدری تصریح کرد: تامین منابع مالی لازم برای اجرای این طرح بر عهده بنیاد ملی نخبگان است و طرح شهاب به عنوان یکی از اولویت‌های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان دنبال می‌شود. در این طرح دانش‌آموزان از نظر هشت استعداد شامل استعداد فرهنگی- دینی، حرکتی- ورزشی، هنری، اجتماعی، ریاضی، علوم تجربی، کلامی و استعداد فضایی یا چند بعدی بررسی می‌شوند.

وی خاطرنشان‌کرد: در پنج سال اول اجرای طرح، استعدادهای مختلف دانش‌آموزان شناسایی می‌شوند. پس از آن مرحله هدایت این استعدادها آغاز می‌شود. هدف از اجرای طرح شهاب شناخت و توصیف ویژگی‌های هر دانش‌آموز برای خود او و آشنا کردن دانش‌آموز و اطرافیان او (والدین و نهادهای سیاستگذار) نسبت به توانایی‌های دانش‌آموز است تا این نهادها در آینده بتوانند از استعدادهای این دانش‌آموزان استفاده کنند.
 
رییس اداره استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان تصریح کرد: برای اجرای طرح شهاب معاون و مدیران مدارس ابتدایی باید برخی دوره‌های آموزشی را بگذرانند. برای برگزاری دوره‌های آموزشی باید حق‌الزحمه مربیان پرداخت شود. امسال در مجموع برای دو هزار و 957 آموزگار و دو هزار و 288 مدیر و معاون مدرسه، دوره آموزشی برگزار شده است.

حیدری درخصوص تامین منابع مالی لازم برای اجرای طرح شهاب در استان، گفت: تامین منابع مال این طرح تا حدودی انجام می‌شود. در سال گذشته حدود 120 میلیون تومان برای تامین مالی طرح، تخصیص پیدا کرد و هزینه‌های مالی سال گذشته تسویه شد اما امسال هنوز مبلغی به ما پرداخت نشده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: