• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-3276-5
  • خبرنگار : 17037
  • منبع خبر : ----

رییس بنیاد نخبگان استان در ایسنا:

موضوع "فرار مغزها" در خوزستان بسیار جدی است/بنیاد نخبگان به درستی به دستگاه‌ها معرفی شود

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان گفت: تعداد افراد مستعد در خوزستان نسبت به استان‌های خوش آب و هوا و پیشرفته‌تر کمتر است چرا که رتبه‌های برتر کنکور خوزستان از این استان می‌روند و مستعدان استان‌های دیگر نیز دانشگاه‌های خوزستان را انتخاب نمی‌کنند؛ به همین دلیل می‌توانیم انتظار داشته باشیم که لیست نخبگان در خوزستان کمتر از چیزی است که باید باشد.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، علی‌حسین صابری با حضور در تحریریه این خبرگزاری، اظهار کرد: هدف ما به صورت کلی شناسایی، جذب، هدایت و حمایت از افراد نخبه است که از سطح دانش‌آموزی آغاز و تا افراد بازنشسته و اساتید شامخ و سرآمد را شامل می‌شود

وی افزود: در اجرای ماموریت بنیاد نخبگان بخش زیادی از کار را کار فرهنگی تشکیل میدهد، که در این زمینه جهاد دانشگاهی با امکانات و توانمندی که دارد می تواند در جهت پیشبرد این ماموریت کمک کند.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان ادامه داد: بخشی از ماموریت ما در بنیاد نخبگان توانمند سازی نخبگان است، به گونه ای که بتواند در مسیر کارآفرینی باشد و اشتغال زایی موثر واقع بشود، بویژه به راه اندازی کسب و کار های جدید کمک کند.

صابری عنوان کرد که در خوزستان شرایط اقلیمی باعث مهاجرت افراد مستعد می شود. متاسفانه رتبه های برتر کنکورسراسری، کارشناسی ارشد و دکتری به همین دلیل، کمتر دانشگاههای خوزستان را به عنوان محل تحصیل انتخاب می کنند. و این مشگلی است باید برای ان چاره جویی کرد و البته دانشگاه های علوم پزشکی جندی شاپور و شهید چمران اهواز در این زمینه فعال هستند، تا انجا که ممکن است رتبه های برتر را جذب کنند. البته خوزستان ظرفیت های منحصر به فردی در زمینه صنعت، کشاورزی، مرز دریایی و خاکی و.... دارد.صابری ادامه داد: بنیاد از دانشجویان و مستعدین برتر تحت پوشش در قالب مقررات و دستور العمل های بنیاد، حمایت هایی مثل اعطای جوایز تحصیلی، شرکت در کنفرانس های داخلی و خارجی، شرکت در کارگاه های تواتمندسازی پشتیبانی می کند.

صابری با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان از این تسهیلات اطلاع ندارند، عنوان کرد: ما سه کارگاه در دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، شهید چمران و صنعت نفت برگزار کردیم و با شروع ترم جدید این کار را ادامه خواهیم داد و بنا این است که افراد موردنظر خود را از بین دانشجویان شناسایی کنیم.

 رئیس بنیاد نخبگان خوزستان گفت: ما برای دانش‌آموختگان تحت پوشش بنیاد و داری شرایط مناسب که برجستگی نسبت به دیگران داشته باشند کمک می‌کنیم، که می توان به عنوان نمونه از اعطای بورس‌های تحصیلی، دکتری و فوق دکتری بر مبنای جذب در دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد.

صابری با بیان اینکه امتیاز دیگر، نظام وظیفه تخصصی افراد با استعدادبرتر است، عنوان کرد: این افراد با اجرای یک طرح پژوهشی، دیگر نیازی نیست دوران سربازی را بگذرانند و توانمندی آنها در جهت انجام پژوهش های کاربردی به کار گرفته می شود. در سایر زمینه ‌ها مانند وام مسکن نیز از افراد حمایت می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان در خصوص نظام وظیفه مستعدین برتر عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد ملی و نیرو‌های مسلح بسته شده که اگر شرایط نخبگی یا مستعدین برتر را داشته باشند آن‌ها به نظام وظیفه معرفی می شوند تا از این مزیت استفاده کنند و نیازی نیست که اعزام شوند و تاکنون افراد زیادی از این ظرفیت استفاده کرده‌ و راضی بوده‌اند.

وی ادامه داد: بخشی از کار ما مربوط به مخترعان است، که اختراع های برتر در جشنواره رویش شناسایی و بنیاد در جهت تبدیل این اختراعات به کالا و محصولی که نیاز جامعه را برآورده کند، حمایت های لازم را به عمل می آورد. و همچنین برگزیدگان جشنواره های خوارزمی و رازی تحت پوشش بنیاد قرار می گیرند.


وی ادامه داد: آیین نامه‌های بنیاد ملی به این شکل است که ما در قبال فعالیت‌های نخبگانی امتیاز می‌دهیم و قدم به قدم با فرد مستعد پیش می‌رویم؛ یعنی اگر فردی رتبه ممتاز کنکور شد و تحت پوشش قرار گرفت اما در سال دوم فعالیت نخبگانی نداشت، تحت پوشش قرار نمی‌گیرد.

صابری تصریح کرد: افرادی که در طول عمر کاری خود قدم موثری برداشتند و نیازی از جامعه رفع کردند، به عنوان اساتید شامخ یا سرآمد شناخته می‌شوند که از وظایف ما شناسایی این افراد و تقدیر از آنان است. این کار انگیزه‌ای برای جوانان می‌شود که بدانند جامعه قدردان زحمات آنان خواهد بود. ما بورس‌های فوق دکتری و دکتری در اختیار این اساتید قرار می‌دهیم تا از ظرفیت تجربه ودانش آنان استفاده شود.

وی ادامه داد: برنامه دیگری که در دست داریم شناسایی افراد نخبه و توانمندی است که در دستگاه‌های مختلف کار می‌کنند. در این راستا دو کار با سازمان آب و برق و شهرک‌های صنعتی آغاز شده است. اردوهای جهادی نیز از کارهای روتین ما است و طرح دوست علمی نیز از برنامه‌های بنیاد است که نخبگان شاخص را به شهرستان‌ها و مدارس می‌فرستیم که تجربیات خود را به دانش‌آموزان یا دانشجویان منتقل کنند تا موجب انگیزه شود.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان گفت: بنیاد نخبگان در سطح دانش آموزی متولی طرحی به نام طرح شهاب مخفف شناسایی و هدایت استعدادهای برتر است که در پایه‌های چهارم، پنجم و ششم اجرا شده و قرار است که تا پایان دوره متوسطه ادامه پیدا کند. هدف از این طرح این است که ببینیم دانش‌آموزان چه استعدادی دارند و بعد سرمایه کشور و هزینه‌هایی که در آینده برای آموزش عالی این افراد صرف می‌شود در جهت استعداد آن فرد باشد.


صابری ادامه داد: مجری این کار آموزش و پرورش و کارفرمای آن بنیاد نخبگان است. در پایه‌های چهارم تا ششم این کار توسط معلم انجام می‌شود و دانش‌آموز تحت کنترل معلم است که در طول سال شناسایی می‌شود. امسال این کار در پایه هفتم نیز اجرا می‌شود که متفاوت است. ما نظارت می‌کنیم که این طرح به خوبی اجرا شود چراکه در غیر این صورت نتیجه مفیدی نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه واژه نخبه می‌تواند یک تعریف عمومی داشته باشد که طیف زیادی را در بر بگیرد، تصریح کرد: اگر این افراد را درصدبندی کنیم تا به نوک هرم برسیم می‌بینیم که این افراد بسیار کم هستند و بیشتر دستاوردهای بشری جامعه از همان یک درصد در نوک هرم هستند که اگر شناسایی شوند استعداد آن‌ها می‌تواند شکوفا شود.

صابری در خصوص جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی، گفت: ما در این زمینه هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی فعالیت می‌کنیم. در حال حاضر در حال انعقاد تفاهم‌نامه با بعضی شرکتهای خصوصی هستیم که دانشجویان در رشته‌های فنی را بورس می‌کند تا پس از فارغ‌التحصیلی جذب شوند. برای صنایع نیز متناسب با رشته و تخصص فرد نخبه، وی را به دستگاه اجرایی معرفی می‌کنیم تا به کار گرفته شود؛ این کار به دلیل برخی قوانین سازمان استخدام کشوری هنوز چندان جا نیفتاده است.

وی افزود: بخشی از کار ما برای جذب مستعدین برتر در شرکت‌های دانش بنیان یا پارک‌های علم و فناوری است که دانشجویانی که در این زمینه فعالیتی داشته باشند حمایت می‌‌شوند و حتی شرکت دانش‌بنیانی که این افراد را جذب کند مورد حمایت قرار می‌گیرد.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان با بیان اینکه بخشی از وظیفه بنیاد شناسایی افراد مستعد و نخبه در هر سازمانی و نهادی که مشغول فعالیت هست، به گونه ای که بتوان از توان، ظرفیت و تجربه آنها برای تاثیر گذاری بیشتر استفاده کرد. بویژه که اگر این افراد توانایی راه اندازی کسب و کارهای جدید و نو را داشته باشند، مورد حمایت و پشتیبانی ما قرار می گیرند.

صابری تصریح کرد: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها با بنیاد نخبگان آشنایی ندارند و حتی نام آن را نشنیده‌اند یا ممکن است اطلاعات درستی نداشته باشند. بنابراین ممکن است کارکردهایی را برای بنیاد در نظر بگیرند که در واقع کارکردهای بنیاد نیست و یا ممکن است کارکردهایی که در حیطه ماموریت های بنیاد است،مربوط به دستگاههای دیگر بدانند که در هر دو صورت خوب نیست و وظایف بنیاد باید به درستی شناخته شود. رسانه‌ها می‌توانند به این کار کمک زیادی کنند. درخواست ما این است که بنیاد به درستی معرفی شود و ماموریت‌های واقعی بنیاد گفته شود.

وی ادامه داد: به طور مثال وظیفه بنیاد حل مشکل ریزگرد نیست اما اگر می‌تواند با نخبگانی در ارتباط باشد که بتوانند مشکل ریزگرد را حل کنند و وظیفه دارد این کار را بکند. ماموریت بنیاد شناسایی، جذب و حمایت از نخبگان است تا کاری را دنبال کنند. اگر بنیاد به درستی معرفی شود کمک‌کننده است که در چهارچوب وظایف خود عمل کند. البته بنیاد می‌تواند با کمک نخبگان و سایر افراد طرح مساله کند و راهکاری به جامعه ارائه دهد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: