• شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-580-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

سی‌امین جشنواره تئاتر استان خوزستان آبان ماه برگزار می‌شود

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان گفت: سی‌امین جشنواره تئاتر استان خوزستان برای نخستین بار و با توجه به گرمای هوای استان‌های جنوبی کشور در ماه آبان برگزار می‌شود. 

محمد یاقوت‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار کرد: این امر به درخواست انجمن‌های هنرهای نمایشی استان‌های جنوبی کشور و موافقت مرکز هنرهای نمایشی صورت گرفته است. 

دبیر جشنواره ادامه داد: جشنواره سی‌ام تئاتر خوزستان از ۲۰ تا ۲۴ آبان 97 و با همراهی هنرمندان و مسؤولان  شهرستان ماهشهر در این شهرستان برگزار خواهد شد که این امر نیز با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته توسط شورای راهبردی تئاتر استان در راستای تجهیز و تعمیر سالن‌های نمایشی شهرستان ماهشهر می‌تواند کمک بسزایی نیز به پیشبرد بیش از پیش تاتر پرافتخار ماهشهر کند. 

یاقوت‌پور با بیان این که جشنواره امسال دارای ویژگی‌های انحصاری خاصی است که در فراخوان این جشنواره و در سه سرفصل به آن پرداخت شده است ادامه داد: در سرفصل بخش صحنه‌ای گروه‌های متقاضی که اجرای عمومی نمایش‌های خویش را انجام داده‌اند می‌توانند با ارسال فیلم آثار و پس از تایید در مرحله بازبینی اول و سپس بازبینی حضوری به جشنواره سی‌ام راه بیابند. 

وی خاطرنشان کرد: اما نکته متفاوت این دوره از جشنواره که ابتکاری نو در بحث آموزش نیز تلقی خواهد شد تعیین 10 نفر استاد مشاور از میان استادان دانش آموخته و پیشکسوتان تئاتر استان و امکان حق انتخاب توسط کارگردانان راه یافته به بخش نهایی است که حق‌الزحمه و اعزام این اساتید به شهرستان‌ها به هزینه دبیرخانه جشنواره است که دوستان کارگردان تا قبل از برگزاری جشنواره بتوانند از مشاوره این اساتید در جهت بهبود کیفی کارهایشان بهره ببرند. 

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان افزود: در این بخش علاوه بر کمک هزینه ورودی نمایش‌های راه یافته به جشنواره نیز در اولویت تبادل اجرایی جهت اعزام به شهرستانها نیز قرار خواهند گرفت. 

دبیر جشنواره سی‌ام گفت: در بخش دوم فراخوان که تحت عنوان پژوهش، نقد، مقالات و مسابقه نمایشنامه‌نویسی نام‌گذاری شده است علاوه بر مسابقه نقدنویسی تخصصی و همچنین دو مسابقه مقاله تحت عناوین "چگونگی محتواسازی در نمایشنامه‌نویسی" و همچنین مسابقه مقاله‌ای تحت عنوان "مستندنگاری یک نمایش از انتخاب متن تا اجرا" که شرح تفصیلی آن در متن فراخوان آمده است اولین مسابقه نمایشنامه‌نویسی برای نویسندگان بومی استان جهت ارسال آثار صرفا اصلی و اجرا نشده خود نیز برگزار خواهد شد که از آثار برتر ضمن تقدیر و هدیه نقدی جهت تولید نیز حمایت مالی صورت خواهد گرفت. 

یاقوت‌پور بیان کرد: در بخش سوم فراخوان نیز علاوه بر فراخوان طراحی پوستر جشنواره سی‌ام که این نیز کمک بسزایی در طراحی ویژه پوستر جشنواره امسال با توجه به ظرفیت‌های بومی و فرهنگی استان خواهد کرد مسابقه نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر استان نیز در روزهای جشنواره برگزار خواهد شد. 

او یادآوری کرد: در راستای شعار سال تئاتر خوزستان مبنی بر "گسترش گستره مخاطبین و تماشاگران حرفه‌ای تئاتر در استان" به نمایشی که در یک ساله گذشته در استان به اجرا رسیده باشد و بیشترین اقبال را در فروش گیشه نیز داشته است مورد حمایت و تقدیر ویژه قرار خواهد گرفت. 
رییس انجمن هنرهای نمایشی گفت: فراخوان جشنواره علاوه بر ارسال به تمامی شهرستان‌های استان برای تمام گروه‌های نمایشی استان نیز به همت دبیرخانه جشنواره به صورت اختصاصی نیز ارسال شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: