• یکشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-880-5
  • خبرنگار : 17006
  • منبع خبر : ----

گزارش صالح حسینی از داستان‌های ارنست همینگوی

مجموعه داستان کوتاه «شادینامه کوتاه فرانسیس مکامبر و بیست و هفت داستان دیگر» اثر ارنست همینگوی با ترجمه صالح حسینی منتشر شد.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، در بخشی از مقدمه این کتاب به قلم رابرت پن وارن آمده است: 

«دنیای آثار همینگوی مشخصاً خشن است و اغلب هم سبع، دنیای جنگ است و جنایت و ریخت و پاش و میدان گاوبازی و رینگ بوکس و نخجیرگیری و ماهیگیری در دریای ژرف. نیز دنیای آثارش دنیای شکست خوردگان و ولگردان و مشت زنان حرفه‌ای مست و همجنس‌بازان و مستان و نویسندگانی که استعدادشان را حرام کرده‌اند و اُپراخوانانی که مستمعان هر چه دست‌شان می‌آید به آنان پرتاب می‌کنند و گاوبازانی که خود را باخته‌اند. دنیای آثارش دنیای ترس و نومیدی است و این نومیدی گاهی فلسفی است، دنیایی که آدمی نمی‌تواند معنایی در آن بیابد، دنیای عدم. پرسوناژ سنخی آثار همینگوی همواره زیر سایه تباهی قرار دارد و این تباهی جنبه درونی هم دارد که همانا تباهی روحی و تباهی نفس است.» 

مترجم نیز در بخشی از پیشگفتار خود نوشته است: 


«باری، ترجمه این داستان‌ها با این امید و آرزومندی عرضه می‌شود که تصور قبلی درباره ساده و سرراست‌نویسی همینگوی از ذهن‌ها زدوده شود چون برخلاف چنین تصور اشتباهی که سبب شده است عده‌ای با اقل سواد انگلیسی به سراغ ترجمه داستان‌‌های همینگوی بروند و علاوه بر انتخاب عنوان‌های بی‌معنی برای بعضی از داستان‌های او خود داستان‌ها را هم ماشینوار و بدون تامل ترجمه کنند و اگر بخواهم نمونه بدهم بی‌اغراق مثنوی هفتاد من کاغذ می‌شود و احیانا هم حمل بر غرض‌ورزی.» 

کتاب «شادینامه کوتاه فرانسیس مکامبر و بیست و هفت داستان دیگر» را انتشارات نیلوفر در 1650 نسخه و با قیمت 35000 تومان چاپ و منتشر کرده است.

از صالح حسینی پیش از این ترجمه «موبی دیک یا نهنگ بحر» از هرمان مولویل، «برادران کارامازوف» از فئودور داستایفسکی، «مرگ ایوان ایلیچ» از لئون تالستوی، «1984» از جورج اورول، «خشم و هیاهو» از ویلیام فاکنر، «دل تاریکی» از جوزف کنراد، «به سوی فانوس دریایی» از ویرجینا وولف و... به بازار کتاب عرضه شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: