• شنبه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-1980-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان:
مشکلات و سختی‌ها امتحان الهی است

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در پنجاه‌ و چهارمین نشست شورای فرهنگ عمومی استان بروز برخی مشکلات و سختی‌ها را امتحان الهی دانست و گفت: حل این مشکلات نیازمند توکل به خدا و استقامت در برابر امتحان الهی است چراکه این آزمون برای انسان نعمت بزرگی است. 

به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری انقلاب اسلامی ایران را یک انقلاب فرهنگی است و اظهار کرد: انقلاب اسلامی در پی مسایل اقتصادی و سیاسی شکل نگرفته بلکه این انقلاب بر اساس دغدغه‌های فرهنگی تشکیل شده است. 

وی خاطرنشان کرد: در زمان جنگ تحمیلی امام خمینی (ره) از این دوران با عنوان نعمت یاد کرد زیرا جوهر و عیار انسان در همین سختی‌ها و امتحانات الهی مشخص می‌شود. 

امام جمعه اهوار با مهم برشمردن جلسات شورای فرهنگ عمومی در استان یادآور شد: اصل انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و برگزاری این جلسات می‌تواند به ارتقای فرهنگ عمومی جامعه کمک کند. 

برای نیازهای مشروع جامعه که در جهت رشد و بالندگی هستند برنامه‌ریزی کنیم

معاون سیاسی ـ اجتماعی وزیر اطلاعات هم در این جلسه گفت: گرچه شان شورای فرهنگ عمومی کشور سیاست‌گذاری و وظیفه شورای فرهنگی استان‌ها نیز بیشتر امور اجرایی است اما استان‌ها هم می‌توانند ارایه طرح کنند که بسیاری از طرح‌ها و ایده‌های ارایه شده از سوی استان‌ها در شورای فرهنگ عمومی  کشور ارا‌یه و منتقل می‌شوند. 

حجت‌الاسلام و المسلمین پورفلاح افزود: در سفر پیش به استان خوزستان در ایام دهه محرم از مناطق حاشیه‌ای استان از جمله کوی علوی و عین ۲ بازدید کردم که در بیشتر مناطق عرق مردم به اسلام و امام حسین (ع) به خوبی نمایان بود و حب امیرالمومنین (ع)  و امام حسین (ع) در باطن تمام مردم مسلمان ایران به خوبی نمایان است. 

ناظر شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان یکی از راهکارهای مهم در جهت شناسایی مسایل فرهنگی را درک صحیح از رفتارهای جامعه عنوان و اظهار کرد: اگرچه ممکن است رفتار برخی افراد در جامعه متغایر با مصالح کشور باشد اما باید بین حوزه باور و رفتار تمایز قایل شد. 

پورفلاح خاطرنشان کرد: ضد انقلاب دنبال موج‌سواری و ساختارشکنی است. از این رو، دستگاه‌های فرهنگی که درباره روح جامعه کار می‌کنند باید درک درستی از درد جامعه داشته باشند تا بتوانند به راهکار لازم برای حل این مسایل برسند. 

معاون سیاسی ـ اجتماعی وزیر اطلاعات ادامه داد: یکی از مسایلی که سبب روزمرگی شده این است که درک صحیحی از واقعیت‌ها نداریم. 

پورفلاح تصریح کرد: فرهنگ ایرانی با فرهنگ دین مبین اسلام منطبق است. به همین جهت به راحتی پذیرای این دین مبین شد و آن را با آغوش باز پذیرفت. هرچند ممکن است عده‌ای مخالف عزاداری‌ها در اسلام باشند اما این گونه مراسم می‌تواند سبب نوعی آرامش درونی در انسان و امید به آینده شود.
 
وی با اشاره به این مطلب که نباید حوزه نشاط جامعه را رها کرد و نباید نگاه تقلیل‌گرایی به این حوزه داشته باشیم بیان کرد: نادیده گرفتن نشاط جامعه باعث می‌شود عده‌ای دیگر آن را در دست گیرند که مطابق معیارهای اسلامی نیست و ما در این حوزه نباید برای عده‌ای که درد دین ندارند فضا را خالی کنیم. اگر ما برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم خودمان قادر به تامین نیازهای جامعه در حوزه نشاط و شادی هستیم. 

معاون سیاسی ـ اجتماعی وزیر اطلاعات گوشزد کرد: توسعه زمانی ارزش دارد که بر علیه سنت‌ها نباشد بلکه در کنار ارزش‌ها و سنت‌ها باشد چراکه بخش زیادی از مشکلات جامعه ناشی از زیرپا گذاشتن همین ارزش‌ها است.
 
او یادآور شد: ارتباط با مردم به ویژه جوانان بسیار مهم است. اگرچه ممکن است تفاوت سلایق وجود داشته باشد اما در اصل نظام اشتراکات وجود دارد باید با مردم حرف زده شود تا دسیسه دشمنان از جمله رییس جمهور امریکا تبیین شود. 

نیازهای فرهنگی تمام گروه‌های هدف در استان باید تامین شود


همچنین استاندار خوزستان در پنجاه و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که در بیت نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد گفت: نیازهای فرهنگی تمام گروه‌های هدف در استان باید تامین شود. 

غلامرضا شریعتی اظهار کرد: جلسات شورای فرهنگ عمومی از ٢ سال پیش بعد از وقفه چند ساله به صورت مستمر و مداوم در استان برگزار می‌شود. 

وی افزود: کمیته‌ها و کارگروه‌های مختلفی در این شورا تشکیل شد که این کارگروه‌ها در حوزه‌های مختلفی آسیب‌شناسی کرده و به ارایه راهکار مناسب برای حل این آسیب‌ها پرداختند. 

شریعتی در خصوص برنامه‌های اجرا شده در حوزه نشاط اجتماعی گفت: برگزاری مسابقات ورزشی و توسعه زیرساخت‌های مرتبط با آن، برگزاری کنسرت موسیقی مطابق با قوانین نظام، برگزاری مراسمات دینی و مذهبی و ارتباط با قاریان برجسته از جمله اقدامات به عمل آمده برای تامین سلایق مختلف در حوزه نشاط اجتماعی در استان بوده است. 

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌های دیگری که در حوزه فرهنگ عمومی در دستور کار این شورا قرار دارد می‌توان به ساخت کتابخانه‌های عمومی در مناطق محروم و حاشیه‌ای استان، تکمیل و تجهیز دارالقرآن، تکمیل خانه هنرمندان و پلاتوهای تئاتر در اهواز اشاره کرد. 

وی افزود: از دیگر اقدامات مهم این شورا در سطح استان اجباری کردن مقطع پیش‌دبستانی در خوزستان و صعود از رتبه ١٨ به رتبه نخست کشور در بحث اجرای طرح پیش‌دبستانی در استان اشاره کرد. 

شریعتی از دیگر معضلات حوزه فرهنگ در استان را دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل به علت فقر مالی و ترک تحصیل دانش‌آموز دختر در مناطق محروم به علت نبود فضای آموزشی در مقطع راهنمایی و دبیرستان دانست و افزود: در همین راستا سال گذشته هزار و ١٠٠ دانش‌آموز بازمانده از تحصیل شناسایی و به کلاس‌های درس بازگردانده شدند و برای آموزش دختران در مقطع راهنمایی و دبیرستان در مناطق محروم به دنبال اجرایی کردن طرح تحصیل از راه دور هستیم. 

برای طرح‌های شورای فرهنگ عمومی خوزستان 
اعتبار 
تخصیص داده می‌شود


مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان هم در این نشست گفت: پنج کارگروه در شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان تعریف شده که این کارگروه‌ها عبارتند از کارگروه سبک زندگی، کارگروه اخلاق عمومی، آسیب‌های اجتماعی، سرمایه‌های اجتماعی وکارگروه گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی. 

محمد جوروند افزود: از مشکلات شورای فرهنگ عمومی در سال‌های گذشته برگزاری نامنظم و اجرایی نشدن مصوبات مطرح شده در این شورا بوده است که در حال حاضر با تاکید و راهنمایی‌های آیت‌الله موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه اهواز، این جلسات به صورت مستمر و منظم در استان برگزار می‌شوند. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خاطرنشان کرد: با تاکید استاندار خوزستان بنا است پس از تصویب مصوبات در شورای فرهنگ عمومی استان اعتباری برای اجرایی شدن این مصوبات از سوی سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان به این طرح‌ها اختصاص داده شود. 

شورای فرهنگ عمومی در مرکز هر استان با هدف شناخت و اطلاع از وضعیت فرهنگ عمومی و اصلاح و ارتقای آن و نظارت و پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی زیر نظر شورای فرهنگ عمومی کشور تشکیل می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: