/گزارش تصویری/
این روزهای مردم آبادان و خرمشهر
عكس  12:7:29 1397/04/09
974-1482-5 كد خبر

آبادان که به دلیل احاطه شدن توسط دو رودخانه عظیم کارون و اروند از دیرباز به جزیره سبز شناخته می‌شده، این روزها به جزیره نمک تبدیل شده است.

هنوز مردم آبادان و خرمشهر گرد و خاک‌های گاه و بیگاه که بر تن شهرهای خود می‌نشیند را پاک نکرده بودند که مشکل 25 ساله آبادان یعنی آب شور با قدرت هر چه تمام تر، خودی نشان داد.

آب این دو شهر که از رودخانه‌های کارون و بهمنشیر تهیه می‌شد، از 40 روز پیش با کم آب شدن این رودخانه‌ها و غلبه آب شور دریا بر آب نسبتا شیرین رودخانه، روز به روز شورتر و در بعضی ساعات حتی شورتر از آب دریا شد.

در بیشتر خانه‌های مردم آبادان و خرمشهر آب‌شیرین‌کن‌های خانگی چندین سال است که استفاده می‌شود ولی شوری و آلودگی بیش از اندازه آب، همه آن‌ها را از کار انداخت.

آب شرب آبادان و خرمشهر در حال حاضر بسیار شور و با رنگ سبز وبویی شبیه  به بوی فاضلاب‌های شهری در لوله‌ها جریان دارد.

بعضی از محله‌های آبادان 15 روز است که  از همان آب شورِ بد بو هم محرومند و کاملا قطع است و آبرسانی به این محله‌ها با تانکر صورت می‌گیرد. آبی که حتی برای شستشو نیز مناسب نیست.

علی‌رغم بیکاری گسترده در آبادان و وجود خانواده‌های بسیار تنگ‌دست، اما همه مجبورند آب آشامیدنی را با گرفتن صف‌های طولانی خریداری کنند. 

روز گذشته (جمعه) صف‌های طولانی خرید آب در این دو شهر با گرد و خاک شدید و گرمای 50 درجه همراه بود.

طرح انتقال آب غدیر از رودخانه کرخه به آبادان و خرمشهر بعد از سال‌ها توقف، گفته می‌شود این روزها در حال تکمیل است و مسوولان شهری  به مردم قول داده‌اند که تا 15 تیر این پروژه تکمیل شود.


عکس: عقیل نعیم نژاد - ایسنا خوزستان

 


انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: