• دوشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-10814-5
  • خبرنگار : 17041
  • منبع خبر : ----

چرا مذهب شیعه را جعفری می نامند؟

امام جمعه مینوشهر با اشاره به فعالیتهای فقهی امام صادق(ع) گفت: علت اینکه مذهب شیعه را جعفری می دانند این است که در زمان ایشان فرصت خوبی پیش آمد که مسائل ریز فقهی را برای شاگردن تبیین کنند و بر همین اساس بیشتر مسائل فقهی ما از امام صادق(ع) و پدرشان است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد عادل پور در گفتگو با ایسنا - منطقه خوزستان، با تسلیت سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) اظهار کرد: یکی از ویژگیهای امام صادق(ع) مبارز بودن ایشان است. ایشان لحظه ای از مبارزه باز نایستادند. امام صادق(ع) بارها در جواب برخی از اصحابشان فرموده بودند که اگر یار کافی برای مبارزه داشتم با طاغوت مبارزه مسلحانه می کردم.

امام جمعه مینوشهر با اشاره به بعد شخصیتی امام صادق(ع) در علم و تحولی که ایشان در این زمینه در دوره خود ایجاد کردند، تصریح کرد: حوزه علمیه امام صادق(ع) از زمان پدر ایشان تاسیس شده بود اما در زمان امام صادق(ع)  گسترش پیدا کرد به گونه ای که در این حوزه علمیه هزاران نفر پای درس معارف، فقهی و حتی علوم جدید مثل شیمی می‌نشستند و شاگردان زیادی در این کلاسها تربیت شدند.

عادل پور عنوان کرد: مهمترین فعالیت امام صادق(ع) درخصوص فعالیتهای فقهی ایشان بوده که منجر به نام گذاری مذهب شیعه به جعفری شده است. علت اینکه مذهب شیعه را جعفری می دانند این است که در زمان ایشان فرصت خوبی پیش آمد که مسائل ریز فقهی را برای شاگردن تبیین کنند. این فرصت برای هیچ کدام از ائمه اطهار (ع) پیش نیامد. بر همین اساس بیشتر مسائل فقهی ما از امام صادق(ع) و پدرشان است و بنابراین مذهب شیعه را مذهب جعفری می نامند.

وی گفت: امام صادق(ع) 34 سال امامت شیعیان را برعهده داشتند و سرانجام در سن 65 سالگی به وسیله سم مسموم شده و به شهادت رسیدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: